Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezpieczeństwo w samolotach. Znakomity rok dla transportu lotniczego

0
Podziel się:

W ubiegłym roku w wypadkach powietrznych zginęło najmniej osób od 1946 roku. Najtragiczniejszy miał miejsce 17 listopada.

Bezpieczeństwo w samolotach. Znakomity rok dla transportu lotniczego
(Wojciech Strozyk/Reporter)

W 2013 roku w katastrofach samolotów pasażerskich zginęło podczas lotów komercyjnych 265 osób, najmniej od 1946 roku - podała organizacja Aviation Safety Network (ASN). Średnia liczba katastrof lotniczych i ofiar śmiertelnych systematycznie spada od 1997 roku.

Zarówno w 2011 jak i w 2012 roku liczba zabitych w wypadkach podczas lotów komercyjnych wyniosła blisko 500.

W ubiegłym roku miało miejsce 29 katastrof samolotów pasażerskich, w których życie straciło 265 osób. Bilans ten utrzymuje się znacznie poniżej średniej z ostatnich 10 lat, która wynosi 720 ofiar śmiertelnych rocznie. Pod uwagę brano wypadki samolotów mogących zabrać na pokład co najmniej 14 pasażerów.

Najtragiczniejszy wypadek 2013 roku miał miejsce 17 listopada, kiedy Boeing 737 należący do linii lotniczych Tatarstan rozbił się podchodząc do lądowania w Kazaniu, stolicy Tatarstanu, na rosyjskim Powołżu. Wówczas zginęło 50 osób.

Druga pod względem liczby ofiar śmiertelnych była katastrofa samolotu pasażerskiego, który 16 października rozbił się i wpadł do rzeki Mekong w Laosie. Życie straciło wówczas 49 osób.

33 osoby zginęły w wypadku samolotu typu Embraer 190 mozambickich linii lotniczych LAM, który rozbił się 29 listopada na północnym wschodzie Namibii.

Trzy samoloty pasażerskie spośród 29, które uległy katastrofie w ubiegłym roku, należały do przewoźników znajdujących się na _ czarnej liście _ UE. Największym ryzykiem niezmiennie obarczone są loty w Afryce, choć na tamtejsze linie lotnicze przypada zaledwie 3 procent światowego ruchu lotniczego. Afrykańscy przewoźnicy są odpowiedzialni za jedną piątą wypadków z ubiegłego roku.

Aviation Safety Network to niezależna organizacja z siedzibą w Holandii, badająca standardy bezpieczeństwa w lotnictwie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)