Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

"Pudzian" udaje rolnika - wynika z dokumentów. Gmina może przez to tracić olbrzymie kwoty

942
Podziel się:

Mariusz Pudzianowski to nie tylko sportowiec i celebryta, ale też przedsiębiorca z branży transportowej. Jednak jego magazyny mieszczą się na terenach, na których powinny stać raczej zagrody. - To się nie mieści w głowie - komentuje nam prawnik.

W tym miejscu, jak wynika z dokumentów, powinny się znajdować zagrody. Są hale "Pudzian Team".
W tym miejscu, jak wynika z dokumentów, powinny się znajdować zagrody. Są hale "Pudzian Team". (WP/Forum, Agencja Forum,WP)

"Pudziana" przedstawiać nie trzeba chyba nikomu. To znany sportowiec i gwiazda telewizji. Nie jest też tajemnicą, że Pudzianowski prowadzi firmę transportową. I o niej jest czasem głośno. Niedawno na przykład internauci krytykowali "Pudziana" za robienie sobie zdjęć podczas jazdy ciężarówką i niezapinanie pasów.

Jednak działalność firmy transportowo-spedycyjnej Team Mariusz Pudzianowski może być dużo bardziej kontrowersyjna - wynika z dokumentów, do których dotarł money.pl. Baza firmy w Białej Rawskiej mieści się bowiem na terenach, które przeznaczone są na działalność związaną z hodowlą, produkcją rolną, ogrodniczą lub leśną. Tymczasem nic nie wiadomo o tym, by taką działalnością zajmował się "Pudzian".

Mało tego - zdjęcia z bazy firmy Team pokazują wyraźnie, że prowadzona jest tam działalność transportowa.

Zobacz także: Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

- Prowadzenie takiej działalności na gruntach rolniczych może być przestępstwem skarbowym - mówi nam prawnik, który widział dokumenty. - Czemu? Otóż w takim przypadku płaci się po prostu mniejsze podatki. Mniejsze o jakieś kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie - dodaje ekspert, który woli pozostać anonimowy. "Pudzian" prowadzi swoją działalność przez kilkanaście lat. Straty gminy mogą więc być całkiem spore.

- Ale to nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o odrolnieniu działki. Czy działka, z której korzysta Team była odrolniona? Można mieć wątpliwości w świetle tych dokumentów. Odrolnienie działek to skomplikowana sprawa, ale można oszacować jakoś koszty. W tym przypadku szacuję, że trzeba by było zapłacić za to kilkaset tysięcy złotych, może nawet pół miliona - słyszymy od eksperta.

Plan zagospodarowania mówi wyraźnie, że działka jest przeznaczona pod "rolnictwo z zabudową zagrodową". W kółku - rzut satelitarny na działkę i widoczne dwie hale firmy "Team". Obecnie w tym miejscu stoją już trzy budynki

"Rolnicze" hale "Pudziana"

Oficjalnie adres firmy Team to ul. Mickiewicza 19 w Białej Rawskiej. To sugeruje również strona internetowa.

- Problem w tym, że tam po prostu nic nie ma. Proszę spojrzeć na te zdjęcia. Pustki - słyszymy od naszego informatora.

"Z ciekawości wybrałem się na ul. Mickiewicza, gdzie mieści się firma "Pudziana". Oto co tam zastałem" - mówi nam informator

Hale firmy Team mieszczą się w innym punkcie na mapie Białej Rawskiej - przy ulicy Ogrodowej. Ten adres nie widnieje już na stronie biznesu "Pudziana". Jednak trudno hal nie łączyć z firmą celebryty. Na budynkach znajdują się wielkie napisy "Pudzian Team", a przy nich parkują olbrzymie ciężarówki z wizerunkiem sportowca.

- "Pudzian" informuje w dokumentach i na stronie, że prowadzi działalność przy ulicy Mickiewicza. Ale pod podanym adresem jest pusta działka. Jego tiry parkują przy halach na Ogrodniczej, tam też zaprasza klientów. Trochę to dziwne, prawda? - słyszymy od informatora.

W planie zagospodarowania miasta działka przy Ogrodowej jest przeznaczona na działalność rolniczą. - Może właśnie to chce ukryć przedsiębiorca? I dlatego oficjalnie za adres podaje ul. Mickiewicza? - zastanawia się nasz informator.

Zaskakujące wyniki kontroli. "Firma nie prowadzi usług transportowych"

Sprawa wątpliwego wykorzystania działek przez firmę Team od dawna nie jest tajemnicą dla lokalnych urzędników. Kilka miesięcy temu kontrolę przeprowadził w tej sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, a konkretnie jego delegatura ze Skierniewic.

Money.pl dotarł do pisma WIOŚ w tej sprawie. Wyniki kontroli są zaskakujące. "Jak ustalono (...), firma [Team] od dwóch lat nie prowadzi już działalności w zakresie wykonywania zewnętrznych usług transportowych" - czytamy.

Hale "Pudziana" przy Ogrodowej - w tym miejscu stoją dziś już trzy budynki

Co innego wynika jednak z materiałów na stronie internetowej firmy. WIOŚ i do tego się odnosi. "Samo zamieszczenie na stronie informacji z ofertą firmy nie przesądza o fakcie wykonywania aktualnie wszystkich usług tam zawartych" - czytamy w dokumencie po kontroli.

