Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcje na GPW. Zobacz prognozy analityków na lato

0
Podziel się:

Sprawdź, na jakie spółki zdaniem ekspertów warto postawić w najbliższym czasie.

Akcje na GPW. Zobacz prognozy analityków na lato
(Reporter Poland)

Czerwcowe wybory w Grecji przyniosą uspokojenie sytuacji, a indeks największych spółek na koniec wakacji będzie od kilku do nawet kilkunastu procent wyżej niż obecnie. Według większości analityków potencjalnych celów inwestycyjnych lepiej jednak szukać w gronie spółek średnich i małych.

Słynna maksyma giełdowa _ sprzedaj w maju i uciekaj _ w tym roku się sprawdziła. WIG20, czyli najbardziej prestiżowy indeks warszawskiej GPW, w ubiegłym miesiącu poszedł w dół o niemal 6,5 procent. Przecena byłaby jeszcze większa, gdyby nie kilka ostatnich, udanych sesji maja. W najgorszym momencie WIG20 tracił bowiem około 10 procent.

Zobacz, jak w maju radziły sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przewaga pozbywających się akcji widoczna była także na najważniejszych światowych parkietach. Straty kluczowych indeksów giełd w Paryżu, Frankfurcie, czy Nowym Jorku również przekroczyły 6 procent.

Zobacz, jak WIG20 wypadł na tle najważniejszych światowych indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejszym punktem skupiającym uwagę inwestorów ponownie była Grecja, a konkretnie polityczny impas w rozmowach przedstawicieli najważniejszych partii politycznych. W skutek braku porozumienia ustalono datę kolejnych wyborów. Wciąż zatem nie ma odpowiedzi na pytanie, czy Ateny będą kontynuowały wdrażanie reform warunkujących przyznawanie kolejnych transz ustalonej wcześniej pomocy finansowej. Coraz głośniej, a przede wszystkim również oficjalnie, mówi się na temat wyjścia Grecji ze strefy euro.

W centrum zainteresowania znalazła się również Hiszpania. Problemy, z którymi zmaga się tamtejszy sektor bankowy najlepiej uwidacznia nacjonalizacja Bankii, czyli czwartego pod względem wielkości hiszpańskiego banku. Z kolei wzrost obaw inwestorów o przyszłość strefy euro najtrafniej odzwierciedla rentowność 10-letnich obligacji Hiszpanii, która w ubiegłym tygodniu, sięgając 6,7 proc., dobiła do rekordowego poziomu z listopada 2011 roku.

Warto przypomnieć, że poziom 7 procent jest kluczowy. Po tym, jak oprocentowanie _ dziesięciolatek _ na trwałe przekroczyło tę barierę o pomoc finansową do Unii Europejskiej musiały zwrócić się Grecja, Irlandia oraz Portugalia.

Dużo zależy od Grecji

W konsekwencji tych wydarzeń indeks największych spółek notowanych na GPW dosłownie otarł się o psychologiczną barierę 2000 punktów. Na tym poziomie ostatni raz znajdował się w lipcu 2009 roku, a jego bliskość już kilkakrotnie wspierała inwestorów kupujących akcje. Czy tak będzie również tym razem i na jakim poziomie na koniec sierpnia będzie znajdował się WIG20?

- _ To zależy przede wszystkim od wyników powtórnych wyborów w Grecji. Uformowanie rządu pro-europejskiego na pewno pomoże indeksom i dla tego scenariusza przewiduję wartość indeksu największych spółek na około 2400 punktów. Wyjście Grecji ze strefy euro może sprowadzić WIG20 nawet poniżej 1500 punktów _ - prognozuje Krzysztof Kozieł z Biura Maklerskiego BGŻ.

Pozostali eksperci, z którymi rozmawiał Money.pl prognozują pozytywne rozstrzygnięcia w Grecji i jednocześnie są optymistami odnośnie tego, gdzie na koniec wakacji znajdzie się indeks największych spółek.

| Prognozy analityków dla WIG20 | | |
| --- | --- | --- |
| Analityk | Instytucja | Kurs na 31.08.2012 |
| Łukasz Bugaj | DM BOŚ | 2200-2300 pkt |
| Tomasz Jachowicz | BM DnB Nord | 2200 pkt |
| Krzysztof Kozieł | BM BGŻ | 1500 | 2400 pkt * |
| Łukasz Rosiński | Infinity8 | 2200 pkt |
| Maciej Rynkiewicz | Money.pl | 2300 pkt |

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

  • w zależności od scenariusza

- _ Czerwiec, a przynajmniej jego początek nie powinien prezentować się źle. Co prawda wciąż mamy do czynienia z kontynuacją napięcia wokół Hiszpanii i Grecji, ale wydaje się, że inwestorzy giełdowi szukają stabilizacji po ostatnich zniżkach - _ocenia Łukasz Bugaj.

- _ Niewykluczone, że ta stabilizacja znajdzie wsparcie w postaci pozytywnych wyników wyborów w Grecji, która przynajmniej w tym roku pozostanie w strefie euro. Co prawda, o dynamiczne zwyżki będzie ciężko, ale przynajmniej nie powinnyśmy tracić _ - prognozuje analityk DM BOŚ dodając, że kolejnej fali spadkowej spodziewa się _ dopiero jesienią _.

Czy zatem inwestorzy swoją uwagę powinni skupić jedynie na blue chipach? A może lepszym rozwiązaniem będzie poszukiwanie perełek w indeksach grupujących spółki średnie i małe? Większość analityków wybrałaby drugą opcję.

- _ W perspektywie ostatniego miesiąca indeksy mniejszych spółek zachowywały się lepiej niż WIG20, spodziewam się utrzymania tej tendencji w okresie wakacyjnym _ - prognozuje Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8. Dodaje jednak, że problemem mogą być niskie obroty. - _ Ze względu na EURO 2012 i okres wakacyjny - część mniejszych spółek może z tego powodu odstawać od najbardziej rozpoznawalnych podmiotów _ - uzupełnia Rosiński.

