Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Podwyżki cen gazu. Prezydent podpisał ustawę, która ma je złagodzić

28
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo energetyczne. Zakłada ona m.in. zminimalizowanie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Wprowadzono w niej również mechanizm, który ma zapobiec skumulowanej podwyżce w kolejnych latach. Nowelizacja wejdzie w życie po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podwyżki cen gazu. Prezydent podpisał ustawę, która ma je złagodzić
Ustawa, która ma złagodzić wpływ podwyżek cen gazu, ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Nowe przepisy mają na celu zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. "Celem ustawy jest zminimalizowanie podwyżek cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych, będących następstwem dynamicznego wzrostu cen paliw gazowych na rynku europejskim, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego" - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta.

Jak dodano, ustawa umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym skorzystanie ze szczególnej, tymczasowej i fakultatywnej regulacji w zakresie zatwierdzania taryfy skalkulowanej na podstawie części kosztów uzasadnionych paliwa gazowego, planowanych do poniesienia na okres obowiązywania taryfy.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna dla każdego? Semeniuk o szczegółach walki z inflacją

Podwyżki cen gazu. Rekompensaty dla przedsiębiorstw

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że przyjęty w ustawie mechanizm gwarantuje przedsiębiorstwom energetycznym możliwość następczego odzyskania faktycznie poniesionych kosztów, których prognozowanie w sytuacji dynamicznego wzrostu cen, obarczone jest dużym ryzykiem. Możliwość doliczania takich kosztów do cen dla odbiorców w gospodarstwach domowych w dłuższym okresie tj. 36 miesięcy od dnia 1 stycznia 2023 r. zapobiegnie ryzyku skumulowanej i jednorazowej podwyżki na rok 2022.

Jak podało Biuro Prasowe KPRP, zgodnie z ustawą, przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi będzie mogło do 30 czerwca 2022 r. przedłożyć Prezesowi URE do zatwierdzenia taryfę skalkulowaną na podstawie części kosztów uzasadnionych zakupu paliwa gazowego planowanych do poniesienia w okresie obowiązywania taryfy.

Prezes URE wydając decyzję w sprawie zatwierdzenia taryfy na wniosek przedsiębiorstwa energetycznego określi średni jednostkowy koszt zakupu paliwa gazowego przyjęty do kalkulacji tej taryfy. Wartość średniego jednostkowego kosztu ustalana będzie w odniesieniu do całkowitego wolumenu paliwa gazowego planowanego do dostarczenia przez przedsiębiorstwo energetyczne w okresie obowiązywania taryfy - napisano w komunikacie.

Zgodnie z nowelą, koszty te sprzedawca obliczy w określony sposób; zostaną one uznane za koszty uzasadnione. Na ich uwzględnienie w następnych taryfach sprzedawca będzie miał trzy lata, począwszy od 2023 r.

Podwyżka taryf dla sprzedawców gazu

Ustawa przewiduje, że podwyżka w kolejnej taryfie ustalonej na podstawie proponowanej regulacji w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadza się korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 proc. poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Dodatkowo nowela dopuszcza możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy. W tym celu zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie przepisów złożyć stosowne wnioski o korekty.(PAP)

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Dozgonnie wdz...
2 lata temu
Andrzej oddaj swoj gaz bezplatnie do sieci co istotnie obnizy cene gazu.
Jan
2 lata temu
PISowi zależy na wywoływaniu i utrwalaniu inflacji, a obecne stopy (niecałe 2% przy 8% inflacji) są tego najlepszym dowodem. PIS chce wysłać wszystkich Polaków na zasiłek, który sam zamierza rozdawać.
Jan
2 lata temu
Dlaczego Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 3%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii poniżej 4%. Gdzie więc są te "zewnętrzne czynniki inflacji" o których kłamie PIS? Tymczasem w Polsce inflacja około 8% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny dodruk złotego, gigantyczny dług zaciągnięty przez PIS, zerowe stopy), opowiadając bajki. PIS od 2015 roku zwiększył dług Polski z 925 do 1500 mld zł, w czasie pandemii covidu wydrukował 136 mld zł, a do tego zadłużył Polskę w BGK i agencjach rządowych na około 300 mld zł (ten dług jest niekonstytucyjny i ukryty). Wszystkie te pieniądze zostały puszczone w obieg (14-tki, 500Plusy, tarcze, podwójne pensje dla lekarzy), czym wywołały niespotykaną od dziesięcioleci inflację i osłabienie się złotego (stąd i wzrost cen energii i gazu). Rząd PIS i kontrolowana przez PIS RPP są w 100% odpowiedzialni za szalejącą inflację!
xxx
2 lata temu
gdzie można kupić porządną siekierę las mam obok
Sowa
2 lata temu
Komuna, dopłaci się z podatków, aby elektoracik się nie obraził ! Gospodarka pseudorynkowa na potrzeby polityczne . Rozdawnictwa socjalnego ciąg dalszy, a ok 6 mln ludzi w tym kraju nie ma dochodów są niby biedni , bo w szarej strefie ich się nie wykazuje. Chodzą i się śmieją z tych co próbują normalnie , uczciwie .
...
Następna strona