Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Tomasz Komenda dostanie odszkodowanie. Jest decyzja sądu

32
Podziel się

12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia - taki wyrok wydał w poniedziałek sąd w opolu.

Tomasz Komenda dostanie odszkodowanie. Jest decyzja sądu
Zapadł wyrok w sprawie Tomasza Komendy. (PAP)
bDYArqpx

Proces w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy toczył się od 2019 roku.

Komenda domagał się miliona złotych za każdy rok, jaki spędził w więzieniu, oraz 812 tysięcy z tytułu straty za okres, w którym nie mógł pracować.

W sumie chciał prawie 19 mln złotych.

bDYArqpz
Zobacz także: Zbrodnia miłoszycka. Zbigniew Ćwiąkalski: Tomasz Komenda przyjął wyrok z ulgą

Sąd, przyjmując wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Jego uzasadnienie będzie wygłoszone z wyłączeniem jawności.

bDYArqpF

Początkowo decyzja miała zapaść jeszcze w grudniu. Sąd jednak przesunął termin rozprawy najpierw na styczeń, a później na luty 2021.

Ze względu na drastyczne szczegóły związane z jego pobytem w więzieniu, proces prowadzony był z całkowitym wyłączeniem jawności.

Tomasz Komenda pozwał Skarb Państwa po tym, jak Sąd Najwyższy - po wznowieniu postępowania - uniewinnił go od zarzutu gwałtu i morderstwa.

Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Był uznany za winnego tzw. zbrodni miłoszyckiej, do której doszło 31 grudnia 1996 r.

bDYArqpG

Zgwałcona i zamordowana została wtedy 15-letnia dziewczyna, która bawiła się na imprezie sylwestrowej w Miłoszycach.

Po wznowieniu postępowania i uniewinnieniu Komendy sąd przed sądem stanęli Ireneusz M. i Norbert B., podejrzani o dokonanie zbrodni.

bDYArqqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
pop
3 miesiące temu
pop ile dostaną rodzice utraconego dziecka
Marre...
3 miesiące temu
PIS więcej kradnie miesięcznie niż komenda dostał zadośćuczynienia w wysokości 12 mln za całe stracone lata, więc tak naprawdę to nie jest zadośćuczynienie.
mądry
3 miesiące temu
jak go ktos mądrze nie poprowadzi, to chłopak pieniądze albo roztrwoni, albo zmarnuje sobie nimi życie, bo psychikę ma już naruszoną
bDYArqqb
Gregory Pyton...
3 miesiące temu
Należy mu się , nie ma czego zazdrościć . Tak na marginesie to po obejrzeniu filmu obawiam się iż on nie poradzi sobie z tą forsą. Bezie miał jeszcze większy kłopot ... Jego sprawa. Mnie interesuje jak winni złego wyroku zapłacą za to? Pewnie nigdy .. sprawa pociągnie się aż umrą z emeryturami po 20 000 zł plus rodzina ..
Teo
3 miesiące temu
Prawie 2000 tys zł za każdy dzień w więzieniu. Za takie błędy wymiaru sprawiedliwości to mu się to należy. Szkoda tylko że to wypłacą z podatków zwykłych ludzi a nie z kont tych którzy go tam osadzili.
...
Następna strona