Ten argument, jako czynnik przemawiający za kupnem blue chipów wykorzystuje natomiast Tomasz Jachowicz z BM DnB Nord. - _ Agonalne w przypadku niektórych małych i średnich spółek obroty wskazują na to, że pierwszym ewentualnym beneficjentem fali popytowej będą spółki z WIG20 _ - prognozuje Jachowicz zwracając uwagę na sowite dywidendy, które powinny zachęcić krajowe fundusze inwestycyjne do większych zakupów.

Na które spółki warto postawić?Większość spośród dziesięciu eksperckich _ typowań _ skupia się na średnich i małych spółkach. Z grona blue chipów analitycy wskazali jedynie akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej i PKO BP. Dwa wskazania analityków otrzymał jedynie chemiczny Ciech.

Typy ekspertów na okres czerwiec-sierpień 2012 roku
Analityk, Instytucja Spółka Powód
Łukasz Bugaj DM BOŚ Intersport Spółka ma wyłączność na sprzedaż gadżetów z logo Euro 2012 na stadionach oraz w wydzielonych strefach kibica. Jak wiemy wkrótce nasz kraj ogarnie piłkarskie szaleństwo, a Intersport może na tym wymiernie skorzystać.
JSW Spółka opublikowała nadzwyczaj dobre wyniki, a kurs akcji nie chciał ostatnio tak ochoczo spadać jak pozostałe spółki z indeksu krajowych blue chipów. Relatywna siła może być kontynuowana i pozytywnie oddziaływać na akcjonariuszy.
Tomasz Jachowicz BM DnB Nord Eko Export Podpisany list intencyjny w sprawie szerokiej współpracy ze spółką z NYSE. Korzystne wyniki finansowe. Ciekawa nisza produkcyjna w branży.
Polimex-Mostostal Konsorcjum Polimexu wygrało przetarg na budowę bloku energetycznego w Kozienicach. Do spółki na przełomie czerwca i lipca może wpłynąć 250 mln zł (10 proc. zaliczki, z 43 proc. brutto udziału w kontrakcie), co w obecnej sytuacji w budowlance jest bezcenne.
Krzysztof Kozieł BM BGŻ Neuca Zmiana przepisów ustawy refundacyjnej umożliwiła hurtowniom poprawienie marży handlowej na lekach refundowanych. Mimo drastycznego spadku wartości całego rynku farmaceutyków wzrost efektywnej rentowności wyniósł 1 punkt procentowy. W mojej ocenie istnieje spore prawdopodobieństwo, że spółka przekroczy 60 mln zł zysku netto w 2012 roku.
Relpol Silna pozycja na globalnym i europejskim rynku przekaźników elektromagnetycznych, pogarszająca się konkurencyjność produktów azjatyckich oraz słaby złoty w dużym stopniu wpłynęły na bardzo dobre wyniki ubiegłego roku. Należy również wspomnieć o restrukturyzacji i poprawie efektywności procesu produkcji, co również miało pozytywny wpływ na rentowność. Słabszy złoty sprawił, że ceny produktów Relpola są jeszcze bardziej konkurencyjne w porównaniu do produktów europejskich i azjatyckich.
Łukasz Rosiński Infinity8 Cormay Do końca czerwca spółka planuje podpisać umowę przejęcia firmy z Europy Zachodniej. Dodatkowo w ciągu kilku miesięcy Cormay chce wprowadzić spółkę zależną Orphee na rynek NewConnect i zebrać poprzez emisję nawet 100 mln zł. Nadal trwają także intensywne pracę nad innowacyjnym analizatorem biochemicznym.
Ciech Zmiany w zarządzie mogą pozytywnie wpłynąć na dokończenie procesu restrukturyzacji. Dodatkowo w najbliższym czasie zapewne powinny się pojawić podmioty zainteresowane przejęciem.
Maciej Rynkiewicz Money.pl Ciech Spółka ma potencjał, aby w kolejnych kwartałach znów na plus zaskakiwać analityków. Dodatkowo, na pięć firm z tej branży, inwestycja w aż cztery z nich dały dodatnią stopę zwrotu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Pozytywnym bodźcem dla akcji Ciechu byłaby sprzedaż spółki zależnej Zachem. Pozbycie się jej aktywów mogłoby oznaczać kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioprocentowy wzrost wartości firmy.
PKO BP Największy polski bank nie miał rewelacyjnych wyników za pierwszy kwartał tego roku. Zauważalny był przede wszystkim wzrost kosztów działalności oraz spadek dochodów z tytułu prowizji. Różnice pomiędzy optymistycznymi prognozami a faktycznymi wynikami były jednak niewielkie. Wyniki banku dobrze natomiast wypadły na tle konkurencji. Papiery PKO BP są notowane przy atrakcyjnym wskaźniku ceny do zysku na poziomie 10 punktów. Spółka wypada około 20 procent lepiej niż Pekao SA.

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

Więcej giełdowych raportów i analiz - czytaj w Money.pl
Grecy trzęsą walutami. Zobacz, ile zapłacisz Sprawdź, jaki będzie kurs złotego w najbliższych tygodniach i o ile skoczy rata twojego kredytu.
Liczysz na dywidendy? Na tych spółkach możesz zarobić Spółki z WIG20 mogą wypłacić nawet 16 miliardów złotych. Money.pl wskazuje najbardziej hojne firmy.
Pięć wydarzeń, które wstrząsną giełdą Zobacz, co może odwrócić kiepskie nastroje na rynkach finansowych

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora oraz analityków giełdowych i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)