Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Przedsiębiorco! Poznaj korzystniejsze warunki Kredytu na innowacje technologiczne

11
Podziel się:

Już 1 czerwca polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o Kredyt na innowacje technologiczne na korzystniejszych zasadach. Premia technologiczna bez górnego limitu dofinansowania, brak wkładu własnego czy zwiększony katalog wydatków to tylko przykłady korzyści dla przedsiębiorców. Poznaj nowe warunki Kredytu, z których przedsiębiorcy skorzystają w nowym naborze.

Kredyt na innowacje technologiczne z pakietu antykryzysowego. Zmiany korzystne dla tysięcy przedsiębiorców
Kredyt na innowacje technologiczne z pakietu antykryzysowego. Zmiany korzystne dla tysięcy przedsiębiorców (Unsplash.com)

Materiał powstał przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorców, prowadzących własną działalność gospodarczą. Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej wprowadziło nowe zmiany w Kredycie na innowacje technologiczne, które pozwolą przedsiębiorcom łatwiej podjąć decyzje inwestycyjne. Przedsiębiorca może ubiegać się o finansowanie na nowych, korzystniejszych warunkach w przyspieszonym naborze, już od 1 czerwca.

Nowe zmiany w Kredycie na innowacje technologiczne

Premia technologiczna (dotacja) stanowi finansowe wsparcie dla przedsiębiorcy. Wypłacana jest przez BGK z unijnego Programu Inteligentny Rozwój na spłatę kredytu technologicznego, zaciągniętego w banku komercyjnym. Istotną zmianą w oferowanym Kredycie jest zniesienie limitu wysokości dofinansowania z premii. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą uzyskać więcej niż 6 mln złotych na pokrycie wydatków inwestycyjnych.

Kluczowym ułatwieniem jest to, że premię otrzymać mogą również firmy, które wprowadzają innowację na skalę swojego przedsiębiorstwa. Ta ważna zmiana zwiększa dostęp do finansowania każdej firmie, planującej wprowadzenie produktów lub usług dotąd nie oferowanych. Wystarczy, jeśli przedsiębiorca udowodni, że oferowane przez niego produkty lub usługi będą innowacją w przedsiębiorstwie. Do tej pory o premię technologiczną mogły ubiegać się firmy, które wprowadzą na rynek innowacje na skalę krajową.

Opłacisz więcej wydatków

Równie ważną zmianą jest rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowanych projektu, czyli tych które obejmuje finansowaniem premia. Obok kosztów zakupu, montażu i uruchomienia nowych lub używanych środków trwałych, będzie możliwość refundacji kosztów ich transportu. Premia technologiczna uwzględnia również koszty ekspertyz czy projektów technicznych zleconych zewnętrznym doradcom, które są niezbędne do realizacji inwestycji.

Uzyskanie, walidacja i obrona patentów oraz innych wartości niematerialnych lub prawnych związanych z inwestycją technologiczną to także elementy zakwalifikowane do wydatków.

Nowy nabór pozwala też firmie przeznaczyć kredyt technologiczny na pokrycie 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Co to znaczy? Przedsiębiorca nie musi wnosić wkładu własnego w projekt. W poprzednich naborach firma musiała pokryć wkładem własnym co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowalnych projektowanej inwestycji.

Jak zdobyć premię technologiczną na nowych warunkach?

Kilka kroków do uzyskania premii technologicznej:
1. Składasz wniosek w banku komercyjnym o udzielenie kredytu technologicznego;
2. Po uzyskaniu promesy składasz do BGK wniosek o uzyskanie premii technologicznej;
3. W przypadku pozytywnej oceny projektu otrzymujesz promesę premii technologicznej od BGK;
4. Zawierasz umowę kredytu technologicznego z jednym z banków komercyjnych, współpracujących z BGK, a następnie umowę o dofinansowanie z BGK;
5. Otrzymujesz od BGK premię technologiczną;
6. Realizujesz i rozliczasz projekt.

Innowacyjny potencjał polskich firm

- Uruchomiony 1 czerwca nabór wniosków będzie już siódmym konkursem dla przedsiębiorców. – Do tej pory we wszystkich konkursach do BGK wpłynęło 1941 wniosków od mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na łączną kwotę ponad 6 mld zł. Wystawiliśmy 775 promes premii technologicznej na 2,7 mld zł. Pieniądze z premii technologicznej finansują spłatę części kredytu technologicznego przedsiębiorcy w banku komercyjnym współpracującym z BGK, przy czym premia trafia bezpośrednio do banku kredytującego – tłumaczy Tomasz Burczyński, dyrektor Biura Kredytu Technologicznego w BGK.

Zmiany w Kredycie na innowacje technologiczne :

  • zniesienie limitu maksymalnej wysokości premii technologicznej (obecnie jest to 6 mln zł),
  • zniesienie wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju,
  • rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowalnych,
  • zniesienie obowiązku wniesienia wkładu własnego w projekt (100% kosztów kwalifikowalnych może być finansowe kredytem technologicznym w banku współpracującym z BGK).

Artykuł sponsorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przyznanie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej analizy zdolności kredytowej. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego

Więcej informacji o nowych zasadach Kredytu na innowacje technologiczne, dokumentacja konkursowa oraz lista banków współpracujących z BGK dostępne na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Materiał powstał przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera
KOMENTARZE
(11)
gosc
4 lata temu
w 1879 w moje 13 urodziny tak samo bylo. Hejty i Krolejty !-Przepraszam Krolejty to w 2056.
hahhahhahah
4 lata temu
Uczciwym nie warto być w tym kraju , a jak płaczesz że jesteś uczciwy i nie masz pieniędzy to po prostu nie bądź uczciwy przecież twoje dobro i twojej rodzin powinno być najważniejsze , bierz przykład z góry. :)
yhtgrfd
4 lata temu
#chcemytestów Światowa Organizacja Zdrowia mówi „testuj, testuj, testuj”, a w PL wciąć robi się wielokrotnie mniej testów niż w Niemczech. Można być nosicielem i zarażać nie mają żadnych objawów! JEŚLI SIĘ ZGADZASZ SKOPIUJ I UDOSTĘPNIJ
logiczny
4 lata temu
Zdradzę kiedy będzie lepiej - jak przestaniemy głosować na wszystkie plusy !!!
ja
4 lata temu
Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.