Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Przejęcie Eurozet bliżej. Agora przeszła pierwszy etap w UOKiK

2
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie badania rynku.

Stacje Agory razem z Radio Zet nie będą liderem rynku w Polsce
Stacje Agory razem z Radio Zet nie będą liderem rynku w Polsce (Materiały prasowe)

We wrześniu Agora ogłosiła zamiar wykonania opcji kupna wszystkich akcji Eurozet. Przedtem planowała przejęcie 40-procentowego pakietu. To czołowe grupy medialne w Polsce, więc na transakcję musi dać zgodę UOKiK. Wniosek od Agory wpłynął 28 października.

Wniosek przeszedł etap pierwszy i został skierowany do drugiego - podał UOKiK. Działalność Agory i Eurozet pokrywa się, jeśli chodzi o rozpowszechniania programów radiowych i reklamę internetową. "Dlatego konieczna jest ich analiza" - podano w komunikacie urzędu.

- Musimy m.in. ustalić udziały Agory i Eurozet na poszczególnych rynkach, porównać je z siłą ich konkurentów i sprawdzić, czy rywalizacja przedsiębiorców ma charakter lokalny czy ogólnopolski - powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zobacz też: Budowa sieci 5G w Polsce. Minister mówi o organizacjach, które próbują wywołać "niepokój społeczny"

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o przyszłej decyzji. Prezes UOKiK może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację, albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek.

Agora ma w swoim portfelu radiowym stacje: Złote Przeboje, TOK FM, Radio Pogoda oraz Rock Radio. Ich łączna słuchalność między czerwcem a sierpniem spadła do 6,2 proc. z 6,7 proc. rok wcześniej. W tym czasie łączna słuchalność Radia Zet i Chilli Zet wzrosła do 12,5 proc. z 12,1 proc. przed rokiem.

Połączone firmy miałyby prawie 19 proc. rynku. To wciąż dużo mniej niż ma RMF FM, z ponad jedną trzecią rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Obzebeznany
4 lata temu
Agora to tuba propagandowa tel awiwu
sasa
4 lata temu
Czyli kolejne lewicowe medium. 90% liczących się mediów w PL to lewacka ideologia. I gdzie ten pluralizm? W rękach prawicowców jest TVP i polskie radio. Chcę więcej dostępu do różnego nurtu mediów. Dzisiaj przynajmniej mogę zobaczyć TVN i TVP i sam wyrabiam zdanie. Ale to za mało podział powinien być równy bo to warunek zdrowej demokracji.