Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Marek Gróbarczyk uważa, że inwestycji nie da się zatrzymać

185
Podziel się

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapewnia, że inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej nie jest zagrożona. Odniósł się w ten sposób do słów Rafała Trzaskowskiego, który zapowiedział, że wstrzyma ten program, jeżeli zostanie prezydentem. Minister przypomniał też, że Trzaskowski głosował za przekopem.

Marek Gróbarczyk zapewnia, że przekop Mierzei Wiślanej zostanie ukończony.
Marek Gróbarczyk zapewnia, że przekop Mierzei Wiślanej zostanie ukończony. (KPRM)
bEpzLfCd

Kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski przed kilkoma dniami ogłosił, że jeżeli zostanie głową państwa, to powstrzyma realizację inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej. Zdaniem ministra Gróbarczyka taki pomysł jest "szkodliwy", a także "niebezpieczny" dla interesu państwa.

- Nie podchodzę do tych problemów, które są tworzone przez takich specyficznych kandydatów na prezydenta. Nie sądzę, żeby to miało jakiś spektakularny wpływ na tę budowę. Ona odbywa się w oparciu o zgodność z prawem i o wymagane wszystkie uzgodnienia - podkreślił członek rządu na antenie Polskiego Radia 24 i uszczegółowił, że przekop był uzgadniany z Komisją Europejską.

W radiu Gróbarczyk przekonywał, że pomysł wstrzymania inwestycji tak naprawdę jest działaniem w interesie rosyjskim. Według ministra to Kremlowi zależy przede wszystkim na tym, by Polska nie dokończyła przekopu i dlatego Rosja "zrobi wszystko", by go zatrzymać.

bEpzLfCf
Zobacz także: Zobacz też: Wybory 2020. "PiS dążył do manipulacji. Teraz dużo łatwiej będzie o przegraną Dudy"

Polityk zasugerował, że deklaracja Trzaskowskiego tak naprawdę ma na celu zabezpieczenie interesów Moskwy. Rosji bowiem nie w smak ma być połączenie drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Według rządu pomysł ten skróci i uprości morski szlak na Bałtyk. Dotychczas statki poruszały się przez Cieśninę Piławską na terytorium Rosji.

Gróbarczyk w TVP1 przypomniał, że pomysł przekopu Mierzei Wiślanej nie pojawił się za rządów PiS, ale co rusz wraca do dyskusji publicznej od lat 50. Polityk dodał, że obecnie "uruchamiane są ciemne siły, które mają powstrzymać tę inwestycję". - To jest bardzo szkodliwe, co dzieje się obecnie w ramach tej narracji - ocenił.

bEpzLfCl

- Specustawa Mierzejowa przygotowana przez z nas, została poparta przez pana Trzaskowskiego - przypomniał w Telewizji Polskiej Gróbarczyk. - To jest najbardziej zastanawiające i chyba przerażające - dodał.

Minister w ostatnich słowach ocenił, że to sama Unia Europejska nakazuje Polsce udrożnić przepływ przez kraj do Bałtyku. - To w Polsce po rzekach pływały barki i do tych barek trzeba wrócić - ocenił, choć jednocześnie dodał, że chodzi tutaj o nowoczesną technologię umożliwiającą spływ rzekami artykułów handlowych, a nie o barki w rozumieniu historycznym.

W obu rozmowach zapewnił, że inwestycja nie jest zagrożona i zostanie ukończona do 2022 roku. Wskazał, że za przekop Mierzei Wiślanej Polska zapłaci ok. 900 mln złotych. Gdyby jednak zdecydowała się wstrzymać tę inwestycję, przeróżne kary i odszkodowania kosztowałyby kraj nawet kilka mld złotych.

bEpzLfCm

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpzLfCG
KOMENTARZE
(185)
Greg
rok temu
Platforma Obywatelska jest za: 1. Zatrzymaniem budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. 2. Odrzuceniem planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (wszak podobny buduje się pod Berlinem) 3. Likwidacją CBA (walki z korupcją) 4. Likwidacją IPN (pamięci historycznej) 5. Likwidacją WOT (ok. 30 tys. formacji wojskowej złożonej z patriotów ochotników). Kim są ci ludzie? Kim są Polacy którzy ich popierają?
Edward
rok temu
Parametry jednostek, które będą mogły przepływać tą nową drogą to : długość do 100 m, zanurzenie do 4,5 m (głębokość toru wodnego 5,0m), szerokość do 20m, Dla przykładu parametry pełnomorskiej korwety ORP "Ślązak" to :Dane taktyczno-techniczne Długość 95,37 m , szerokość 13,3 metra , zanurzenie 4,4 metra . Jakieś pytania ?
Stoczniowiec
rok temu
Gdzie jest prom ze Szczecina ? Stępka już pływa po morzach i oceanach i chwali imię polskiego stoczniowca. Klown nie minister.
bEpzLfCH
xv
rok temu
co ten czaskowski mówi, czy on zna kompetencje prezydenta ? Przy takiej ignorancji nie będę na niego głosował.
Obywatel
rok temu
Polska to ultra bogaty kraj miliardy dla kilku jachtów miesięcznie Bzdura.
...
Następna strona