Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Gdy Egipt i Tunezja tracą turystów inni zyskują. Nie musi być drożej

0
Podziel się:

Turcja, Hiszpania i Grecja skorzystają na bliskowschodniej rewolcie. Zobacz ile kosztują wakacje.

Gdy Egipt i Tunezja tracą turystów inni zyskują. Nie musi być drożej
(Soshnikov/iStockphoto)

Turcja, Hiszpania i Grecja już odbierają turystów Egiptowi i Tunezji. Ostatnie zamieszki tylko wzmocnią ten trend, choć Egipt i tak pozostanie ulubionym miejscem wyjazdów wakacyjnych Polaków. Alternatywne lokalizacje nie muszą być jednak droższe.

_ - Polacy mają w czym wybierać. W tym roku notujemy więcej ofert dla wczasów w Turcji niż w Egipcie _ – mówi Andrzej Glapiak z portalu turystycznego EasyGo.pl i Wakacje.pl. Jego zdaniem to właśnie Turcja jest obok Hiszpanii krajem, który może zyskać na czasowym osłabieniu Tunezji i Egiptu.

_ – Już po styczniowych statystykach widać, że Turcja i Hiszpania zyskują i zajmują kolejno 2 i 3 miejsce miesięcznego podsumowania sprzedażowego. Trend ten powinien się utrzymywać. Egipt, jako niekwestionowany lider kierunkowy (rok 2010 - 39 proc. wszystkich dokonanych rezerwacji) ma jednak na tyle dużą przewagę nad kolejnymi w zestawieniu kierunkami, że jeszcze przez jakiś czas wciąż pozostanie na pierwszej pozycji _ – dodaje Glapiak. Pod warunkiem jednak, szybkiego uspokojenia nastrojów w tym kraju.

O sukcesie Turcji i Hiszpanii decydują nie tylko ceny i wysoka jakość oferty, lecz również łatwość dojazdu. Kraje te dysponują bogatą ofertą połączeń lotniczych z Polską. Ponadto w krajach tych operuje wielu polskich tour operatorów. W przypadku Turcji jest to 13 a Hiszpanii 11 biur podróży.

Miejsca wylotowe do danych krajów w sezonie letnim 2011 roku
Turcja Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław
Hiszpania Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław, Warszawa

Źródło: portal turystyczny Wakacje.pl

Według danych EasyGo dotyczących sprzedaży internetowej wycieczek, w styczniu ubiegłego roku Turcję wybrało nieco ponad 8,5 proc. klientów biur podróży a Hiszpanię 7 procent. W tym samym czasie Egipt i Tunezja zajmowały dwie pierwsze pozycje z udziałem w sprzedaży wynoszącym odpowiednio 56 i 11 procent. Duży wzrost notuje także Grecja.

Dane: portal turystyczny EasyGo.pl

Obecnie udział Tunezji jest już dwukrotnie niższy a Egiptu skurczył się do niecałych 37,5 procent. Za to na drugim i trzecim miejscu plasują się właśnie Turcja i Hiszpania notując odpowiednio 16,3 i 12,7 procent.

Dane: portal turystyczny EasyGo.pl

Lepsze wyniki Hiszpanii są efektem przemyślanych działań, jakie w ostatnich latach poczynił ten kraj. Przede wszystkim obniżono ceny hoteli, przez co oferta wycieczek stała się bardziej przystępna. Ponadto to pierwszy kraj, który wprowadził dla Polaków program promocyjny 55+.

_ – To dobrze, że wreszcie zostaliśmy potraktowani, jak reszta Europy. Ludzie po 50. generują 1/3 ruchu turystycznego na naszym kontynencie. To że mieszkają również w Polsce było do niedawna ignorowane. __ Jeszcze w ubiegłym sezonie podobne ruchy zrobiły Tunezja i Cypr _ – mówi Andrzej Glapiak.

Tunezja i Egipt nie zawsze najtańsza

Dotychczasowa popularność Tunezji wynikała przede wszystkim z atrakcyjnych cen wycieczek. O ile na wyjazd do Egiptu czy Turcji trzeba przeznaczyć przynajmniej około 1,2-1,7 tys. złotych, to tunezyjskie oferty zdarzają się już na poziomie niecałego 1 tys. złotych. Z analizy na podstawie danych serwisu Wakacje.pl wynika jednak, że Turcja może być w niektórych przypadkach tańsza od Tunezji i wcale nie musi być droższa od Egiptu. Pod uwagę wzięto tu porównywalne w kategoryzacji standardu hotele, zlokalizowane w podobnej scenerii w Tunezji i Turcji. Porównanie jest na teraz, na czerwiec i na lipiec.

Porównanie ofert o zbliżonym standardzie w Tunezji i Turcji
Miesiąc Turcja Tunezja Egipt
Luty Sea Gull - 1 474 zł Miramar - 1 580 zł Hurghada - 1 510 zł
Czerwiec Sea Gull - 1 635 zł Bahia Beach - 1 709 zł Hurghada - 1 569 zł
Lipiec Sea Gull - 1 895 zł Bahia Beach - 2 034 zł Hurghada - 1 668 zł

Dane: portal turystyczny Wakacje.pl

_ - Turcja może być więc tańsza od Tunezji, mimo że oferuje zdecydowanie wyższą jakość usług pobytowych. To w końcu Turcy spopularyzowali, a często mówi się nawet, że wymyślili pakiety All Inclusive i rodzinne wakacje z dziećmi w hotelach, które swoją infrastrukturą i organizacją często przypominają małe parki rozrywki z np. własnymi Aqua Parkami. __ _– mówi Andrzej Glapiak.

Jak dodaje, branża liczy jednak na to, że problemy w Egipcie są tylko chwilowe i sytuacja szybko wróci tam do normy. Będzie to miało decydujące znaczenie dla kondycji finansowej biur podróży.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t130194.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/6;5;tys;polakow;w;egipcie;zbankrutuje;kilkanascie;biur;podrozy,92,0,761436.html) 6,5 tys. Polaków w Egipcie. Zbankrutuje kilkanaście biur podróży? Egipt i Tunezja to 80 proc. oferty niektórych polskich biur podróży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t86182.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/80;tys;osob;moze;stracic;prace;fala;bankructw;biur;podrozy,67,0,761411.html) 80 tys. osób może stracić pracę. Fala bankructw biur podróży? Koniec wycieczek do Egiptu byłby dramatem dla tour operatorów. Kilkunastu z nich wysyła Polaków przede wszystkim pod piramidy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t98008.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/turysci;coraz;chetniej;odwiedzaja;hiszpanie,72,0,680008.html) Turyści coraz chętniej odwiedzają Hiszpanię W sierpniu Hiszpanię odwiedziło 7 mln turystów, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)