Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Przejęcie Lotosu przez Orlen. Komisja Europejska dała więcej czasu

41
Podziel się:

PKN Orlen poinformował w piątek, że otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na wydłużenie do 14 stycznia 2022 r. terminu na realizację środków zaradczych, które zobowiązany jest zrealizować w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Grupą Lotos.

Przejęcie Lotosu przez Orlen. Komisja Europejska dała więcej czasu
Komisja Europejska postawiła warunki, aby PKN Orlen mógł przejąć Grupę Lotos. (Adobe Stock)

Poprzedni wyznaczony przez KE termin realizacji środków zaradczych przy fuzji Orlenu z Lotosem upływał 14 listopada. Jak podał PKN Orlen, nowy termin wynika z konieczności sfinalizowania procesu negocjacyjnego z partnerami, z którymi prowadzone są rozmowy dotyczące wdrożenia środków zaradczych oraz umożliwienia partnerom przeprowadzenia ścieżki decyzyjnej.

PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Zgodę na fuzję PKN Orlen z PGNIG musi wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Proces został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

PKN Orlen chce przejąć Lotos. Bruksela postawiła warunki

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez komisję problemy w zakresie konkurencji Orlen zaproponował m.in. sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych.

Zobowiązał się też m.in. do zbycia dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, przekazania 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos.

Naszym celem jest wybór takich partnerów biznesowych, którzy zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne i dynamiczny rozwój połączonych firm. Jesteśmy na ostatniej prostej etapu prowadzącego do podpisania umów z partnerami. Ustalony wspólnie z Komisją Europejską wydłużony termin na przekazanie dokumentów związanych z realizacją warunków zaradczych daje nam komfort dopracowania wszelkich niezbędnych formalności. To czas, który zamierzamy dobrze wykorzystać

- poinformował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w komunikacie wydanym przez spółkę. Zaznaczył, że priorytetem jest przeprowadzenie transakcji w taki sposób, by była ona korzystna dla polskiej gospodarki, obu spółek i ich klientów oraz akcjonariuszy, którzy wierzą w sens biznesowy i powodzenie tego strategicznego projektu.

wykres dla: PKN

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Przygotowania do sprzedaży części stacji paliw

Jak przypomniał Orlen, 14 października 2021 r. NWZA Grupy LOTOS podjęło uchwały, które umożliwiają przedstawienie Komisji środków zaradczych i umożliwiły wdrożenie 2 listopada wewnątrzgrupowej reorganizacji, polegającej na integracji w jednym podmiocie – LOTOS Asfalt – całości kompleksu rafineryjnego. Wydzielenie rafinerii w Gdańsku to krok milowy do realizacji warunków zaradczych - podkreślił Orlen.

Jak podała spółka, do KE złożony zostanie komplet warunkowych umów sprzedaży na rzecz inwestorów wszystkich aktywów wskazanych przez Komisję w warunkowej decyzji koncentracyjnej, jak również komplet zgód korporacyjnych po stronie PKN Orlen oraz Grupy Lotos, pozwalających na wdrożenie środków. Do finalnego połączenia obu firm niezbędne będzie uzyskanie zgody akcjonariuszy po stronie obu spółek. Głosowanie akcjonariuszy za połączeniem odbędzie się po uzyskaniu wiążącej zgody Komisji Europejskiej na koncentrację - przypomniał Orlen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
forto
3 lata temu
No i dobrze, taka fuzja to ogrom dokumentów, papierków, tłumaczeń, spotkań, to nie jest do załatwienia w krotkim czasie. Wiec ten czas się przyda
rickimorty
3 lata temu
Ludzie tak narzekają a ciekawe jakby się zachoowalina miejscu Obajtka, bo on tutaj pełna profeska. Ciekawe czy opozycja by tak rzetelnie taką fuzję przeprowadzila - watpie
lilly6
3 lata temu
Ja się ciesze ze więcej czasu mają bo mogą dzięki temu wszystko dokładnie ustalić, nie jest coś byle jak i po łebkach
pantera
3 lata temu
fuzja bedzie tak czy siak czy sie komus to podoba czy nie, poprostu przesuwaja o 2 miesiace, nic nadzwyczajnego. to bardzo odpowiedzialne
kika
3 lata temu
Trzymam kciuki za te fuzje i nie wierzę w insynuacje mediów, skoro Pan Daniel potrzebuje czasu to tak widocznie musi być.
...
Następna strona