Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Ranking najbogatszych Polaków. Czarnecki dużo stracił

32
Podziel się:

Jeszcze w 2011 roku był na podium rankingu najbogatszych ludzi w kraju. Rok temu plasował się na 13. lokacie. A w najnowszym rankingu "Forbesa" Leszek Czarnecki znalazł się dopiero na 65. miejscu. Jego majątek przez rok skurczył się aż o 65 proc.

Leszek Czarnecki zanotował ogromny spadek na liście najbogatszych magazynu "Forbes"
Leszek Czarnecki zanotował ogromny spadek na liście najbogatszych magazynu "Forbes" (East News, Piotr Zajac/REPORTER)

Tak źle jak teraz jeszcze nie było. Dziś majątek biznesmena to 765 mln zł. A jeszcze rok temu wynosił on sporo ponad 2,1 mld zł.

Zobacz także: Afera KNF. Czy Leszek Czarnecki może chcieć odszkodowania?

Pozycja Czarneckiego spada tak szybko, jak maleje kurs giedłowy jego banków. Jeszcze w połowie 2015 roku kurs akcji Idea Banku zbiżał się do 30 zł. Teraz ledwie przekracza 5 zł. Kurs Getin Noble Bank w 2014 r. przekraczał 10 zł, teraz wynosi tylko kilkadziesiąt groszy.

Skąd się wziął majątek Leszka Czarneckiego? Kilka lat temu Czarnecki stworzył konkurencję dla zagranicznych banków. Getin Bank prowadził bardzo agresywną sprzedaż produktów bankowych. Często strukturyzowanych, niejasnych dla klientów, które zresztą nierzadko okazywały się być czymś innym, niż zapewniali bankowcy.

Najgłośniej jednak było o wrocławskim przedsiębiorcy w listopadzie 2018 r. Udostępnione przez niego nagrania rozmowy z byłym prezesem KNF Markiem Chrzanowskim zachwiały wiarygodnością bankowego nadzorcy i doprowadziły nie tylko do dymisji Chrzanowskiego, ale też do jego aresztowania.

Kryzysowe notowania

Getin Noble Bank i Idea Bank oberwały rykoszetem przy okazji afery KNF, ale problemy zaczęły się znacznie wcześniej. Ten pierwszy od kilku kwartałów nie notuje zysków. Pod kreską jest też Idea Bank, choć w jego przypadku nie jest to normą.

Nie pomogło to, że zarówno Getin Noble Bank, jak i Idea Bank od dłuższego czasu mają pod górkę także z KNF. Trudna sytuacja GNB sprawiła, że komisja nałożyła na niego wyższe wymogi kapitałowe. Do tego w rękach urzędników jest też cały plan restrukturyzacji, który musi być przez nich akceptowany. Idea Bank mierzy się z kontrolami i śledztwem związanym ze sprzedawaniem trefnych obligacji firmy GetBack.

Ale sytuacja nie jest dramatyczna. Nie ma żadnych symptomów bankructwa, a lutowe sesje na GPW okazały się dla obu banków zaskakująco korzystne. W połowie miesiąca akcje Getin Noble podrożały o 60 proc., a Idea Banku aż o 200 proc.

GetBack może pogrążyć Idea Bank

Dla przyszłości Idea Bank kluczowe będzie to, jak zakończy się postępowanie ws. rozpowszechniania nieprawdziwych informacji przy oferowaniu obligacji firmy windykacyjnej GetBack. Do UOKiK wpłynęło ponad 400 skarg na bank. Klienci mogą składać zażalenia i wnioskować o zwrot zainwestowanych pieniędzy. Na razie Idea wyszła z propozycją polubownego rozwiązania sprawy do około 120 klientów, których reklamacje uznał. Bank przeznaczył 14 mln zł rezerwy na wypłaty odszkodowań i zadeklarował, że kwota ta już nie wzrośnie.

Decyzje w sprawie Idea Bank mamy poznać w najbliższych miesiącach.

Leszek Czarnecki urodził się w 1962 roku we Wrocławiu. Pierwszy biznes rozpoczął jako 24-latek. W 1991 roku uruchomił pierwszą w Polsce firmę leasingową – Europejski Fundusz Leasingowy - a po 10 latach ją bankowi Credit Agricole za 900 milionów złotych.

Obecnie działa głównie w branży finansowej: do jego portfela inwestycyjnego należą spółki giełdowe Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade oraz Open Finance. Miał trudny do przeoczenia epizod z deweloperką. W rodzinnym Wrocławiu wybudował Sky Tower. To kompleks trzech budynków, z których najwyższy ma 51 kondygnacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
Giermek
5 lata temu
Chwilówki to w ogóle nie jest dobry pomysł dla jakiegokolwiek przedsiębiorcy. Wydaje mi isę, że wchodzą w grę tylko pożyczki pozabankowe, ale tu należałoby się zastanowić nad firmą - np. wiem o Financial Home, że jest profesjonalna i raczej można ufać. O innych takich mniejszych firmach za wiele nie słyszałem, więc raczej trzymałbym się tych, o których chodza już jakieś opinie.
Boris
5 lata temu
No niestety może się to zdarzyć w każdym banku, ale na podstawie tego, co czytam na różnych forach, Getin daje rady, więc jestem spokojny
powes
5 lata temu
Może i stracił ale ja o przyszłość getina jestem całkiem spokojna.
ciekawe
5 lata temu
kiedy mu przejma ten getin i idea
Robert
5 lata temu
Ten złodziej i kryminalista powinien stracić wszystko a nie tylko 60%
...
Następna strona