Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Prywatyzacja spółek Skarbu Państwa. To warto kupić

0
Podziel się:

Zobacz, które jeszcze spółki szykuje do sprzedaży Skarb Państwa.

Prywatyzacja spółek Skarbu Państwa. To warto kupić
(Adam Guz/Reporter)

Akcje Pekao zostały wczoraj przecenione o ponad 5 procent. To wynik wystawienia na sprzedaż 23,9 mln akcji przez UniCredit. Jest to, po zeszłotygodniowej wyprzedaży akcji PKO BP przez Skarb Państwa i BGK, kolejna bardzo duża transakcja. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach podobne ruchy ze strony państwa dotyczyć będą także PZU, PGE i chemicznej spółki Ciech.

Na zdjęciu Mikołaj Budzanowski, minister skarbu

Cena akcji drugiego największego polskiego banku spadła na otwarciu wczorajszych notowań ze 166,50 do 158 zł. Wystawiony pakiet, według kursu z wtorkowego zamknięcia, wart jest blisko 4 mld zł. Po sprzedaży UniCredit będzie miał jeszcze łącznie 50,1 proc. udziałów, czyli nie ma mowy o utracie kontroli przez dominującego akcjonariusza.

_ _

Uwaga inwestorów skupia się jednak na projekcie rządowym - Inwestycje Polskie. W ramach niego dużej sprzedaży akcji mogą oczekiwać akcjonariusze PZU, PGE oraz Ciech. Są to następne po PKO BP spółki, w których udział Skarbu Państwa i BGK będzie redukowany. Tylko z tego tytułu państwo może pozyskać 15 mld zł.

Z rządowego planu wynika, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy prywatyzacja może objąć 164 przedsiębiorstwa. Wśród tych najbardziej znaczących wymienia się między innymi takie spółki, jak: Enea, Energa, PGE, PZU, Ciech, Police oraz Zakłady Azotowe w Puławach i Tarnowie. Na liście przedsiębiorstw przeznaczonych do sprzedaży znajduje się także Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz reszta akcji GPW należących do skarbu państwa.

Rząd założył, że w latach 2012-13 przychody z prywatyzacji dadzą w sumie 15 mld zł (10 mld w 2012 roku i 5 - w 2013 r.). Sprywatyzowanych zostanie 300 spółek, z czego 279 nadzorowanych przez ministra skarbu państwa i 21 nadzorowanych przez inne resorty. W planach jest całkowite wyjście z akcjonariatu w 85 proc. nadzorowanych spółek. W pozostałych 15 proc. o istotnym znaczeniu strategicznym dla państwa utrzymane zostaną pakiety pozwalające zachować nad nimi kontrolę.

Udziały Skarbu Państwa w wybranych spółkach z GPW
Spółka Udział Skarbu Państwa w kapitale (w proc.) Wartość udziału [w mln zł]
Ciech 37,89 448,68
PKO BP 31,39 13 638,96
PZU 35,19 12 300,81
PGE 61,89 21 639,55
ENEA 51,51 3 494,94
GPW 35,00 574,39
JSW 55,16 6 042,50
ZA PUŁAWY 50,67 1 229,10
ZA TARNÓW 32,05 1 150,74

źródło: Money.pl na podstawie danych spółek

Minister skarbu chce w ten sposób ograniczyć rolę państwa w tych obszarach gospodarczych, w których nie jest konieczne sprawowanie nadzoru właścicielskiego przez administrację publiczną. Jednocześnie umożliwi to pozyskanie znacznej kwoty pieniędzy, która pozwoli sfinansować część wydatków publicznych. Ponadto środki mają być m.in. przeznaczane na inwestycje w energetykę (dystrybucja i wytwarzanie) i gazownictwo (sieć przesyłowa, wydobycie i magazyny), złoża węglowodorowe (w tym gaz łupkowy), drogi przemysł oraz telekomunikację.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m257113.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;program;rzadu;eksperci;40;mld;zlotych;pojdzie;w;bloto,202,0,1224906.html) *Nowy program rządu. Eksperci: 40 mld złotych pójdzie w błoto? * Rząd Donalda Tuska będzie mógł pożyczać miliardy bez konsekwencji dla budżetu. Wspomniane inwestycje będą realizowane w ramach nowego projektu, który premier Donald Tusk zapowiedział w październiku w drugim expose. Inwestycje Polskie mają utrzymać tempo wzrostu inwestycji i PKB oraz pomóc w tworzeniu miejsc pracy. Zgodnie z założeniami programu do BGK będą wnoszone wybrane udziały spółek Skarbu Państwa.

Rząd pod koniec ubiegłego roku wyraził zgodę na specjalny tryb zbycia udziałów w PGE, PKO BP, PZU i Ciech. Chodzi przede wszystkim o akcje PGE stanowiące do 11,39 proc. kapitału zakładowego, PZU (do 10,10 proc.) oraz Ciechu (do 37,90 procent). To głównie z nich będą finansowane inwestycje. Akcje tych spółek mogą w najbliższych miesiącach tracić na wartości ze względu na to, że państwo prawdopodobnie pozbędzie się swoich pakietów.

