Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Rachunki za gaz rosną. "Dostaję wezwanie do zapłaty z góry 17 tys. zł"

393
Podziel się:

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Sytuacja na rynku gazu i energii powoduje, że dostawcy zaczynają się obawiać o to, czy ich klienci rzeczywiście będą w stanie zapłacić wyższe rachunki. Niektórzy zdecydowali się, by już teraz z góry pobierać od klientów biznesowych zaliczki za dostarczany gaz. Jeśli firma się nie zgodzi, umowa zostanie rozwiązana.

Rachunki za gaz rosną. "Dostaję wezwanie do zapłaty z góry 17 tys. zł"
Rachunki za gaz rosną. Operatorzy mają obawy, czy ich klienci zapłacą za dostarczony gaz (Zdjęcie ilustracyjne) (Materiały prasowe)

- Koniec roku i dostaję wezwanie do zapłaty z góry 17 tys. zł zaliczki za gaz na przyszły rok. Mam na to kilkanaście dni, a jeśli nie zapłacę, Polska Energia grozi mi rozwiązaniem umowy - mówi nam pan Marcin, przedsiębiorca spod Poznania, który z naszą redakcją skontaktował się za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Prowadzi niewielką firmę i z operatorem podpisał umowę biznesową na dostawy gazu. - Gazem ogrzewam budynek firmowy, mały zakład produkcyjny zatrudniający 6 osób. To około 1,5 tys. m2. Połowa to nieogrzewane magazyny, druga połowa to ogrzewane pomieszczenia produkcyjne - wyjaśnia.

Jak podkreśla w rozmowie z money.pl, faktura zaliczkowa, którą otrzymał do dostawcy gazu, niemile go zaskoczyła. A zwłaszcza groźba rozwiązania umowy.

- Polska Energia chwaliła się dotąd stałą ceną na czas umowy, a teraz domaga się zapłaty z góry. I to za wyższe zużycie, niż miałem w analogicznym okresie. Jednocześnie stawia mnie przed alternatywą szukania sobie nowego dostawcy. Mieliśmy umowę, a teraz jest ona zmieniana. Dla mnie to szukanie zabezpieczenia finansowego firmy kosztem klienta biznesowego - mówi przedsiębiorca.

Zwróciliśmy się do firmy Energia Polska z prośbą o odniesienie się do sytuacji poznańskiego przedsiębiorcy i rozsyłanych do przedsiębiorców faktur zaliczkowych. Jak zapewnia nas Marcin Wróbel, rzecznik firmy, stawki bazują wyłącznie na zapisach umowy, a decyzje są podejmowane w zgodzie z tzw. Ogólnymi Warunkami Umowy.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

- Prognozowane zużycie jest deklarowane przez klienta w umowie, ale czasem, zgodnie z umową, korygujemy prognozę na podstawie archiwalnych danych tego klienta. Prościej mówiąc, jeśli przez ostatnich 12 miesięcy rzeczywiste zużycie klienta było wyższe niż jego deklarowane zużycie, to kolejne prognozy dopasowujemy do jego realnego zużycia, żeby móc zaopatrzyć naszego klienta w odpowiednią ilość prądu czy gazu. Jeśli okaże się, że rzeczywiście zużycie będzie na deklarowanym poziomie, skorygujemy opłatę i zwrócimy nadwyżkę - zapewnił przedstawiciel Energia Polska.

"Część przedsiębiorstw może stać się niewypłacalna"

Operator wyjaśnia, że decyzja o wystawieniu faktur zaliczkowych spowodowana jest obawą przed niewypłacalnością. - Ceny energii elektrycznej i paliwa gazowego rosną na całym rynku. Za tym idą oczywiście koszty wszystkich produktów i usług, na które przedsiębiorstwa, z którymi współpracujemy, muszą przeznaczać wyższe środki - tłumaczy Marcin Wróbel.

- Przez inflację i skokowy wzrost kosztów prowadzenia działalności przez naszych Klientów musimy się liczyć z tym, że w styczniu część przedsiębiorstw może stać się niewypłacalna i najzwyczajniej w świecie nie opłaci zużytego paliwa, co zaszkodzi nie tyle nam, co innym klientom, z którymi współpracujemy - tłumaczy.