Zapytaliśmy WIOŚ o kontrolę w tej sprawie. Inspekcja powtórzyła, że w efekcie kontroli okazało się, iż firma "Pudziana" nie prowadzi już usług transportowych, a 18 pojazdów, które posiada, "służy do promocji wydarzeń sportowych". Ciągle jednak nie wiemy, co takie wydarzenia sportowe mogą mieć wspólnego z działalnością rolniczą. WIOŚ zaznacza jednak w piśmie do nas, że Urząd Marszałkowski poprosił firmę "Team" o szczegółowe sprawozdanie z lat 2013-2018 i "odpowiedni organ będzie te dane weryfikował".

Czy więc "Pudzian" naprawdę nie prowadzi działalności transportowej, mimo że sugeruje to nawet strona internetowa jego firmy? Sam Pudzianowski nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie. Wysłaliśmy również zapytania do firmy Team. Te też pozostają póki co bez odpowiedzi.

Postanowiliśmy zatem posunąć się do niedużej prowokacji dziennikarskiej. Zadzwoniliśmy pod dostępny na stronie numer telefonu z pytaniem o organizację transportu z Łodzi do Warszawy. - Pojedynczych zleceń nie przyjmujemy - usłyszeliśmy od pracowniczki firmy. Kobieta dodała, że firma pracuje na pełnych obrotach.

Wyniki kontroli zaskakują również mieszkańca okolic, z którym rozmawiamy o działalności firmy Team. - To nie jest tak, że to jest gigantyczna firma transportowa. Ale trzeba się naprawdę postarać, aby nie usłyszeć hałasu tirów i nie zobaczyć ciężarówek z "Pudzianem". Zwłaszcza, że obok są sami sadownicy - słyszmy. Mieszkaniec okolic wysyła nam też zdjęcia hal "Pudziana". - Niedawno były dwie, teraz skończyli trzecią. Nie wiem jakim cudem można więc uznać, że biznesu "Pudzian" już nie prowadzi - słyszymy.

Hale "Pudzian Team" przy ul. Ogrodowej

Bardziej konkretny od WIOŚ jest Urząd Miasta i Gminy w Białej Rawskiej. Od wiceburmistrza Zbigniewa Szcześniaka słyszymy, że sprawa jest tam znana i że trwają "analizy". Dopytujemy wiceburmistrza, kiedy można się spodziewać wyników tych analiz. Odpowiada, że w połowie grudnia.

"Jak na te warunki, to wielki przedsiębiorca"

Z informacji money.pl wynika jednak, że o ewentualnych nieprawidłowościach lokalne władze powinny wiedzieć już przynajmniej od kilku miesięcy. Czy zatem nie powinny działać dynamiczniej?

- Biała Rawska to żadna tam metropolia. Miasto liczy 3,2 tys. osób, gmina - 11 tys. Większość przedsiębiorców to sadownicy, a przecież "Pudzian" to bardzo zamożny i wpływowy człowiek. Nie dziwi, że może liczyć na specjalne względy. Choć nawet on powinien szanować prawo - mówi nasz informator.

Przypomnijmy - to nie pierwsze kontrowersje wokół działalności "Pudziana". Kilka miesięcy temu opisywaliśmy jego "nalot" na hostel w Andrychowie. Sportowiec był przekonany, że może zająć połowę obiektu. Sąd jednak uznał, że nabył nieruchomość z "wadą prawną".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(942)
Dziwny89
4 miesiące temu
tak że dla Jarka Dymka! Pielęgnujemy sport w którym jesteśmy kolosami! Nie ma takich pieniędzy żeby można było nas kupić!
Dziwny89
4 miesiące temu
Ja nie widzę tego człowieka w MMA, widzę go jako Najpotężniejszego człowieka o niebotycznej sile w Strong Man ! "Ten człowiek zrobił dla siły wyżynając wprost siła własny organizm " jaki żaden człowiek nie dokonał by fizycznie ! tyle rekordów o własnej sile mięśni i kości oraz błon! Chciałbym wiem że jest wiekowy by wrócił do tego sportu nie mma i potwierdził swoje Mistrzostwo Świata !
Team
rok temu
Zamiast sprawdzać nie winnych ludzi lepiej weźcie się za tych polityków jakie firmy mają nie legalne i nieruchomości. A sąsiada zawistnego tylko pogratulować co zdj jeszcze robi i wysyła pismakom. Każdy oszukuje te żydowskie państwo łącznie z żądzącymi
dziki_hanys
3 lata temu
No ale chwila,przecież Mariusz Pudzianowski prowadzi vloga na youtube,jak młóci swoje zboże kombajnem,jedzie je sprzedać,zbiera wiśnie,czyli działalność rolnicza to nie ściema,oprócz tego posiada ciężarówki które wiadomo też są potrzebne na wielkich gospodarstwach rolnych,na działalności rolnej może postawić budynki do użytku rolnego,a to że na nich pisze "Pudzian-Team" to oznacza że tam nie może stać kombajn i przyczepa ze zbożem ? Oczywiście,jest też firma transportowa ale jest zgłoszona w innym miejscu,nie na działce rolnej,a to że sobie tam swoje ciężarówki stawia,na własnym placu za który płaci podatki nie powinno nikogo interesować. Wg mnie jest mentalnie zatrzymaliśmy się w czasach komunizmu,gdzie jeden drugiemu do kieszeni zagląda,wg mnie Pan Mariusz nie robi nic złego,nie siedzi na zasiłku,nikt na niego pracować nie musi.
gosc
3 lata temu
Oszust i tyle w temacie.
...
Następna strona