Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Klienci Poczty zapłacą za podwyżki

0
Podziel się:

Na podwyżki płac Poczta Polska będzie musiała znaleźć 320 mln złotych.

Klienci Poczty zapłacą za podwyżki
(PAP/Tomasz Wojtasik)
bEULLZSd

320 mln złotych - tyle ma kosztować Pocztę Polską podwyżka płac dla pracowników. Zapłacą za to klienci, bo monopolista zrekompensuje sobie ten wydatek podnosząc ceny za przesyłki.

Dziś miał rozpocząć się strajk generalny pocztowców. Jednak ostatecznie, po negocjacjach prawie wszystkie związki zrezygnowały z protestu. Tylko _ Solidarność _ma podjąć decyzję w tej sprawie 14 maja.

Ewentualny strajk na pewno oznaczałby spore kłopoty nie tylko dla klientów, ale także dla samej Poczty. Money.pl sprawdził ile kosztowałoby spełnienie żądań pocztowców i czy w obecnej kondycji pocztowy monopolista może sobie pozwolić na podwyżki dla pracowników.

bEULLZSf

O co walczą związki?

Związkowcy _ Solidarności _ domagają się 700 brutto złotych podwyżki dla każdego pracownika Poczty z wyrównaniem od 1 stycznia 2008 roku. Firma zaproponowała 500 złotych brutto, ale pensje mają rosnąć stopniowo do końca roku. - To_ połowa tego czego się domagamy _ - mówi Bogumił Nowicki z NSZZ _ Solidarność _ Poczty Polskiej.

- _ Spełnienie tak wysokich żądań związkowców kosztowałoby 945 mln zł, co oznaczałoby utratę płynności finansowej i zapaść firmy - _ mówi Money.pl Radosław Kazimierski, rzecznik Poczty Polskiej._ Przy podwyżce 500 złotych brutto firma odnotuje na koniec roku stratę w wysokości 270 mln złotych. Z obecnych środków, którymi dysponujemy, jesteśmy w stanie wygenerować 350 zł podwyżki. Musimy szukać pieniędzy, bo rosną nie tylko pensje,ale i inne koszty _ - dodaje rzecznik.

Aby znaleźć dodatkowe pieniądze, firma wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na podniesienie cen. Pod koniec kwietnia UKE zgodziło się na podwyżki. Terminu zmiany cen Poczta jeszcze nie ogłosiła, ale wiadomo, że cena znaczka na list wzrośnie o 7,5 proc. Dzięki temu Poczta zarobi około 160 mln złotych. To połowa kwoty, która jest potrzebna, by sfinansować podwyżkę płac o 500 zł brutto.

bEULLZSl

| ILE ZARABIA SIĘ NA POCZCIE? |
| --- |
| Średnie wynagrodzenie pocztowca w 2007 roku wyniosło ok. 2750 zł brutto. Po poprzednim strajku Poczta Polska przeznaczyła blisko 150 milionów złotych na podwyżki dla pracowników. - Najniższa płaca na poczcie wynosi obecnie 1400 zł brutto. Tyle zarabia początkujący listonosz lub pracownica przy okienku - mówi Nowicki z NSZZ Solidarność |

Związki wykorzystują okazję

Dlaczego pocztowcy protestują właśnie teraz? Związkowcy zdają sobie sprawę z tego, że już wkrótce negocjacje z dyrekcją mogą być zdecydowanie trudniejsze.

W tej chwili dyrekcja ma ograniczone pole manewru by optymalizować zatrudnienie. Ale to się zmieni - W_ styczniu 2009 roku przestanie obowiązywać porozumienie na podstawie którego na zmiany kadrowe, np. przesunięcia pracowników na inne stanowiska pracy, muszą wyrazić zgodę związki zawodowe _ - zapowiada Radosław Kazimierski.

bEULLZSm

| Poczta zatrudnia około 100 tysięcy osób (w obsłudze ponad 74 tys. - w tym 26tys. listonoszy, w zarządzaniu, organizacji i administracji ponad 18 tys. osób). |
| --- |

Monopolista z zyskami

Do tej pory państwowy kolos przynosił zyski. Najwyższy zysk netto odnotowano w 2005 roku - 200,4 mln złotych, przy przychodach wartych 6,2 mld złotych.

bEULLZSn

*w 2007 planowane wykonanie

_ źródło Poczta Polska _

Rok później (2006) zysk netto Poczty spadł o prawie połowę ( 123,7 mln zł). To jednak całkiem spora kwota biorąc pod uwagę, że w 2001 roku przy przychodach 5,2 mld złotych, Poczta odnotowała zaledwie 6,8 mln zł zysku netto.

bEULLZSo

*w 2007 planowane wykonanie

_ źródło Poczta Polska _

Przełamać monopol

Szacuje się, że uwolniony rynek usług pocztowych wart jest 7 mld złotych. Pomimo słabej jakości usług wciąż 90 procent tego tortu zgarnia Poczta Polska. Pomaga jej w tym prawo, które rezerwuje dla niej dostarczanie przesyłek o wadze do 50 gram.