Firmy wypowiadają umowy

Operator podkreśla, że zmuszony jest podejmować szybkie decyzje. Dodaje, że dla klientów indywidualnych warunki pozostają niezmienne. Co jednak z przedsiębiorcami?

- Zawsze traktujemy przedsiębiorców na zasadach biznesowych. Wszyscy prowadzimy przedsiębiorstwa i wiemy, jakie wiąże się z tym ryzyko. W związku z sytuacją (na rynku gazu - przyp. red.) podjęliśmy decyzję o wypowiedzeniu części umów z zachowaniem umownego okresu wypowiedzenia, które zawsze może złożyć również nasz klient, jeśli z jakiegoś powodu nie chce kontynuować współpracy - zaznacza Marcin Wróbel.

Jednak, jak zapewnia, jego firma nadal chce dać możliwość dalszego korzystania ze swojej oferty: - Dlatego proponujemy wpłacenie zaliczki. Nie jest to konieczność, a oferta, z której mogą skorzystać klienci - dodaje.

Ceny gazu szybują

Zaliczki za gaz wystawiane przez operatorów są forpocztą dla czekających nas od przyszłego roku wyższych rachunków. Ceny gazu na giełdach szybują, co odbija się na portfelach Polaków. Tak przedsiębiorców, jak i gospodarstwa domowe. Gaz kosztuje już grubo ponad 40 gr/kWh netto.

URE już trzykrotnie sankcjonował podwyżki, a taryfy zatwierdzone na 2022 rok przewidują ok. 100-procentowe podwyżki cen gazu, a w niektórych przypadkach - nawet wyższe.

Skutki ma złagodzić nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, podpisana przez prezydenta. To jednak środek doraźny. Ceny gazu na rynku związane są z dużym popytem i wywołaną przez Rosję ograniczoną podażą - o czym pisaliśmy już w money.pl. Koszty rosną również z powodu braku rezerw mocy w systemie elektroenergetycznym, niedziałających kilku bloków elektrowni.

Nie bez znaczenia było również wejście w życie rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczącego emisji gazów cieplarnianych i z rosnących cen uprawnień do emisji CO2.

Żeby zmniejszyć skalę podwyżek, rząd wprowadza też tarczę antyinflacyjną. Obniży od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy na prąd i paliwa do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma spaść z 5 zł/MWh do zera; dla pozostałych odbiorców akcyza ma być na poziomie minimalnym dopuszczonym w UE.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Od stycznia do marca 2022 r. do 5 z 23 proc. spaść ma podatek VAT na energię elektryczną. Rząd wypłaci też w przyszłym roku dodatek osłonowy niemal 7 mln gospodarstw domowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(393)
ewa
2 lata temu
Mi przysłano za XII mniejsze zużycie gazu niż podałam.Chyba chodziło o to aby nabić mi na styczen
ML...
2 lata temu
Jak będzie nadwyżka, to skorygują i zwrócą? Z odsetkami za przetrzymywanie i obracanie cudzymi pieniędzmi? To jakieś żarty? Przypominam, że w przypadku prowadzenia działalności państwo w wielu przypadkach NAJAZUJE dać termin do zapłaty. A ich państwo nie ukróci?
Bydgoszcz
2 lata temu
Proste, jako klienci wypowiadajcie umowy masowo!!!Są inne sposoby ogrzewania budynków.Ostatnio byłem w restauracji ,wypowiedzieli umowę , mają zimno .Klienci jedli ubrani ciepło wszyscy rozumieli sytuację.pozdrawiam.
Winc.
2 lata temu
Wieczne szczekanie na Rosję musi kosztować. To można było przewidzieć. Jeszcze może być podobnie z ropą
Adam
2 lata temu
Po co Wam ta Ukraina, same problemy, stworzyliście sztuczne Państwo które kosztuje więcej niż wojna z Rosji
...
Następna strona