Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja
Partnerem jest Santander Bank Polska

Rachunki, zakupy, bilety, przelewy – wystarczy smartfon lub zegarek

0
Podziel się:

Jeśli wciąż płacisz w sklepie gotówką, do zakupów przez internet podchodzisz nieufnie, a przy parkomacie nerwowo szukasz drobnych – możesz już o tym zapomnieć. Wystarczy użyć smartfona lub zegarka. To szybkie i bezpieczne rozwiązanie.

Rachunki, zakupy, bilety, przelewy – wystarczy smartfon lub zegarek
(Pixabay)

Większość dorosłych Polaków ma konto w banku. Coraz częściej korzystamy także z aplikacji bankowych.
Ale dla wielu z nas korzystanie z konta wciąż sprowadza się do wykonania kilku przelewów w miesiącu. W sklepach płacimy gotówką wypłaconą z bankomatu, a pieniądze za zakupy znajomym również oddajemy w banknotach lub przelewamy na konto – prosząc wcześniej o jego numer. Pytanie tylko po co utrudniać sobie życie?

To samo można zrobić w smartfonie, z dowolnego miejsca na świecie, a pieniądze do znajomego wysłać, znając tylko jego numer telefonu. Wszystko to natychmiast – bez czekania na przelew czy spacer do bankomatu.

Nastolatek nie potrzebuje gotówki

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia odbiorców pieniędzy, co ma znaczenie dla szybkości i ewentualnych kosztów przelewu.

Przekazanie środków na inne konto w tym samym banku jest dokonywane natychmiast, natomiast wysłanie ich do innych banków – zazwyczaj kolejnego dnia roboczego (chociaż może to być ten sam dzień, jeśli przelew zrobimy z samego rana lub skorzystamy z przelewu natychmiastowego). To dlatego warto, by wszyscy członkowie rodziny mieli rachunki w tej samej instytucji. Wówczas przelanie np. kieszonkowego dziecku (które ma konto dla młodych) dokonywane jest od ręki, ku niewątpliwej radości odbiorcy. Jeśli do tej pory wasz nastolatek nie ma konta – koniecznie je załóżcie. Po co mu gotówka, skoro większość zakupów i tak robi w sieci, np. w smartfonie lub na konsoli – co gorsza korzystając z waszej karty.

Dane Santander Bank Polska wskazują, że nastoletni użytkownicy konta i karty szybko uczą się korzystać z nich na co dzień. Im są starsi, tym chętniej płacą bezgotówkowo za zakupy oraz zlecają przelewy.

Dla przykładu – już 64% 13-latków płaci kartą lub telefonem w sklepie, wśród 16–17-latków to odpowiednio 73 i 74%. Wraz z wiekiem młodego użytkownika rośnie też częstotliwość zlecania przelewów, w tym tych na telefon.

Może to być też dobry moment na założenie nowego konta dla siebie i dziecka w innym banku, jeśli wasz nie oferuje dobrego rozwiązania dla młodych.

Według rankingu (Złoty Bankier 2020) najlepszym kontem bankowym jest obecnie Konto Jakie Chcę Santander Bank Polska. Jest też wersja dla młodzieży – Konto Jakie Chcę dla Młodych – a zakładając teraz oba te konta, można dostać od banku nawet 250 zł. Szczegóły tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-mlodych.

Przelew zwykły…

Kolejna sprawa to rodzaj przelewu. Ten najpopularniejszy, zwykły, wymaga wpisania numeru konta i nazwy odbiorcy, nie jest konieczny nawet adres. Życie istotnie ułatwia lista zapisanych odbiorców. Wystarczy raz wpisać dane (dziecka, elektrowni, dostawcy internetu itd.), by potem wpisać tylko kwotę przelewu. Dzięki temu comiesięczne opłacenie WSZYSTKICH rachunków domowych zajmuje nie więcej niż kwadrans.

Pieniądze zwykle znajdą się na koncie odbiorcy najpóźniej kolejnego dnia roboczego, co zazwyczaj w zupełności wystarczy.

No dobrze, a jeśli nie wystarczy?

A może ekspresowy?

To rodzaj przelewu, który natychmiast trafia na konto odbiorcy, niezależnie od pory roku i dnia. Jeśli to dziś mija termin zapłaty rachunku lub jakiejś raty albo chcesz natychmiast przekazać pieniądze komuś, kto jest na drugim końcu Polski – wybierz przelew natychmiastowy.

Robi się go dokładnie tak jak zwykły – należy jedynie zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu.
W wielu bankach za taką usługę trzeba zapłacić – zwykle kilka złotych. Wspomniany Santander Bank Polska w Koncie Jakie Chcę (także w wersji dla Młodych) oferuje przelewy natychmiastowe zupełnie za darmo.

Zakupy online płatne od ręki

Zaletą posiadania internetowego dostępu do konta bankowego jest możliwość szybkiego płacenia w sklepach internetowych. Niemal wszystkie mają opcję płatności online.

Wystarczy wybrać taką płatność, a zostaniemy przeniesieni do okna logowania swojego banku. Teraz należy potwierdzić operację, i gotowe. Pieniądze natychmiast trafiają na konto sprzedawcy, który może od razu wysłać towar.

