Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. KE może złożyć pozew do TSUE

733
Podziel się:

Specustawa, która usankcjonowała przekop Mierzei Wiślanej, budzi poważne wątpliwości Brukseli. Zdaniem Komisji Europejskiej narusza ona unijne prawo.

Kopany przez Polskę, długi na 1,3 km kanał żeglugowy, będzie miał docelowo pięć metrów głębokości.
Kopany przez Polskę, długi na 1,3 km kanał żeglugowy, będzie miał docelowo pięć metrów głębokości. (Materiały prasowe, Materiały prasowe)

Komisja Europejska przygotowuje pozew do TSUE przeciwko specustawie, na mocy której Polska prowadzi przekop Mierzei Wiślanej - nieoficjalnie dowiedział się RMF24.

Sprawa dotyczy niezgodności z unijną dyrektywą środowiskową. Ta gwarantuje dostęp społeczeństwa do procedury odwoławczej w sprawie decyzji środowiskowych oraz udział obywateli w podejmowaniu takich decyzji. - wyjaśnia RMF24. Komisja zarzuca Polsce również łamanie zasad tzw. konwencji z Aarhus, której ma zapewniać społeczeństwu obywatelskiemu dostępu do sądów.

Jak zauważa portal RMF24, Polska już w maju przesłała do KE wyjaśnienia, ale te jednak nie usatysfakcjonowały Brukseli.

W grudniu KE apelowała, aby prace przy przekopie wstrzymać do czasu, aż zostaną rozwiązane obawy dotyczące właściwej oceny oddziaływania na środowisko. Polska, mimo że procedury wciąż nie zostały ukończone, kontynuuje projekt.

Zobacz także: Rosja miesza się w sprawy Mierzei. "To nie jest tajemnicą"

Brak efektu dialogu z polskimi władzami i reakcji na apel o wstrzymanie prac Komisja sięgnęła po ostateczny oręż w postaci pozwu do TSUE.

"Ponieważ polskie władze nie usunęły braków w prawie, a sytuacje takie jak ta ilustrują ich ciągłe szkodliwe konsekwencje, Komisja rozważy kilka opcji skutecznego rozwiązania tej sytuacji" - brzmi oficjalny komunikat cytowany przez RMF24.

Kopany przez Polskę, długi na 1,3 km kanał żeglugowy, będzie miał docelowo pięć metrów głębokości. Pozwoli to na wpływanie do Elbląga jednostek o zanurzeniu do czterech metrów, długości 100 i szerokości 20 metrów. Całość ma kosztować łącznie 2 mld zł z budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(733)
Kinga
3 lata temu
Tylko i tak będą pływać przez Rosję bo żeby ta dziwna budowa się zwróciła będzie bardzo drogo.Tak zniszczyć rezerwat przyrody to szok!!Bedzie jak z ciężarówkami.Taniej wychodzi jechac na cło do Niemiec.
Kasia
3 lata temu
Kocham mierzeje wiślana dzika przyrodę piekne plaże,spokój ciszę.Jak zrobia ten kanał już tak nie będzie...budowa tego obiektu to czysta głupota!zalew wiślany w najgłębszym miejscu ma kilka metrów głębokości.Zadne wielkie statki w życiu go nie przepłyną.Szkoda przyrody!!Bylam widziałam przed w trakcie i serce ściska takie dewastowanie przyrody.
ala
3 lata temu
Może Chińczyków zatrudnić ? Trzy tygodnie i po krzyku. No, chyba, żeby sie obrazili
ddd
3 lata temu
Kanał Sueski powstał bez analizy oddziaływania na środowisko i nikt nie protestował
dobry wujek
3 lata temu
KOPAĆ!!!! Zabory się skończyły.
...
Następna strona