Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rachunki za prąd. Wyliczono, o ile wzrosną

180
Podziel się:

Przez opłatę mocową nasze rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 107 zł w skali roku. Nowa danina, która ma sfinansować modernizacje elektrowni, ma obowiązywać od przyszłego roku.

Rachunki za prąd. Wyliczono, o ile wzrosną
Rachunki za prąd. Wyliczono, o ile wzrosną (Pexels)
bECAbaqd

Opłata mocowa może w 2021 roku kosztować odbiorców nawet 5,4 mld zł (łącznie wszystkie podmioty w tym przedsiębiorstwa), wynika z szacunków Forum Energii. Może przełożyć się to na wzrost rachunków gospodarstw domowych za energię o około 40-45 zł za megawatogodzinę MWh.

Przy przeciętnym zużyciu około 2375 KWh rocznie na gospodarstwo domowe, łączny wzrost rachunków za energię elektryczną w skali roku wyniósłby 107 zł. Oznacza to wzrost o 5,5-7 proc., zakładając że taryfy na energię elektryczną pozostaną na poziomie z 2020 roku, szacują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

bECAbaqf

Ostateczna stawka opłaty mocowej oraz wzrost taryf za energię elektryczną na 2021 roku zależą jednak od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i mogą okazać się wyższe. Nowa danina będzie doliczana do opłaty dystrybucyjnej, która jest częścią każdego rachunku za energię.

Zobacz także: Bon turystyczny trochę za późno. "Powinien być 2-3 tygodnie wcześniej"

Ustawę o rynku mocy, wprowadzającą nową opłatę, uchwalono pod koniec 2017 roku. Według swoich założeń, wprowadzenie rynku mocy miało zapobiec niedoborom mocy wytwórczych. Rząd chciał stworzyć ekonomiczne zachęty do budowy nowych bloków energetycznych i modernizacji tych, które już istnieją.

bECAbaql

Nowy rodzaj daniny ma więc wspomóc spółki energetyczne, które pieniądze uzyskane z opłaty przeznaczą na modernizację istniejących i budowę nowych bloków energetycznych.

Opłata mocowa miała pierwotnie wejść w życie od 1 października 2020 roku. W takim wypadku prezes URE miałby czas do 30 września na ustanowienie jej wielkości. Wiele wskazuje jednak na to, że jej obowiązywanie zostanie przesunięte na 1 stycznia 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bECAbaqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(180)
Zenek
rok temu
rozdawnictwo PISu kwitnie na dzieciorobów, to trzeba wymyślać nowe podatki by ich zaspokajać
niedorozwój
rok temu
Już się przestraszyłem ,że podatek a to tylko ....danina...
heh
rok temu
Czegoś tu nie rozumiem: te haracze w rachunku za prąd to po co są? Przecież to jest opłata za utrzymanie infrastruktury, bo nie płacimy tylko za sam prąd,więc nie rozumiem na jakiej podstawie dodają teraz jeszcze jedną danine? Przecież to jest złodziejstwo
bECAbaqH
Pietrek
rok temu
Rzåd wychodzi na przeciw oczekiwaniom narodu. Chcieliśmy niskich podatków, to dostaniemy kilkaset różnych niskich podatków :)
xyz
rok temu
Mam sfinansować modernizacje elektrowni? Złodziejstwo i tyle. Już wystarczy, że finansuję modernizację segregacji odpadami, która to miała być tańsza... Sasin niech sfinansuje!
...
Następna strona