Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Chochołowski
|

Czy to już mieszkaniowa histeria?

0
Podziel się:

Rynek nieruchomości oszalał! Ceny rosną z miesiąca na miesiąc. Czy bańka spekulacyjna pęknie? Jak dziś wygląda rynek? - czytaj w raporcie Money.pl.

Czy to już mieszkaniowa histeria?
bFggTRLV

Rynek nieruchomości oszalał! Ceny już nie rosną z roku na rok, ale z miesiąca na miesiąc. Kiedy ta bańka spekulacyjna pęknie? Czy w ogóle pęknie? Jak dziś wygląda rynek, czytaj w raporcie Money.pl.

Na polskim rynku sprzedający nie tyle rządzi, co ma władzę absolutną. Jeszcze kilka miesięcy temu, tym bardziej lat, nie do pomyślenia było, aby sprzedająca osoba zapraszała do siebie trzech, czterech zainteresowanych mieszkaniem i urządzała licytację. Kto da więcej, ten kupuje mieszkanie.

Coraz częściej cena z ogłoszenia lub z oferty agencji mieszkaniowej nie jest ceną do negocjacji, ale ceną wywoławczą.

bFggTRLX
Gdzie najszybciej drożały mieszkania przez ostatnie pół roku
miasto wzrost w procentach cena z lutego (zł/m2) cena z lipca (zł/m2)
Kraków 36% 4401 5990
Warszawa 23% 4987 6159
Wrocław 20% 4366 5250
Poznań 15% 3500 4040
Trójmiasto 12% 3822 4282

Źródło: redNet Property Consulting

Jeśli ktoś wystawia mieszkanie w atrakcyjnej cenie, to może się spodziewać, że bardzo szybko je sprzeda, a chętni nawet będą się bili o lokal.

"Pośredniczyłem w sprzedaży mieszkania, za które właściciel chciał rozsądną kwotę. Zaprosiłem do obejrzenia dwie osoby. Jedna się spóźniła, druga przybyła nieco wcześniej i oglądali razem. Zaczęli się licytować, kto na lepszych warunkach kupi, kto da wyższy zadatek, kto szybciej załatwi formalności w banku, kto ma większy wkład własny. Z licytacji zrobiła się kłótnia, a z kłótni prawie bójka" - opowiada pośrednik z wrocławskiej agencji "Piramida". "Kiedyś takich scen nie byłem świadkiem".

bFggTRMd

Źródło: Nieruchomości.money.pl

Ceny rosną jednak w różnym tempie w różnych miastach. Najwolniej drożeją w Trójmieście i Poznaniu. redNet Property Consulting, firma która analizuje rynek nieruchomości, tłumaczy to tym, że w Trójmieście jest dużo przestrzeni objętej planami zagospodarowania, a więc nie ma hamulców w zaspokajaniu popytu. Poznań natomiast jest rynkiem, na którym deweloperzy nie budują drożej, ZOBACZ TAKŻE:

bFggTRMe

niż za około 4 tys. zł za metr kwadratowy, gdyż boja się, że nie znajda kupców. Klienci nie akceptują wysokich podwyżek.

Skutki uboczne

Ofiarami boomu na rynku są nabywcy i to w dodatku cierpią na wielu frontach. Poza oczywistym pierwszym powodem - wysoką ceną - mają także wiele innych problemów. Przy dużej liczbie wpływających wniosków kredytowych zawodzą banki. Szczególnie te, które mają atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych przetrzymują klientów i przyznają im kredyt nawet dopiero po dwóch miesiącach. Jeśli więc kupujący w umowie przedwstępnej nie zagwarantował sobie bardzo długiego okresu czasu na sfinalizowanie transakcji, może popaść w tarapaty z utratą zadatku włącznie.

bFggTRMf

Źródło: redNet Property Consulting

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym wielu klientów płaci deweloperowi odsetki karne od opóźnienia w zapłacie pierwszej transzy.