Prywatni operatorzy pocztowi w sprytny sposób radzą sobie z tym sprzedając odpowiednio obciążone koperty. Monopol Poczty na te przesyłki potrwa prawdopodobnie do 2013 roku. Wówczas na rynku będą mogli pojawić się także gracze spoza granicy, m.in. europejscy giganci, przykładowo Deutsche Post.

W 2007 roku Poczta Polska dostarczyła 1,6 mld listów (w tym ponad 350 mln przesyłek poleconych) i 47 mln paczek. Niestety wzrosło znacznie niezadowolenie klientów, którzy zalewają Pocztę mailami z pytaniem o los zagubionego listu lub paczki. Liczba zgłaszanych skarg i wniosków w porównaniu z 2006 rokiem była większa o ok. 50 procent.

Rzecznik Poczty podkreśla, że t_ e _rminy doręczeń: 1 dzień od dnia nadania dla przesyłek priorytetowych i 3 dni dla przesyłek ekonomicznych są jedynie terminami deklarowanymi.

Terminowość doręczeń przesyłek wysłanych za pośrednictwem państwowego molocha wynosi 72,90 proc. dla listów oraz 88,61proc. dla paczek (dane za 2007 r.).

Konkurencja Poczty Polskiej chwali się znacznie lepszym poziomem usług. In Post i PAF Operator Pocztowy, obecnie główni konkurenci Poczty Polskiej, dostarczają przesyłki terminowo w 90 procent.

Każda zapowiedź strajku jest na rękę innym operatorom pocztowym. Po proteście listonoszy w listopadzie 2006 roku wiele firm zniechęconych poziomem usług Poczty podpisało umowy z prywatnymi dostawcami usług pocztowych.

Spośród zarejestrowanych w Polsce 165 prywatnych operatorów pocztowych, w większości są to firmy działające na rynku lokalnym, z pewnymi wyjątkami: In Post i PAF Operator Pocztowy czy Polska Grupa Pocztowa docierają do coraz większej liczby miast na terenie całego kraju. Sukcesywnie rozbudowują sieć swoich placówek.

Przykładowo PAF posiada ponad 400 punktów obsługi klienta na terenie całego kraju, In Post z kolei ma swoje placówki w 157 miastach Polski. Polska Grupa Pocztowa, kolejny gracz na rynku, która stawia przede wszystkim na obsługę firm, posiada 20 punktów w największych miastach. Poczta Polska obsługuje klientów w 8,5 tysiącach oddziałów.

Cennik list zwykły
operator Poczta Polska* PAF In Post PGP
51-100gr 1,55 zł 1,00 zł 1,10 zł 1,00 zł
101-350gr 1,70 zł 1,07 zł 1,30 zł 1,30 zł
351-500 gr 2,10 zł 1,47 zł 1,80 zł 1,50
  • ceny przed planowaną podwyżką

- _ Prywatne firmy lokują swoje punkty w miejscach gdzie jest to opłacalne, Poczta musi docierać wszędzie, np. w Bieszczady, gdzie za dostarczenie listu na drugi koniec Polski zapłacimy tylko 1,3zł _ - podkreśla Kazimierski. - _ W 60 procentach miejsc, szczególnie na wsiach, działalność poczty jest deficytowa. Firma posiada bardzo rozbudowana infrastrukturę _ - dodaje rzecznik.

Nie zmienia to faktu, że by skutecznie konkurować z innymi operatorami Poczta potrzebuje zmian i poprawy jakości usług. - _ W przyszłym roku 500 mln złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje - z apowiada _ Radosław Kazimierski, _ rzecznik Poczty. _

| Inwestycje Poczty Polskiej |
| --- |
| _ Do 2015 roku powstanie 8 w pełni zautomatyzowanych głównych sortowni (koszt każdej to około 120 milionów złotych). Dodatkowo powstanie 12 mniejszych sortowni ręcznych. W ubiegłym roku oddano do eksploatacji trzy sortownie: w Bydgoszczy, Gdańsku i Wrocławiu. Obecnie trwa odbiór sortowni w Zabrzu _ - informuje Radosław Kazimierski rzecznik Poczty. |

Cennik list polecony
operator Poczta Polska* PAF In Post
51-100gr 3,75 zł 1,96 zł 2,30 zł
101-350gr 3,90 zł 2,05 zł 2,50 zł
351-500 gr 4,30 zł 2,45 zł 3,00 zł
  • ceny przed planowaną podwyżką

Poczta Polska wciąż jest też chroniona prawem przed bankructwem. Jako przedsiębiorstwo użyteczności publicznej nie może upaść a jej straty musi pokrywać Skarb Państwa. To się jednak zmieni. W Sejmie znajduje się projekt nowelizacji ustawy o Poczcie Polskiej, podpisany przez rząd, który sprawi że spółka będzie samodzielnie pokrywała straty.

ZOBACZ TAKŻE:

bEULLZSG
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)