Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Przedszkola i żłobki otwarte od 6 maja. "To nie jest obowiązek"

152
Podziel się

Rząd chce 6 maja otworzyć przedszkola i żłobki. Pierwszeństwo będą mieli ci rodzice, którzy muszą wrócić do pracy. - Jeśli nie musicie wysyłać dzieci do przedszkoli, dajcie szansę tym, którzy muszą - mówił podczas konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przedszkola i żłobki otwarte od 6 maja. "To nie jest obowiązek"
(PAP)
bDKpgvAR

- To wymóg chwili, ale także tego, że niektóre osoby muszą wrócić do pracy. Zapewnienie opieki dla dzieci tych osób jest niezbędne. Nie każdy może przebywać w domu z dzieckiem. Jest zasiłek, ale i tak niektórzy muszą iść do pracy. Choćby medycy. Dlatego chcemy uruchomić miejsce opieki dla dzieci. To nie jest obowiązek. To jest miejsce, gdzie nasze pociechy mogą uzyskać opiekę - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak wyjaśnił, pierwszeństwo w wysłaniu dzieci będą mieli rodzice, którzy muszą wrócić do pracy. Pozostali mogą liczyć na zasiłki. Szczegóły mają opracowywać samorządy.

- Jeśli nie musicie wysyłać dzieci do przedszkoli, dajcie szansę tym, którzy muszą - podkreślił Szumowski.

bDKpgvAT

Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg dodała, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze będą przedłużone tam, gdzie samorząd zdecyduje się, aby instytucje opieki nad dziećmi do lat 3 pozostały zamknięte.

Dzieci w przedszkolach i żłobkach nie będą musiały nosić maseczek. Tak samo opiekunowie. Ponadto trzeba będzie dezynfekować powierzchnie w przedszkolach. Nie można wychodzić na zewnętrzny plac zabaw, ale na wewnętrzny - już tak.

- Grupy muszą być maksymalnie małe. Nasze rekomendacje to 12 dzieci w jednej grupie, w wyjątkowych okolicznościach z możliwością zwiększenia o 2. Zaraz pojawiają się twarde wytyczne inspekcji sanitarnej dotyczące przebywania dzieci - doprecyzował minister.

bDKpgvAZ

Część samorządowców już zapowiedziała, że nie otworzy przedszkoli i żłobków we wskazanym terminie.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDKpgvBa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKpgvBu
KOMENTARZE
(152)
Michau
10 miesięcy temu
Ale bzdury... 12 ale maks 14 - no to będzie 14, bo czemu nie? Bez maseczek i dezynfekować nie wiadomo czym i jak... Chory rząd, kraj, posłowie... to nie coronavirus nas zabije, a głupota takich ludzi jak w rządzie
Aidil
10 miesięcy temu
Wszędzie 1 osoba na 15m2. Wszędzie maseczki. Zachować dystans. Spotkań rodzinnych nie. Ale w przedszkolu 12 dzieci + opiekunowie na 20 m2. Bez maseczek. Pierwszeństwo dzieci służb medycznych, sanitarnych i handlu. Wszyscy potencjalni nosiciele. A dla dzieci i personelu zero ochrony. Dezynfekować cały dzień. Geatulacje dla pomysłodawców. Jak się dzieci alkoholu nawdychają do południa wszystkie będą pod wpływem. Może niech wszędzie zniosą nakazy zakazy. Czemu wybrali żłobki i przedszkola
Lol
10 miesięcy temu
W galerii, w sklepie czy w kościele wszędzie ustalony metraż na osobę a w przedszkolu nie !!! w małej salce może być 12 a nawet 14 dzieci plus pani. Gdzie macie głowę rządzący ???? Dzieci to gorszy sort????
bDKpgvBv
Nauczycielka
10 miesięcy temu
Ciekawe kto będzie mył te zabawki jak u nas na 5 grup są 3 wozne a teraz po powrocie gmina będzie co tydzień jedna wysyłać na wolne aby zaoszczędzić. Ludzie pracuje w przedszkolu to wiem co się dzieje. Mydło się rozcieńcza, ręczniki na po) przecinane, najgorszej jakości a woźne za swoje pieniądze kupują środki czystości bo dyrektorka drze mordę ze nie oszczędzają.
Dis
10 miesięcy temu
Każą myć ręce w przedszkolu a wirus drogą kropelkową się przedostaje To chore tylko współczuję Nauczycielkom
...
Następna strona