Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. GUS podał dane za listopad 2019

Średnia płaca według najnowszych danych GUS to blisko 5230 zł brutto. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku oznacza to podwyżki na poziomie ponad 5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zarobki w Polsce systematycznie rosną. (Fot: Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę najnowsze wyliczenia dotyczące zarobków w firmach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w listopadzie dokładnie 5229,44 zł brutto.

Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Przy standardowej umowie o pracę wychodzi przy takiej stawce około 3710 zł.

Co z resztą pieniędzy? Około 720 zł zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 400 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i prawie tyle samo na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

Chodzą po plaży i sprzedają orzeszki. Ich zarobki robią wrażenie

W porównaniu z listopadem 2018 roku zarobki w średnich i dużych firmach są zdecydowanie wyższe. Przeciętna podwyżka wyniosła w tym czasie blisko 250 zł brutto. Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 4966 zł brutto. Wynik jest więc lepszy o 5,3 proc.

Mniej więcej takiej dynamiki wzrostu wynagrodzeń oczekiwali ekonomiści. Średnio typowali 5,9 proc. podwyżki.

Płace od dawna systematycznie rosną. Statystyki przeciętnego wynagrodzenia stabilizują się powyżej okrągłych 5000 zł brutto. Granicę 4000 zł brutto udało się trwale sforsować w 2015 roku, a od 2008 roku normą jest ponad 3000 zł brutto.

Blisko 5000 zł to dla wielu kwota, która nie oddaje rzeczywistego średniego poziomu płac. Jest w tym sporo racji. Trzeba pamiętać, że dane GUS, oprócz tego, że są podawane brutto (a kwota netto pensji jest dużo niższa), uwzględniają jedynie duże i średnie firmy (niecałe 6 mln pracowników).

Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, zarobki, płace, gus, gospodarka, wiadomości, zatrudnienie, praca
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

AdamCo z tego że place rosną skoro wydatki rosną szybciej.

18-12-2019

oni to jest pilne???

18-12-2019

AndreasDyrektor 7 tys pracownik 2 tys średnia 5tys. I to jest cała prawda

Rozwiń komentarze (139)