Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

Raport epidemiczny. Gdzie i na jakich zasadach spędzimy wakacje?

12
Podziel się:

Musimy zachować czujność i nawet na kilka godzin przed spakowaniem walizek sprawdzić, czy kraj, do którego się wybieramy, nie zmienił zasad dotyczących wjazdu. Oto lista warunków i obostrzeń w najpopularniejszych wśród Polaków krajach turystycznych.

Raport epidemiczny. Gdzie i na jakich zasadach spędzimy wakacje?
Lista warunków wjazdu i obostrzeń w najpopularniejszych kierunkach wakacyjnych (Adobe Stock)

Chorwacja – obowiązkowy test lub paszport covidowy

Zgodnie z nowymi wytycznymi, obowiązującymi do 31 lipca, warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE i Schengen, jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID-19.

A jeśli go nie mamy? Warunkami wjazdu są:

- negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2, nie starszy niż 72 godziny,

- szybki test antygenowy, nie starszy niż 48 godzin,

- zaświadczenie o przyjęciu szczepionki (pod warunkiem, że od jej przyjęcia upłynęło 14 dni), nie może być starsze niż 210 dni,

- zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania,

- potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni, jeśli przyjęło się pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca.

Granicę bez dodatkowych wymogów mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia 12 lat. Jeśli nie spełnia się żadnego z warunków, można wjechać na teren Chorwacji, ale trzeba odbyć wówczas 10-dniową kwarantannę. W Chorwacji nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. Na otwartych przestrzeniach tylko, jeśli nie można zachować 1,5-metrowego odstępu.

Turcja otwarta dla zaszczepionych, nieszczepieni muszą zrobić test

Turyści, którzy przedstawią w punktach przejść granicznych potwierdzenie szczepienia co najmniej 14 dni przed wjazdem i/lub chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, są zwolnieni z obowiązku przedstawienia negatywnego testu PCR oraz z obowiązku kwarantanny.

Reszta podróżnych musi okazać negatywny wynik testu PCR, wykonany w ciągu 72 godzin lub negatywny wynik testu antygenowego, wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem na terytorium Turcji.

Jeśli nie ma się wykonanego testu, można się mu poddać we wszystkich punktach przejść granicznych. W przypadku pozytywnego wyniku testu, zostaje się poddanym kwarantannie przez okres 14 dni we wskazanym przez siebie miejscu pobytu.

W Turcji obowiązuje nakaz noszenia maseczek, zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i w otwartej przestrzeni, w tym m.in. na miejskich plażach.

Hiszpania tylko z kodem QR

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii. Brak kodu QR może skutkować odmową przyjęcia na pokład samolotu.

Należy mieć na uwadze, że w Hiszpanii powracają restrykcje. W niektórych regionach bary i restauracje są otwarte krócej. W Katalonii ograniczono liczbę uczestników spotkań do 10 osób. W Hiszpanii nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu, o ile zachowuje się 1,5 m odległości. Trzeba je nakładać, jeżdżąc komunikacją miejską.

Grecja – podróż musi być zarejestrowana

Kraj wprowadził bezwzględny obowiązek rejestrowania podróżnych na stronie travel.gov.gr (Passenger Locator Form). Formularz należy wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem do Grecji.

Wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). O wjazd do Grecji nie muszą martwić się osoby posiadające certyfikat COVID-19.

Niezaszczepieni muszą posiadać:

- negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem,

- test antygenowy, wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem,

- zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku angielskim, obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci, które ukończyły 12 lat).

Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19, mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu COVID-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia po pierwszym pozytywnym wyniku testu (np. Unijny Certyfikat COVID [UCC] ozdrowieńca). ​​​​​​

Wynik musi być wydany w jednym z następujących języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski.

Od 16 lipca, aby wejść do restauracji, barów czy kawiarni będzie trzeba okazać zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego sprzed maksymalnie trzech dni. Podobne obostrzenia obowiązują przy wejściu do klubów. W Grecji w pomieszczeniach zamkniętych trzeba nosić maseczki. Na świeżym powietrzu należy je zakładać tylko, gdy przebywa się w dużych skupiskach ludzkich.

