Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce

207
Podziel się:

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2023 r. wyniosło 7124,26 zł – podał GUS. To wzrost o 14,3 proc. w porównaniu z I kwartałem 2022 r.

Są najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce
(East News, Bartlomiej Magierowski)

W porównaniu z IV kwartałem 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,8 proc.

Oprócz danych kwartalnych GUS podaje dane miesięczne. Najnowsze dane pochodzą z marca, gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2023 r. wyniosło 7508,34 zł (wzrost o 12,6 proc. przy inflacji na poziomie 16,1 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 18.04 Program Money.pl | Polacy niezadowoleni z pensji. Ruszyli po podwyżki

"Dynamika płac i inflacji będzie wygasać, ale ostrzej zahamuje wzrost cen. Latem realna dynamika wynagrodzeń powinna być dodatnia, co wesprze konsumpcję" – prognozował po publikacji tych danych Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Przeciętne wynagrodzenie. Tak liczy to GUS

Czytając dane o średniej krajowej, trzeba pamiętać, że komunikaty GUS odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej statystyce ciężkie przemysły i górnictwo, gdzie pensje rosną szybciej niż gdzie indziej.

Ekonomiści są zdania, że o wiele lepiej nasze zarobki oddaje mediana wynagrodzenia, którą GUS publikuje co dwa lata. Ostatnie dostępne dane dotyczą 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(207)
pmd
6 miesięcy temu
Przypominam, jak GUS liczy średnią krajową: obejmuje ona 1/3 pracujących, bo zakłady powyżej jakiejś tam liczby osób i umowę o pracę. Zwykle koreluje się to z wyższymi wynagrodzeniami.
Vii
9 miesięcy temu
Najbardziej mnie irytuje, że zawsze podawana jest średnia, która tak naprawdę nie mówi nic. Jakby podawali medianę, to przynajmniej byłoby wiadomo na czym stoimy.
Bogdan
10 miesięcy temu
Uwielbiam komentarze z cyklu ``nie znam nikogo kto tyle zarabia`` albo ``Nieprawda, bo ludzie tyrają za minimalną``. Świadczy to o ograniczoności umysłów piszących, którzy przez pryzmat swojej nędznej pracy i słabego towarzystwa oceniają rzeczywistość
Artur
rok temu
Jak widzę na jeden komentarz "przeciw wladzy" jest trzech takich co pilnują komentarzy i próbują wszystkim udowadniać, że jest inaczej:-) dobrze was opłacają za obronę jedynej "dobrej zmiany"
Adam N 1973
rok temu
Płaca przeciętna jest w wyścigu z inflacją praktycznie "łeb w łeb". A płace minimalne wyprzedzają inflację
...
Następna strona