Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Przebudowa lotniska w Radomiu. Podpisano umowy, port ma być gotowy w 2020 r.

13
Podziel się

Rozbiórka obecnego terminalu i postawienie nowego, wydłużenie pasa startowego do 2,5 km oraz budowa parkingów i dworców i dróg. Takie prace planują Państwowe Porty Lotnicze, by lotnisko w Radomiu pod koniec 2020 r. mogło obsłużyć 3 mln pasażerów.

Istniejący terminal zostanie rozebrany. Łączny koszt inwestycji w lotnisko to około pół miliarda złotych.
Istniejący terminal zostanie rozebrany. Łączny koszt inwestycji w lotnisko to około pół miliarda złotych. (PAP, PAP/Michał Walczak)
bDHWsXoB

W środę prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski podpisał z wykonawcami trzy umowy dotyczące gruntownej przebudowy lotniska w Radomiu.

Wykonaniem projektu budowalnego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych zajmie się konsorcjum spółek Innebo Group i Projekt Plus. Wartość kontraktu wynosi 3 mln zł.

Zobacz także: Wideo: Centralny Port Komunikacyjny. Każdy z nas zapłaci za budowę ponad 900 zł
bDHWsXoD

Druga podpisana przez Szpikowskiego umowa dotyczy wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym budowy nowego terminala. Opiewająca na 1,9 mln zł umowa została zawarta z konsorcjum firm GMT i PIG Architekci.

Trzecia umowa dotyczy wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Konsorcjum firm Arcadis i WLC Inżynierowie otrzyma za to prawie 1,5 mln zł.

Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej do 2,5 km.

bDHWsXoJ

Port Lotniczy w Radomiu ma być lotniskiem obsługującym linie niskokosztowe oraz loty czarterowe. Początkowo ma być zdolne do obsłużenia 3 mln pasażerów rocznie, ale docelowo ma to być aż 10 mln osób.

Plany obecnego właściciela lotniska zakładają rozbiórkę istniejącego terminala i budowę nowego, który ma spełniać wymogi pasażerów lotów czarterowych. - Pasażerowie wyjeżdżający na urlopy zaczynają wakacje już na lotnisku. Dlatego taki terminal musi spełniać warunki galerii handlowej, by można tu spędzić czas, zrobić zakupy - wyjaśnia prezes PPL, cytowany przez PAP.

- Polacy w szczególności z Mazowsza chcą latać i ten popyt rośnie szybciej niż przepustowość, czyli możliwości, które oferuje port Chopina - powiedział wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

bDHWsXoK

Obecny podczas uroczystości podpisania umów z wykonawcami szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski zapewnił, że rozbudowa radomskiego lotniska "nie jest tylko i wyłącznie projektem politycznym, co zarzucają przeciwnicy tej inwestycji".

- To jest przede wszystkim projekt biznesowy, oparty o analizy wyspecjalizowanych instytucji, które wskazały lokalizację lotniska w Radomiu jako odpowiednie miejsce dla tego rodzaju działalności - stwierdził radomski polityk.

Przejęcie nieczynnego portu lotniczego za ponad 12 mln zł ogłoszono w październiku 2018 roku. Ogłaszając upadłość lotniskowej spółki, sąd wskazał jako jej nabywcę Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie.

- Decyzja o angażowaniu się w nowy projekt, podczas gdy ma się już inny, działający, jest dla mnie nieracjonalna - mówił money.pl ekspert rynku transportowego Adrian Furgalski, kiedy pojawił się pomysł.

bDHWsXoL

- Ten pomysł po prostu nie trzyma się kupy. Ale tu problem leży w polityce. PPL nie jest w stanie rządzić samodzielnie w Modlinie, więc szuka innego miejsca - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHWsXpe
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(13)
Saskers
2 lata temu
Nareszcie Suski będzie miał skąd latać, no i do Afryki będzie też miał bliżej.
Lac
2 lata temu
Po co? I tak nikt nie będzie chciał latać z Radomia!
Dowcipny
2 lata temu
A kiedy port morski? Stocznia już jest...
bDHWsXpf
Załamka
2 lata temu
To jest MIŚ na miarę naszych czasów.
Wizun
2 lata temu
Podobno w planach jest również kosmodrom. Polska to przecież potęga gospodarcza polityczna i wdrażająca non stop ciekawe innowacje. No i budują się kolejne kościoły. Uraaaaaaaaaaaa. Towarzysze z pisowskiej komuny wiedzą co robią.