Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

PKB Polski jednym z najlepszych na świecie

0
Podziel się:

Dziś GUS opublikował dane za I kw. 2009 roku. Recesji nie ma, jesteśmy w ścisłej czołówce nie tylko Europy.

PKB Polski jednym z najlepszych na świecie
(PAP/Leszek Szymański)

Dziś GUS opublikował dane za I kw. 2009 roku. PKB w skali roku wzrosło o 0,8 proc., co jest wynikiem nieco słabszym od przewidywań rynkowych. Analitycy liczyli na jednoprocentowy wzrost.

Sprawdziły się więc przewidywania premiera Tuska oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego (na zdjęciu), którzy zapowiadali w Sejmie, że nasza sytuacja gospodarcza jest jedną z lepszych na świecie.

Złoty rośnie po danych

Nasza waluta wyraźnie rośnie po opublikowaniu danych przez GUS. Złoty zyskiwał w stosunku do euro prawie 6 groszy, kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,45. To dowód na to, że rynek pozytywnie przyjmuje dane o PKB, mimo tego, że były one niższe niż średnia prognoz analityków.

Jesteśmy w czołówce

Mimo, że tempo wzrostu PKB wyraźnie spada, jest się z czego cieszyć. Na tle krajów europejskich (zresztą nie tylko ich) jesteśmy w naprawdę dobrej sytuacji.

Dane za I kw. 2009 r. w ujęciu rocznym opublikowało dopiero 9 państw. Ale nawet na podstawie tej niewielkiej próbki widać, że nasza gospodarka ma się o wiele lepiej niż pozostałe kraje UE. Z dotychczas podanych danych jedynie Cypr mógł pochwalić się wzrostem PKB w minionych trzech miesiącach. W pozostałych przypadkach gospodarka kurczyła się:

Kraj Wzrost PKB w I kwartale w ujęciu rocznym [proc.]
Cypr 1,4
Polska 0,8
Francja -3,1
Hiszpania -3,3
Austria -3,6
Holandia -4,5
Słowacja -5,4
Węgry -6,4
Niemcy -6,7
Litwa -12,6

Żródło: Eurostat

Jeszcze lepiej Polska wypada jeśli pod uwagę weźmiemy zmianę PKB w stosunku do poprzedniego kwartału, czyli do IV kw. 2008 roku. Według danych OECD na 18 państw na świecie, które dotychczas opublikowały wyniki, jedynie jedno ma dodatni wzrost: Korea (0,05 proc.).

Kraj Wzrost PKB w I kwartale w ujęciu kwartalnym [proc.]
Słowacja -11,25
Japonia -4,04
Niemcy -3,80
Czechy -3,47
Holandia -2,80
Austria -2,77
Włochy -2,44
Hiszpania -1,90
Wielka Brytania -1,90
Belgia -1,60
USA -1,57
Portugalia -1,50
Francja -1,20
Grecja -1,17
Izrael -0,91
Chile -0,62
Norwegia -0,45
Korea 0,05
Polska 0,4

Źródło: OECD

Według tych statystyk Polska jest w najlepszej sytuacji wśród dotychczas opublikowanych danych. Nasze PKB w ujęciu kwartał do kwartału wzrosło bowiem o 0,4 procent.

Mimo więc, że dane są nieporównywalnie słabsze niż w poprzednich latach - jest się z czego cieszyć.

Zdaniem PiS założenia ustawy budżetowej są nierealne

Komentując dane GUS Aleksandra Natalli-Świat wskazuje, że rzeczywista sytuacja finansowa państwa i założenia, na których oparto ustawę budżetową dramatycznie się rozmijają. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla konieczność szybkiej nowelizacji budżetu.

POSŁUCHAJ ALEKSANDRY NATALII ŚWIAT:

Zdaniem Aleksandry Natalli-Świat, są bardzo małe szanse na to, by taki wzrost został osiągnięty w następnych kwartałach.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Dane o PKB Polski za I kwartał okazały się słabsze od przewidywań analityków. Były równocześnie takie, jak zapowiadali przedstawiciele rządu. Tak czy inaczej mamy się z czego cieszyć. Z powyższych zestawień wynika, że naprawdę należymy do ścisłej czołówki na świecie. Oczywiście nie wszystkie kraje opublikowały jeszcze swoje dane za pierwsze trzy miesiące roku, ale już teraz widać, że Polska będzie w elitarnym gronie. Jakoś radzimy sobie więc w kryzysie. Ciekawe czy zagraniczni inwestorzy docenią nas za to. Na razie GPW radziły sobie dobrze - WIG20 wzrastał o 1,59 procent. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)