Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Przesiedział w więzieniu dłużej niż Tomasz Komenda. W internetowej zbiórce już milion dolarów

35
Podziel się:

62-letni Kevin Strickland dwie trzecie życia przesiedział w więzieniu w USA. Po 43 latach odsiadki uznano go za niewinnego. Sprawa poruszyła wielu Amerykanów, którzy zrzucają się na rekompensatę dla niego. Już w tej chwili uzbierali milion dolarów. Od państwa może otrzymać co najmniej 2 miliony.

Przesiedział w więzieniu dłużej niż Tomasz Komenda. W internetowej zbiórce już milion dolarów
Kevin Strickland iewinnie spędził 43 lata w więzieniu (Twitter, @washingtonpost, Tammy Ljungblad)

Sprawa Kevina Stricklanda poruszyła Amerykanów. Tysiące ludzi zbiera pieniądze online dla mężczyzny z Missouri pozbawionego przez 43 lata wolności za przestępstwo, którego nie popełnił i zwolnionego we wtorek. Do piątku zgromadzili ponad milion dolarów.

62-letni Kevin Strickland odbywał karę w zakładzie karnym w Cameron (Missouri) po skazaniu go w 1979 roku za potrójne zabójstwo. Otrzymał wyrok 50 lat bez możliwości zwolnienia warunkowego. Przez cały czas utrzymywał, że jest niewinny.

"Sędzia James Welsh oddalił wszystkie zarzuty karne przeciwko Stricklandowi. Jego uwięzienie było najdłuższym niesłusznym w historii Missouri i jednym z najdłuższych w kraju" - podkreśla CNN, powołując się na krajowy rejestr ds. uwolnień (NRE).

Przykład Stricklanda przebił ostatni polski, głośny przypadek "skazania za niewinność". Tomasz Komenda, który trzy i pół roku temu opuścił więzienie, spędził za kratami 18 lat.

Zobacz także: Money. To się liczy

Rekompensata za więzienie

Komenda w ramach zadośćuczynienia otrzymał 12 mln 811 tys. 533 zł odszkodowania. Taki wyrok wydał sąd w Opolu. W sumie poszkodowany chciał prawie 19 mln zł.

Na co może liczyć Kevin Strickland? Jak wyjaśnia organizacja monitorująca między innymi sprawy niewinnie uwięzionych, Innocence Project (IP), w Missouri tylko osoby uniewinnione w wyniku testów DNA kwalifikują się do otrzymania 50 dolarów za dzień pobytu w więzieniu po niesłusznie skazującym wyroku. Nie stało się tak w przypadku Stricklanda.

Według IP, 36 stanów i Waszyngton DC, mają ustawy, które oferują rekompensatę dla byłych niesłusznie skazanych. Ustalona federalnie wynosi minimum 50 tys. dolarów za każdy rok więzienia, plus dodatkowa kwota za każdy rok spędzony w celi śmierci.

Prosta matematyka wskazuje, że Amerykanin za 43 lata więzienia może otrzymać rekompensatę w kwocie minimów 2,15 mln dolarów.

Kevin Strickland na wolności

Strickland powiedział, że pierwszą rzeczą, jaką zrobił po zwolnieniu, było odwiedzenie grobu matki. Jak dodał, pierwszą noc na wolności spędził niespokojnie.

- Byłem przyzwyczajony do życia w zamkniętej niewielkiej celi, gdzie wiedziałem dokładnie, co się za mną dzieje. (…) Będąc w domu, słyszysz różne dźwięki. Trochę się bałem. Myślałem, że ktoś po mnie przyjdzie - tłumaczył mężczyzna.

25 kwietnia 1978 roku w Kansas City (Missouri) zostały postrzelone cztery osoby, w tym trzy śmiertelnie. Jedyna, która przeżyła, Cynthia Douglas, zmarła w 2015 roku, zeznała w 1978 roku, że Strickland był na miejscu zbrodni - przypomina CNN.

Zwraca jednak uwagę, że przez ostatnie 30 lat kobieta podkreślała, że popełniła błąd i fałszywie zidentyfikowała Stricklanda. Podjęła starania o jego uwolnienie.

Dwaj napastnicy, których też zidentyfikowała, przyznali się do winy. Każdy z nich odsiedział około 10 lat w więzieniu za popełnione przestępstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
Miłośnik USA
2 lata temu
Ciekawe ,że sprawcy dostali tylko po 10 LAT a on 50 ? DOBRZE ,ŻE NIE DOSTAŁ KS
Mirek
2 lata temu
Nie do końca jest to prawda to, że prawo stanowe jest takie a nie inne nie znaczy, ze nie może pozwać państwa. Może to zrobić i zapewne wygra.
Rad
2 lata temu
2miliony za 43 lata pałzy życia ciekaw jestem ile sędzia by sobie dał jak by tyle siedział?
sss
2 lata temu
no i dobrze,mnie nie przeszkadza,ze on siedzi w wiezieniu jak popelnil czyn jakis,nieodpowiedni,bylo jemu nie popelniac zbrodni,za zbrodnie siedzi sie tyle lat
Uzupełnienie
2 lata temu
Prawda jest taka, że ponieważ Strickland nie kwalifikuje się na odszkodowanie od państwa zgodnie z przepisami w Missouri, bo nie został zwolniony na podstawie badań DNA, to jego zespół obrońców założył mu konto internetowe na GoFundMe, i to zwykli ludzie ubierali te pieniądze dla niego.
...
Następna strona