Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Protest hutników w Krakowie ws. wygaszenia pieca przez ArcelorMittal

24
Podziel się

Hutnicy protestowali w czwartek w Krakowie pod siedzibą wojewody małopolskiego. Protestujący nie zgadzają się z decyzją zarządu o tymczasowym wygaszeniu jedynego działającego pieca w kombinacie, co ma nastąpić już w najbliższą sobotę. Demonstracje trwały niecałą godzinę.

Hutnicy domagali się m.in. wstrzymania decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca w Krakowie.
Hutnicy domagali się m.in. wstrzymania decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca w Krakowie. (East News, JAN GRACZYNSKI/East News)
bDJumzqZ

Pod siedzibą wojewody na ul. Basztowej pojawiło się kilkuset protestujących. Złożyli oni petycję do premiera Mateusza Morawieckiego, którą odebrał sam wojewoda małopolski.

– Wiedzę na temat zamknięcia pieca Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie miał, a nas o tym nie poinformował. Zapewniano nas, że w Krakowie nie będzie wygaszenia. Prostymi słowami: oszukano nas – mówił w rozmowie z RMF FM jeden z protestujących.

Protestujący domagali się wycofania decyzji o tymczasowym wyłączeniu wielkiego pieca w Krakowie Nowej Hucie. Oprócz tego żądali większych ceł na produkty stalowe sprowadzane spoza terenów Unii Europejskiej. Skandowali m.in. "Polskie huty w polskie ręce".

bDJumzrb
Zobacz także: Zobacz także: System oparty o Business Intelligence

Według informacji RMF FM, protest trwał niecałą godzinę.

Prezes firmy Geert Verbeeck swego czasu uspokajał, że nie będzie zwolnień w związku z wygaszaniem wielkiego pieca. Część pracowników będzie się zajmować jego konserwacją, część otrzyma propozycję pracy w hucie w Dąbrowie Górniczej, a niewielka część – jak ocenili przedstawiciele koncernu – otrzyma obniżone wynagrodzenie tzw. postojowe,

bDJumzrh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJumzrC
KOMENTARZE
(24)
elabe
rok temu
Teraz to sobie mogą protestować. Prywatny przedsiębiorca liczy, nawet taki gigant jak Mittal. Jeśli stale się okłada pracodawcę dodatkowymi kosxtami pracy, jeśli podnosi się ceny prądu, opłaty za nademisję CO2 (co w przypadku huty jest oczywistością, podnosi opłaty środowiskowe, nie stwarza wsrunków do inwestowania w nowoczesne technologie to nie ma "przeproś". Nikt nie będzie dokładał do interesu. Taki interes się zwija. Niech państwo odkupi od Mittala ten relikt (polskie huty w polskich rękach). Koniecznie nich zajmie się tym Morawiecki i jego rząd pisowski, tak gorąco popierany przez Krakusów bo obecnemu właścicielowi, to mogą na garba skoczyć. Chyba, że ją znacjonalizują (co jest możliwe) i tym samym zdejmą i kłopot i odpowiedzialność i koszty, z ramion Hindusa. Taka jest rzeczywistość i protesty można sobie robić choć i tak niczego nie zmienią.
END
rok temu
Wygaszenie pieca to koniec Huty. Ponowne uruchomienie wymaga remontu generalnego, w zasadzie budowa pieca od nowa. To się teraz nie opłaca.... o Nowej Hucie piosenka, o Nowej Hucie to słowa...
Stanley
rok temu
A głosujcie jeszcze na PiS to i żarówki w domu Wam wygaszą.
bDJumzrD
Mateo
rok temu
Współczuję ludziom prawdopodobnej utraty pracy, jednak nic na świecie nie będzie działać jeżeli będzie nierentowne. A przynajmniej jeżeli nie będzie przynosiło samych strat.
pm3
rok temu
Panowie - PRL się skończył w 1989. Nie wiecie o tym? Teraz jest to, o co walczyliście - kapitalizm. A wy jesteście nawozem dla kapitału.
...
Następna strona