Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Protest medyków. Jest porozumienie ze związkowcami. "Przyjęte jednogłośnie"

24
Podziel się:

- Mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie, które zostało przyjęte jednogłośnie zarówno przez pracodawców jak i przedstawicieli pracowników - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek, po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Porozumienie będzie oznaczało wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej.

Protest medyków. Jest porozumienie ze związkowcami. "Przyjęte jednogłośnie"
Medycy dogadali się z resortem zdrowia. (Materiały WP, Adobe)

Porozumienie osiągnięto na spotkaniu, w którym nie uczestniczyli przedstawiciele komitetu protestacyjnego z tzw. białego miasteczka. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zaproszenie do nich zostało wysłane.

Minister na konferencji prasowej przekazał, że podwyżka będzie realizowana w trybie, który przewiduje ustawa o wzroście minimalnego wynagrodzenia, czyli od lipca.

Większe zarobki dla medyków

Jednym z najważniejszych elementów wypracowanego porozumienia jest wzrost wynagrodzeń lekarzy i innych przedstawicieli zawodów medycznych.

- I tak od lipca lekarz będzie zarabiał o 1800 zł więcej. To minimalne wynagrodzenie zwiększy się z 6700 na 8000 zł - powiedział Niedzielski po spotkaniu.

Zaznaczył, że do minimalnego wynagrodzenia doliczane są różne dodatki m.in. stażowe czy za dyżury.

- To jest wynagrodzenie, które dotyczy tylko pewnej grupy, bo na ogół średnie wynagrodzenie u lekarzy jest zdecydowanie wyższe od tego poziomu. Już w tej chwili ono jest rzędu 16 tys. zł - powiedział minister.

Większe nakłady na ochronę zdrowia

Jak zaznaczył minister zdrowia, "porozumienie oznacza zwiększenie nakładów na system opieki zdrowotnej i właśnie na wynagrodzenia".

- Obliczyliśmy sobie, że ten szacunkowy koszt przyjętej propozycji to jest mniej więcej 6,5 mld zł. To jest ogromna kwota, która robi wrażenie, ale też oznacza bardzo realne wzrosty wynagrodzeń w przyszłym roku dla praktycznie każdego zawodu medycznego - poinformował Niedzielski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
gala
2 lata temu
A ile z tych podwyżek dostaną pośrednicy w ochronie zdrowia
Bye
2 lata temu
No tak bez nich nie będzie srowidowego szaleństwa
Buk
2 lata temu
Co z tej puli podwyżek na NFZ będzie miał pacjent oprócz kolejki za 2 lata?
Tyra
2 lata temu
Co z tej podwyżki będzie miał pacjent nie poseł
Tyu
2 lata temu
Dlaczego redaktorzy nie napiszą co z tej nie służby zdrowia mają sami pacjenci.
...
Następna strona