Notowania

Rachunki w górę. Podrożeją woda i ścieki

Nowe prawo może oznaczać drastyczną podwyżkę taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie śmieci, alarmują gminy. Powodem ma być zmiana sposoby naliczania opłat, o czym pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Samorządy boją się wzrostu cen usług komunalnych. (Fot: MONKPRESS/EAST NEWS)

Jak czytamy, nowe przepisy mają jednoznacznie wskazać wartość, którą trzeba przyjąć do ustalania opłaty stałej zawieranej w pozwoleniach wodnoprawnych.

Przewiduje to nowelizacja ustawy Prawo wodne przygotowywana przez resort gospodarki morskiej. Mimo negatywnej opinii samorządów zmiany zostały przekazane do zespołu roboczego.

Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP w rozmowie z gazetą zwraca uwagę, że przy rozliczaniu opłat figuruje opłata stała i zmienna. Część stała, dotąd liczona jako średnioroczny pobór, teraz mogłaby być ustalana zgodnie z poborem maksymalnym. - Oznacza to, że gminy płaciłyby za gotowość poboru, a nie faktyczny pobór średnioroczny - podnosi sprawę Trojanowski.

Rachunki za czynsz i energię - z tymi opłatami Polacy mają największe problemy

Rozmówcy "Dziennika Gazety Prawnej" oficjalnie nie byli w stanie podać, o ile mogłyby wzrosnąć opłaty za wodę i ścieki. - We wnioskach do Wód Polskich będziemy musieli wykazywać wyższe stawki. Szacujemy, że nawet o 50 proc. - mówił jednak samorządowiec.

Resort studzi obawy samorządowców. Zwraca uwagę, że ustalanie opłaty stałej na podstawie maksymalnej ilości możliwych do pobrania wód obowiązuje od początku ubiegłego roku, a projekt dotyczy tylko pozwoleń wydanych przed tą datą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rachunki, woda, taryfy za wodę, ścieki, usługi komunalne, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2019

takie faktyjak PiS zakręcił centralną kasę na chlanie w Sowie, zegarki, sztabki złota i konta w Szwajcarii, to teraz w samorządach będą kraść, ile wlezie, bo 70% … Czytaj całość

24-04-2019

FranekNo przecież jedną ręką doją nierobom a druga zabierają wszystkim i interes się kręci tak jak emerytom dali jednorazowy dodatek nazwany 13 emeryturą a … Czytaj całość

24-04-2019

socjaldciemny lud i tak zapłaci z uśmiechem na ustach mając program +++

Rozwiń komentarze (167)