Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Prokuratura: wiceburmistrz Pragi-Południe wyłudził 492 tys. zł

10
Podziel się:

Zatrzymany Adam C., wiceburmistrz Pragi-Południe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyjął i zaewidencjonował w księgach spółki oraz użył w składanych deklaracjach poświadczającą nieprawdę fakturę na kwotę 492 tys. zł, przez co naraził Skarb Państwa na straty z tytułu należności VAT - poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Prokuratura: wiceburmistrz Pragi-Południe wyłudził 492 tys. zł
Prokuratura: wiceburmistrz postanowili wpłynąć na urzędnika składając mu propozycję korupcyjną (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Marcin Gadomski)

Prokurator Katarzyna Skrzeczkowska dodała, że w śledztwie ustalono, że Adam C. - zastępca burmistrza Dzielnicy Praga-Południe prowadził działalność zawodową wbrew ustawowemu zakazowi.

Okazało się, że zarządzał spółką deweloperską, zarejestrowaną formalnie na jego ojca i z prowadzonej działalności czerpał korzyści. W oświadczeniu majątkowym zataił ten fakt.

Wiceburmistrz Pragi-Południe zatrzymany

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyjął i zaewidencjonował w księgach spółki oraz użył w składanych deklaracjach poświadczającą nieprawdę fakturę na kwotę 492 tys. zł, przez co naraził na straty Skarb Państwa z tytułu należności VAT - przekazała prok. Skrzeczkowska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Finanse samorządów. "Potrzebujemy realnych działań"

Dodała, że ponadto działając z innym deweloperem udzielił korzyść osobistą w postaci zatrudnienia na stanowisku naczelnika wydziału architektury i budownictwa urzędu dzielnicy Praga Południe urzędnikowi dzielnicy Rembertów Janowi G. w zamian za wydanie pozwolenia na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego z naruszeniem przepisów prawa procesowego tj. bez powiadomienia o wydaniu tych decyzji osób będących stronami postępowania.

Wiceburmistrz i inny deweloper byli zainteresowani uzyskaniem pozwolenia na budowę na korzystnych dla siebie warunkach, co pozwalało na osiągnięcie większego zysku z planowanej inwestycji.

"Przekroczył uprawnienia"

- W obawie, że właściciele sąsiednich działek taki proces mogliby zablokować, postanowili wpłynąć na urzędnika, składając mu propozycję korupcyjną, aby wydał decyzję bez powiadamiania stron. Ponadto Adam C. przekazał zaprzyjaźnionemu przedsiębiorcy informacje, które posiadał z racji wykonywanych czynności służbowych na temat nieruchomości znajdujących się we władaniu miasta, do czego nie było podstaw faktycznych i prawnych. W ten sposób przekroczył uprawnienia jako funkcjonariusz publiczny - wyjaśniła rzeczniczka.

W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch przedsiębiorców.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. korupcji czynnej i biernej, podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego oraz wystawienia i użycia nierzetelnej faktury.

- Decyzje w sprawie zastosowania środków zapobiegawczych zostaną podjęte po zakończeniu czynności procesowych, które są w toku - przekazała prok. Skrzeczkowska dodając, że sprawa ma charakter rozwojowy.

W związku z zatrzymaniami, radni PiS chcą zwołania nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy a aktywiści z Miasto Jest Nasze wzywają burmistrza dzielnicy do podania się do dymisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Stanko
7 miesięcy temu
Dopisali zarzutów, prawdziwych i bzdurnych, niech się facet broni. A przy okazji wykończą go biznesowo i towarzysko. Brawo nasi dzielni prokuratorzy !
Gabriel
rok temu
W tych ciężkich czasach trzeba przemyślanie lokować swoje środki finansowe. Jestem zdania, że warto wejść w branżę nieruchomości przy współpracy z fachowcami z firmy Polzen, zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami
Gościu.
rok temu
Ma pecha, nie należy do PiS, ani partii Ziobry, czy innych zjednoczonych wokół spółek skarbu państwa.
Ekonomista
rok temu
Od razu widać, że oskarżenie jest słabe: Twierdzą, że "w ramach prowadzonej działalności gospodarczej", a równocześnie jest zaznaczone, że spółka zarejestrowana jest na ojca. Czyli to ojciec prowadzi działalność gospodarczą.
Prezydent2025
rok temu
Pan Obajtek jest jednak "bystrzejszy" w te klocki. No i wie z Kim trzymać.