Problem pojawia się też w kontaktach z tymi bankami, które robią wycenę nieruchomości. Mieszkania drożeją tak szybko, że rzeczoznawcy z regułyZOBACZ TAKŻE:

bFggTRMg

wyceniają mieszkanie na mniejszą kwotę, niż rzeczywiście kupujący musi zapłacić. Wystarczy, że mają za punkt odniesienia ceny analogicznych nieruchomości sprzed miesiąca. Skutkuje to tym, że bank sfinansuje zakup mieszkania tylko do kwoty, jaką podał rzeczoznawca. Tak więc kredytobiorca musi wnieść wkład własny, mimo że według banku bierze kredyt na 100 proc. wartości lokalu.

Gdy kupujemy mieszkanie nowowybudowane lub do remontu, pojawia się kolejny problem - co raz trudniej o dobrą ekipę remontową. Część fachowców wyjechała remontować angielskie mieszkania, a ci co zostali, mają terminy zarezerwowane na kilka miesięcy do przodu.

| KOMENTUJE DLA MONEY.PL |
| --- |
| Maciej Dymkowski, dyrektor do spraw rozwoju redNet Property Consulting Niewiele wskazuje na to, że szybki wzrost cen nieruchomości wyhamuje. Na rynku jest bardzo wysoki popyt i znikoma podaż a w dodatku nie ma przesłanek, aby stwierdzić, że popyt spadnie, albo wzrośnie podaż. W miastach nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, tak więc podaż nie zacznie rosnąć szybko. Popyt wciąż będzie podtrzymywany przez banki, które konkurując ze sobą oferować będą co raz to lepsze warunki. Jeśli ktoś planuje zainwestować w mieszkanie, to nie straci na takim posunięciu. |

Kto tak kupuje

Mieszkania kupują głównie ludzie młodzi, na dorobku. Najwięcej osób w wieku od 23 do 30 lat kupuje mieszkania we Wrocławiu. Z danych redNet wynika, że klienci z tej grupy wiekowej stanowią aż dwie trzecie wszystkich kupujących. Młodzi napędzają koniunkturę także w Krakowie (55,7 proc.) i w Warszawie (55,6 proc.). Tak duże zainteresowanie młodych ludzi w tych miastach powoduje, że ceny kawalerek szybko idę w górę. Pierwsze kupowane mieszkanie z reguły jest małe, gdyż osoby na dorobku nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej, a także niełatwo im uzbierać na wkład własny.

Dobrze zlokalizowane kawalerki we Wrocławiu przez ostatnie dwa lata zdrożały o 60-80 proc. Kawalerka kupiona cztery lata temu zyskała na wartości 100 proc. Według redNet we Wrocławiu jest najwięcej klientów z grupy 23-27 lat, bo aż 47 proc.

Warszawa natomiast koniunkturę zawdzięcza przyjezdnym. Tylko jedna trzecia klientów na tamtejszym rynku to warszawiacy. Jednak nie tylko mieszkania kupują ci, którzy przyjechali do stolicy za pracą. Jednak trzecia nabywców traktuje zakup jako lokatę kapitału.

Źródło: redNet Property Consulting

Co ciekawe, osoby planujące zakup mieszkania wcale nie szukają kawalerek. Zaledwie 3 proc. - jak podaje redNet - zamierza kupić taki lokal. Natomiast dane z serwisu www.tabelaofert.pl pokazują, że kawalerki są bardzo chętnie kupowane, a popyt zdecydowanie przewyższa podaż.

"Oznacza to, że choć respondenci na wczesnym etapie poszukiwania mieszkania nie zastanawiają się nad zakupem takich mieszkań, to w zderzeniu z ofertą rynkową akceptują ją bardzo chętnie, w efekcie czego kawalerki stają się bardzo poszukiwanym towarem" - wyjaśnia Maciej Dymkowski.

Na wstępnym etapie poszukiwań ludzie szukają głównie mieszkań dwupokojowych.

bFggTRMy
nieruchomości
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)