Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. KE może złożyć pozew do TSUE

733
Podziel się

Specustawa, która usankcjonowała przekop Mierzei Wiślanej, budzi poważne wątpliwości Brukseli. Zdaniem Komisji Europejskiej narusza ona unijne prawo.

Kopany przez Polskę, długi na 1,3 km kanał żeglugowy, będzie miał docelowo pięć metrów głębokości.
Kopany przez Polskę, długi na 1,3 km kanał żeglugowy, będzie miał docelowo pięć metrów głębokości. (Materiały prasowe, Materiały prasowe)
bCZUUjIR

Komisja Europejska przygotowuje pozew do TSUE przeciwko specustawie, na mocy której Polska prowadzi przekop Mierzei Wiślanej - nieoficjalnie dowiedział się RMF24.

Sprawa dotyczy niezgodności z unijną dyrektywą środowiskową. Ta gwarantuje dostęp społeczeństwa do procedury odwoławczej w sprawie decyzji środowiskowych oraz udział obywateli w podejmowaniu takich decyzji. - wyjaśnia RMF24. Komisja zarzuca Polsce również łamanie zasad tzw. konwencji z Aarhus, której ma zapewniać społeczeństwu obywatelskiemu dostępu do sądów.

bCZUUjIT

Jak zauważa portal RMF24, Polska już w maju przesłała do KE wyjaśnienia, ale te jednak nie usatysfakcjonowały Brukseli.

W grudniu KE apelowała, aby prace przy przekopie wstrzymać do czasu, aż zostaną rozwiązane obawy dotyczące właściwej oceny oddziaływania na środowisko. Polska, mimo że procedury wciąż nie zostały ukończone, kontynuuje projekt.

Rosja miesza się w sprawy Mierzei. "To nie jest tajemnicą"

Brak efektu dialogu z polskimi władzami i reakcji na apel o wstrzymanie prac Komisja sięgnęła po ostateczny oręż w postaci pozwu do TSUE.

bCZUUjIZ

"Ponieważ polskie władze nie usunęły braków w prawie, a sytuacje takie jak ta ilustrują ich ciągłe szkodliwe konsekwencje, Komisja rozważy kilka opcji skutecznego rozwiązania tej sytuacji" - brzmi oficjalny komunikat cytowany przez RMF24.

Kopany przez Polskę, długi na 1,3 km kanał żeglugowy, będzie miał docelowo pięć metrów głębokości. Pozwoli to na wpływanie do Elbląga jednostek o zanurzeniu do czterech metrów, długości 100 i szerokości 20 metrów. Całość ma kosztować łącznie 2 mld zł z budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bCZUUjJu
KOMENTARZE
(733)
POLAK
8 miesięcy temu
Kontynuować. Prosimy kontynuować w/w Inwestycję. ani kroku w tył p. Prezesie. KE ( czyt. socjalistom) nic do te go. Chcącemu nie dzieje się krzywda, nie ma żadnych podstaw i szukanie haków na Polskę w w/w sprawie małego kanału dla małych w istocie statków!!!
Paweł
8 miesięcy temu
Mam prywatną działkę. Kopię sobie basen a sąsiad za płotem tupie nóżkami i mówi – Nie pozwalam. Jak bardzo Rosję i Niemcy boli, że my Polacy sobie sami coś budujemy. Nie w smak im. I jeszcze ci posłowie KO, którzy w Brukseli głosują tak jak chcą Niemcy i Rosja. Wstyd. Ale cóż. Lepsze lotnisko w Berlinie niż w Polsce. Tacy mali kosmopolici.
Adam
8 miesięcy temu
A,czy niemcy pytali czy mogą budować nord strem2
bCZUUjJv
Nowy
8 miesięcy temu
Całe szczęście że Gdynia była budowana przed wojną. Jak nic brukscelscy szkodnicy zablokowali by budowę portu w Gdyni.
plichow
8 miesięcy temu
Czyli jak chcemy aby UE była zadowolona to wypijmy tyłki, sprzedajemy wszystko co polskie, kupujmy z zachodu jak najdrożej, przyjmijmy a aaaa 1 mln uchodźców...co tam...nie róbmy nic...rozwiążmy parlament, po co nam prezydent....ba po co nam sądy niech nas zachód sądzi...po co nam państwo...zróbmy to wtedy UE będzie zadowolona
Najnowsze komentarze (733)
Kinga
8 miesięcy temu
Tylko i tak będą pływać przez Rosję bo żeby ta dziwna budowa się zwróciła będzie bardzo drogo.Tak zniszczyć rezerwat przyrody to szok!!Bedzie jak z ciężarówkami.Taniej wychodzi jechac na cło do Niemiec.
Kasia
8 miesięcy temu
Kocham mierzeje wiślana dzika przyrodę piekne plaże,spokój ciszę.Jak zrobia ten kanał już tak nie będzie...budowa tego obiektu to czysta głupota!zalew wiślany w najgłębszym miejscu ma kilka metrów głębokości.Zadne wielkie statki w życiu go nie przepłyną.Szkoda przyrody!!Bylam widziałam przed w trakcie i serce ściska takie dewastowanie przyrody.
ala
8 miesięcy temu
Może Chińczyków zatrudnić ? Trzy tygodnie i po krzyku. No, chyba, żeby sie obrazili
ddd
8 miesięcy temu
Kanał Sueski powstał bez analizy oddziaływania na środowisko i nikt nie protestował
dobry wujek
8 miesięcy temu
KOPAĆ!!!! Zabory się skończyły.
sk
8 miesięcy temu
Po co te skargi, niech od razu czołgi wyślą.
jonel
8 miesięcy temu
kogo reprezentuje KE? cara wielkiej Rosji ,a niejaki donald ,po co tam został ,a nie wrócił do Polski . On mu pomaga bo liczy na fuchę w nord stream 22?
sisi
8 miesięcy temu
kremlowska swocz nie będzie nigdy więcej decydować o tym co w Polsce może być, a co nie - tu nie folwark kgbowskiego truchła
bCZUUjJn
pol
8 miesięcy temu
Nic nie wykopią bo ich wczesniej wykopiemy i do utylizacji pisowskie łajno
Mariusz
8 miesięcy temu
Czyżby dziennikarz miał cynk od Putina?
kris
8 miesięcy temu
gnębił nas ruski teraz gnębi porąbana unia. olać taką unię
mirek
8 miesięcy temu
Tak jak nie ustępuję w budowie gazociągu z byłego ZZSR
Marko
8 miesięcy temu
Jak to dobrze że kanały Sueski i Panamski zostały przekopane przed powstaniem Unii bo teraz- w imię ekologii - by tego zabronili i trzeba by płynąć wokół Afryki i Ameryki Południowej! Na skróty oczywiście -nieroby i urzędasy z Unii wasza głupota sięga zenitu
dosc tej czer...
8 miesięcy temu
znowu sie zaczyna jak z uchodzcami ktorzy żrą za darmo a przy okazji gwalcą nasze matki żony i córki oto cała praworzadna unia
...
Następna strona