Należy unikać tych spółek?Na pewno powinny być one uważnie obserwowane, gdyż ewentualne zawirowania wokół nich można wykorzystać i na tym zarobić. Trzeba tylko wiedzieć jak. Zdaniem Sebastiana Trojanowskiego, doradcy inwestycyjnego Noble Securities, duża oferta ze strony Skarbu Państwa zazwyczaj stwarza silną presję na cenę akcji, ale ma ona charakter krótkoterminowy. - _ Tak było chociażby przy okazji sprzedaży pakietów PZU w czerwcu 2011 roku oraz PGE w lutym ubiegłego. Obecne zachowanie kursu akcji PKO BP zaczyna potwierdzać taki scenariusz. Wzrost liczby akcji na rynku powinien się bezpośrednio przekładać na poprawę płynności waloru. To z kolei powinno stwarzać presję popytu i tym samym wzrost wartości papierów - _ tłumaczy.

Trzeba jednak zauważyć, iż w ostatnich dniach wykresy zarówno PZU, PGE jak i Ciechu wskazują jednoznacznie przewagę sprzedających.

Zobacz jak wyglądały notowania wybranych spółek w okresie ostatnich 3 tygodni Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Według Łukasza Bugaja, analityka DM BOŚ, nie należy jednak przykładać większej uwagi do tych spadków. _ - Inwestorzy często wyciągają zbyt daleko idące wnioski i krótko po sprzedaży jednej ze spółek inne też tracą. To nie będzie tak, że w zeszłym tygodniu nastąpiła sprzedaż akcji PKO BP i od razu za tydzień dojdzie do wyprzedaży PGE, a za dwa tygodnie - PZU. Cały ten proces będzie rozłożony w czasie, ponieważ są to bardzo duże pakiety akcji, na które musi znaleźć się pokaźny kapitał. _ J_ ednocześnie trzeba pamiętać o tym, że kolejne pakiety mogą pojawić się na rynku w pierwszym półroczu lub nawet pierwszym kwartale - _podkreśla analityk.

Inwestorów stara się uspokajać także minister skarbu, Mikołaj Budzanowski._ - Zamierzamy zasilać oba podmioty (BGK i Celową Spółkę Inwestycyjną)
stopniowo, zależnie od potrzeb. Co najważniejsze, _ sprzedaż _ akcji będzie odbywać się z poszanowaniem najwyższych standardów obowiązujących na rynku kapitałowym. Oznacza to przede wszystkim dbanie o interes pozostałych akcjonariuszy. Działanie takie pozwoli zapewnić początkowe finansowanie programu Inwestycje Polskie w sposób efektywny i harmonijny _ - zapewnił minister w oficjalnym komunikacie resortu.

Prowadzenie procesów prywatyzacji ma się odbywać przy uwzględnieniu zapisów zawartych w przyjętych przez rząd strategiach i programach branżowych. Mają one na względzie założenia dotyczące polityki państwa wobec branży. Największe zmiany szykują się w sektorach finansowym, energetycznym i chemicznym.

Sektor finansowyPod nadzorem MSP znajdują się akcje spółek finansowych: PZU, PKO BP, GPW oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. W 2013 roku ministerstwo chce dalej prywatyzować spółki z tej branży. Planuje np. zbycie wszystkich należących do skarbu państwa akcji KDPW. Inwestorów interesują jednak głównie spółki już notowane na giełdzie.

Ze sprzedażą akcji PKO BP mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, więc akcjonariusze mogą na razie odetchnąć. Z kolei ostatnie zamieszanie wokół Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa GPW oraz zbliżająca się wielkimi krokami zmiana związana z systemem transakcyjnym spowodują, że Skarb Państwa zapewne odłoży na razie sprzedaż papierów tej spółki.

Za to walory PZU, w zgodnej opinii analityków, są pierwszym celem resortu Budzanowskiego, którego udział w kapitale zakładowym przekracza 35 proc. (przy obecnej wycenie akcji jest on warty około 12,3 mld zł). Na sprzedaż wystawiony zostanie prawdopodobnie około 10-procentowy pakiet.

Podobny krok Skarb Państwa wykonał w czerwcu 2011 roku, kiedy w transakcji realizowanej w formule budowania przyspieszonej księgi popytu sprzedał 8,6 mln akcji (10 proc.) po cenie 367 zł za akcję. Wtedy była to jedna z większych transakcji na warszawskim parkiecie. Wśród inwestorów zainteresowanych akcjami PZU znaleźli się inwestorzy finansowi między innymi z Wielkiej Brytanii, USA, Hong Kongu. Popyt był tak duży, że inwestorzy byli skłonni kupić więcej walorów niż państwo wystawiło na sprzedaż.

Zobacz jak kształtował się kurs PZU od stycznia 2011 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kolejne miesiące po tej transakcji przyniosły mocne spadki kursu.Obecnie cena przekraczająca 400 zł jest bardzo atrakcyjna dla sprzedających. Wzmacnia to tylko przekonanie analityków o możliwej nawet w lutym podaży akcji przez Skarb Państwa.