Płacenie przy odbiorze ma swoje zalety, ale wówczas wymaga od nas trzymania gotówki w domu, spotkania z kurierem i jest przy tym droższe niż płatność z góry.

Wygodnie i za darmo

Jeśli chcesz zacząć korzystać z dobrodziejstw przelewów przez internet, sprawdź przede wszystkim, czy Twój bank pobiera za nie jakieś dodatkowe opłaty. Przelewy zwykłe są niemal we wszystkich bankach bezpłatne.
Ale przelewy natychmiastowe są w wielu miejscach płatne – chociaż są wyjątki, jak wspomniane Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska.

Być może dojdziesz do wniosku, że bank należałoby zmienić na bardziej nowoczesny i oferujący więcej wygodnych, nieodpłatnych operacji przez internet i aplikację mobilną. Pamiętaj wtedy, że dziś nie musisz nawet iść do banku, żeby założyć konto.

W Santander Bank Polska na przykład wystarczy wideorozmowa z doradcą, który w ten sposób potwierdzi twoją tożsamość. Nie potrzebujesz nawet podpisu elektronicznego, by po kilkunastu minutach móc korzystać z konta.

BLIK – polskie i bezpłatne narzędzie do płacenia

BLIK to polski system szybkich płatności, sprawdzający się wszędzie – podczas zakupów, przy przelewaniu pieniędzy znajomym, a nawet przy wypłacie w bankomacie. Jest tak wszechstronny, że warto mu poświęcić chwilę i wyjaśnić jego podstawowe funkcjonalności.

Szczególnie że operacje wykonywane BLIKIEM w Santander Bank Polska nic nie kosztują.

BLIKA wiele osób najczęściej kojarzy z wpisywania sześciocyfrowego kodu na stronach sklepów internetowych, bo szybka płatność przez internet to podstawowa funkcja BLIKA. Wtedy, zamiast logować się do banku, wpisujemy wygenerowany na smartfonie, w aplikacji mobilnej banku numer i potwierdzamy płatność w telefonie.

Równie łatwo zrobić BLIKIEM przelew na telefon. Wystarczy w aplikacji naszego banku wybrać odbiorcę z naszej książki telefonicznej w smartfonie i po prostu przekazać pieniądze.

Użytkownicy BLIKA muszą powiązać swój numer telefonu z rachunkiem bankowym, aby odbierać tego typu przelewy. Dzięki temu, gdy otrzymają przelew na numer telefonu, środki NATYCHMIAST zostaną zaksięgowane na koncie.

Nie trzeba więc podawać numeru konta, które jest raczej trudne do zapamiętania.

Wreszcie – BLIK jest darmowy, bank nie pobiera prowizji za wysłanie ani za odebranie takiego przekazu pieniężnego. Przelew dotrze do odbiorcy nawet w weekend. Przykład?

Przychodzi do nas znajomy naprawić zepsuty kran. Musimy mu oddać pieniądze za części niezbędne do naprawy. Jeśli nie mamy gotówki, bo zamiast 50 zł wypadałoby jeszcze dorzucić parę złotych na kawę, trzeba biec do bankomatu. Znacznie szybciej zapłacić można BLIKIEM na numer telefonu. Znajomy majster otrzyma przelew tak szybko, jakbyśmy wręczyli mu banknot do ręki.

BLIK to też świetny sposób na wspomniane wypłacenie gotówki z bankomatu bez użycia karty. Wybieramy odpowiednią opcję na ekranie bankomatu, wpisujemy wygenerowany w aplikacji bankowej numer BLIK i potwierdzamy operację. Bankomat wypłaca pieniądze i po sprawie.

W sklepie, autobusie i na treningu

Konto dostępne przez aplikację mobilną w smartfonie to nie tylko bank. Dzięki temu rozwiązaniu można w ogóle nie korzystać z gotówki – wystarczy mieć ze sobą wspomniany telefon lub zegarek, bo wirtualny odpowiednik tradycyjnej karty jest "przypięty" do urządzenia. A plastik można wówczas schować do szuflady.

Wszystko szybko, wygodnie i zbliżeniowo. Dzisiaj niewiele jest już miejsc, w których nie można zapłacić bezgotówkowo, a w obliczu pandemii płatności zbliżeniowe są wręcz bardzo pożądane.

Zegarek świetnie sprawdza się jako zamiennik karty – jeśli ktoś korzysta ze smartwatcha, zazwyczaj ma go ze sobą na ręku cały czas. Ta forma płatności jest idealna np. podczas zakupów w sklepie. Wystarczy zbliżyć zegarek do urządzenia POS. Nie musisz nawet wyciągać telefonu z kieszeni czy torebki. Smartwatch dobrze sprawdzi się również podczas treningu. Nie musisz biegać z telefonem, bo w razie nagłej awarii masz przy sobie kartę.

Aplikacja bankowa w smartfonie poza obsługą konta to także inne funkcjonalności. Korzystając z banku w telefonie, kupisz bilety komunikacji miejskiej, zamówisz taksówkę czy zapłacisz za parkingi. Cena jest taka sama jak przy płatności gotówką, tyle że nie musisz pamiętać o tym, by mieć ze sobą gotówkę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)