Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Przedłużenie obostrzeń. Stanowisko Rady Medycznej jest jednoznaczne

1
Podziel się:

Zarekomendowaliśmy rządowi przedłużenie obostrzeń epidemicznych w obecnej formie - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium. Wskazała, że szpitale nie mają w tej chwili rezerw.

Przedłużenie obostrzeń. Stanowisko Rady Medycznej jest jednoznaczne
W wyniku obostrzeń zamknięte zostały m.in. kina. (PAP, PAP/Albert Zawada)

- W ostatnich dniach wygląda na to, że zakażeń jest mniej. Przez szpitale jednak przetacza się obecnie fala hospitalizacji. Jest ona związana z ogromnymi liczbami zakażeń w poprzednich tygodniach. Widzimy też rosnącą falę zgonów. To wszystko powoduje, że zgodnie rekomendujemy rządowi przedłużenie obostrzeń w obecnej formie na kolejne tygodnie - wskazała prof. Marczyńska w rozmowie z PAP.

Przyznała, że nie wie, jaka będzie decyzja rządu w najbliższych dniach. We wtorek zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczyli w zdalnym spotkaniu z radą. - Są w radzie nawet takie osoby, które stoją na stanowisku, że nie powinno się zdejmować obostrzeń, dopóki nie zaszczepimy wszystkich osób chętnych powyżej 60. roku życia. Zgodni jesteśmy natomiast co do tego, że dopóki nie będzie lepszej sytuacji w szpitalach, to nie za bardzo jest możliwość luzowania rygorów - podkreśliła prof. Marczyńska.

Podobne stanowisko ma minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak przyznał on we wtorek w wywiadzie z PolsatNews, z punktu widzenia sytuacji w szpitalach" rekomendowałby przedłużenie obostrzeń. Jego zdaniem "żadne luzowanie obostrzeń" nie powinno być wprowadzone.

Zobacz także: Obostrzenia. Prof. Robert Flisiak wskazuje największy błąd luzowania. "Potem ruszyła fala"

Obecne obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia. Jak podawaliśmy, z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski wynika, że obostrzenia zostaną przedłużone. - Idziemy w kierunku, żeby przedłużyć obostrzenia na razie o tydzień. Wszystko zależy od danych ministerstwa zdrowia ze środy i czwartku na temat zakażeń - mówi Wirtualnej Polsce osoba z otoczenia Kancelarii Premiera.

Nadzieje w szczepieniach

Prof. Marczyńska z Rady Medycznej zaznaczyła, że duże nadzieje wiązane są z przyspieszeniem procesu szczepień w kwietniu. Dodała, że w tej mierze stanowisko ekspertów także jest niezmienne.

- Cały czas mówimy o konieczności szczepienia jak najszybciej osób powyżej 60. roku życia. To głównie one umierają na COVID-19. Tu nic się nie zmieniło od jesieni. Nie obserwuję, tak jak moi koledzy i koleżanki, wielu ciężkich przebiegów u dzieci. Konieczne jest natomiast zabezpieczenie seniorów - dodała specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O wadze szczepień mówił również dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze, w programie Newsroom. Jego zdaniem państwo powinno skupić się na realizowaniu programu szczepień, a nie na luzowaniu obostrzeń. Szułdrzyński dodał jednak, że "to, że jemu się tak wydaje, nie oznacza od razu, że władza podejmie taką decyzję". - Wydaje mi się, że rozsądnie byłoby poczekać z otwieraniem galerii handlowych czy punktów usługowych - zaznaczył dr Szułdrzyński. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Gość3
3 lata temu
Zatrudnienie profesorów do wyrębu nie podniesie ilości i jakości pozyskanego drewna. Polacy wierzą ''profesorom'' , bo jak konsultacja to tylko u nich. p.s. jeden profesor miał prowadzić badania nad leczeniem covida amantadyną mimo że inny lekarz , nieprofesor skutecznie od wielu miesięcy LECZY nią pacjentów. Ach ci profesorzy..........