Sektor energetyczny

W związku z planami budowy elektrowni atomowej i rozpoczęcia pozyskiwania gazu łupkowego, ministerstwo chce uporządkować plany dotyczące spółek sektora energetycznego. Przekształcenia własnościowe realizowane są zgodnie z przyjętymi przez rząd _ Programem dla elektroenergetyki _ oraz _ Polityką energetyczną Polski do 2030 roku _.

W 2012 roku po kilkunastu latach udało się sprywatyzować Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W tym roku planowany jest również debiut giełdowy Energi oraz zmniejszenie zaangażowania państwa w Enei, które przekracza 50 proc. kapitału zakładowego (wyceniane na blisko 3,5 mld zł).

Jednak w związku z programem Inwestycje Polskie w centrum uwagi pozostaje Polska Grupa Energetyczna. W rękach państwa jest jeszcze 62 proc. akcji, których wartość wyceniana jest na ponad 20 mld zł. To właśnie ze sprzedaży udziałów w PGE ministerstwo może pozyskać największą kwotę, pozwalającą jednocześnie zachować kontrolę w spółce.

źródło: Money.pl na podstawie danych spółek

Sektor chemiczny

W przypadku sektora chemicznego prywatyzacja większości spółek została rozpoczęta już w poprzednich latach. _ W planie przewidywana jest kontynuacja lub wszczęcie prywatyzacji dziewięciu podmiotów przemysłu chemicznego, w tym spółek, których akcje notowane są na GPW. (...) __ W przypadku niektórych rozważana jest również konsolidacja _ - czytamy w dokumencie _ Kierunki prywatyzacji majątku skarbu Państwa w 2013 roku _, przygotowanym przez MSP.

Wśród zbywalnych pakietów akcji spółek z warszawskiego parkietu są Ciech, Zakłady Chemiczne Police i Zakłady Azotowe w Puławach i Tarnowie. Pierwsza z wymienionych spółek wydaje się najpewniejszym kandydatem do stosunkowo szybkich operacji ze strony państwa, gdyż podobnie jak PZU i PGE, akcje Ciechu są szykowane do zasilenia programu Inwestycje Polskie.

Od pewnego czasu w spółce prowadzona jest restrukturyzacja, która zdaniem analityków powinna przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Po oddłużeniu grupy oraz wyjściu z niektórych nierentownych inwestycji, Ciech zyska na atrakcyjności, dzięki czemu Skarb Państwa będzie mógł uzyskać ze sprzedaży większą kwotę niż obecnie. Od dwóch miesięcy cena akcji spółki waha się między 22-23 zł, a jeszcze we wrześniu 2011 roku za papiery płacono poniżej 12 zł. Wśród strategicznych inwestorów wymienia się między innymi czeskiego miliardera Zdenka Bakale, który wcześniej ze względu na niepewną sytuację grupy wycofał się z procesu prywatyzacji.

źródło: Money.pl na podstawie danych ze spółki

Dalszej podaży akcji PKO BP nie będzie...

W ubiegłym tygodniu na rynek trafiło około 153,1 mln akcji banku oferowanych przez Skarb Państwa (25 mln szt.) i BGK (128,1 mln sztuk). Cena po której transakcje zostały zawarte ustalona została na poziomie 34,25 zł, czyli całkowita kwota jaką udało się pozyskać wyniosła ponad 5 mld zł. W rezultacie państwo posiada 31,39 proc. akcji PKO BP, a zaangażowanie BGK spadło do zera.

Resort skarbu podkreśla, żetransakcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem krajowych i międzynarodowych inwestorów. Wzięło w niej udział w sumie ponad 150 inwestorów z 20 krajów. Połowę chętnych na akcje stanowili polscy inwestorzy, w tym głównie OFE i TFI.

Zgodnie z planami prywatyzacyjnymi Skarb Państwa zamierza zmniejszyć udziały w PKO BP do minimum 25 proc., choć ewentualnych ruchów można się spodziewać nie wcześniej niż w sierpniu. Ministerstwo zobowiązało się do niesprzedawania akcji banku w ciągu 180 dni od daty transakcji (tzw. lock-up).

Czytaj więcej w Money.pl
To rząd będzie prywatyzował w przyszłym roku Ministerstwo skarbu przewiduje kontynuację prywatyzacji spółek z branży finansowej. Planowane jest zbycie wszystkich należących do Skarbu Państwa akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych
To bardzo dobry moment na kupno tych spółek Tym razem analitycy są niemal zgodni. Typują także 10 spółek spoza WIG20, które mogą być atrakcyjnym celem dla inwestorów.
Te akcje są teraz tanie. Ale dobrze się zastanów, zanim je kupisz Debiut ZE PAK nie dał inwestorom szybkiego zarobku. Zakup akcji spółek energetycznych to teraz bardzo ryzykowna inwestycja.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)