Portugalia zaczyna wprowadzać restrykcje

Każdy pasażer lecący do Portugalii (z wyjątkiem dzieci, które nie ukończyły 12 lat) zobowiązany jest do okazania certyfikatu COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 wykonanego technologią NAAT w ciągu ostatnich 72 godzin lub wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin w warunkach laboratoryjnych testu antygenowego.

Pasażerowie przybywający do Portugalii z negatywnym wynikiem niewłaściwego testu, po przylocie zostają na własny koszt poddani kolejnemu testowi, a na jego wynik będą musieli oczekiwać w wyznaczonym miejscu portu lotniczego. Zgodnie z najnowszymi restrykcjami w powiatach najbardziej zagrożonych (lista dostępna np. na stronie ambasady) poruszanie się i godziny otwarcia lokali są ograniczone.

Goście w restauracjach zobowiązani są okazać certyfikat COVID-19 lub negatywny wynik testu. To ostatnie obostrzenie dotyczy także Lizbony. W całej Portugalii w pomieszczeniach zamkniętych trzeba nosić maseczki, na świeżym powietrzu można je zdejmować.

Włochy – ważne kolory

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) mają obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form oraz przedstawić unijny certyfikat zaświadczający o ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE, lub przebytej chorobie COVID-19.

W przypadku braku certyfikatu, należy przedstawić negatywny wynik testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6. roku życia. Kraj podzielony jest na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Im jaśniejszy kolor oznaczenia, tym mniej obostrzeń.

W przestrzeni zamkniętej w całych Włoszech istnieje obowiązek noszenia maseczek.

Egipt - szczepienie lub test

Wszyscy podróżujący do Egiptu, za wyjątkiem dzieci do 6. roku życia, którzy nie mogą udokumentować, że zostali zaszczepioni, muszą okazać negatywny wynik testu RT-PCR na obecność COVID-19, przetłumaczonego na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone maksymalnie na 72 godziny przed planowanym wjazdem do Egiptu. Zaświadczenie dotyczące wyniku testu musi być oryginalne i zawierać oryginalną pieczątkę z podpisem laboratorium lub kod QR.

Turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nieposiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku, należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego. W miejscach publicznych i środkach transportu istnieje nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Bułgaria – szczepienie lub kwarantanna

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, obowiązującymi do 31 lipca, rodzaje warunków zależą od "strefy" danego kraju UE. Polska jest w strefie zielonej. To oznacza, że Polacy mogą wjeżdżać na terytorium Bułgarii po okazaniu certyfikatu covidowego.

Jeśli go nie mają, wystarczy:

- dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR, przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do kraju,

- negatywny wynik szybkiego testu antygenowego na COVID-19, przeprowadzonego do 48 godzin przed wjazdem do kraju, liczonego od daty badania wpisanej do dokumentu.

W przeciwnym przypadku trzeba liczyć się z 10-dniową kwarantanną. Te zasady nie dotyczą dzieci do lat 12. W Bułgarii obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych i komunikacji miejskiej, w przestrzeniach otwartych tylko jeśli nie da się zachować 1,5-metrowego odstępu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Janek
3 lata temu
To fakt...trzeba się orientowac na bieżąco, bo co chwilę wchodza nowe obostrzenia co do wymaganych testów przed wylotem. U nas test pcr to obligo żeby wjechać do Chorwacji. Więc przed samym wylotem śmigniemy z żoną na badanie do laboratorium diagnostyki. Nawet i nasz hotel wprowadził obowiązek przedłożenia negatywnego wyniku testów...więc bez tego ani rusz
PedroCaramba
3 lata temu
Ciekawe kiedy kraje/rejony, które żyją z turystyki ogłoszą bankructwo...? Właśnie wróciłem z Grecji - chyba z 1/5 turystów jest. A byłem w tym samym okresie, dwa lata temu...
Karo
3 lata temu
Nie jestem szczepiona, jak leciałam do Turcji enterem wystarczyło mieć negatywny wynik testu i tak nikt tego nie sprawdzał. Przynajmniej jak ja byłam. Byłam na tygodniowym wypoczynku i żadnych nieprzyjemności nie miałam. Stosowałam się do panujących tam zasad.
Huklop
3 lata temu
A co na to caryca Europy Merkel.
a~a
3 lata temu
a Norwegia i Szwecja