Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Tankowanie coraz droższe. Diesel przeskoczy benzynę?

0
Podziel się:

W tym roku podróż samochodem z silnikiem diesla na groby bliskich będzie o około 17 proc. droższa niż przed rokiem. Więcej zapłacą również posiadacze aut napędzanych benzyną, ale w ich przypadku koszt paliwa urósł o nieco ponad 6 procent.

Tankowanie coraz droższe. Diesel przeskoczy benzynę?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W tym roku podróż samochodem z silnikiem diesla na groby bliskich będzie o 17 procent droższa niż przed rokiem. Więcej zapłacą również posiadacze aut napędzanych benzyną, ale w ich przypadku koszt paliwa wzrośnie nieco ponad 6 procent.

Pod koniec października ubiegłego roku średnia cena litra oleju napędowego - według firmy doradczej Reflex - wynosiła 3,7 zł. W efekcie za paliwo na przejazd 600 km Fordem Mondeo III z silnikiem diesla o pojemności 2 litrów (ten model średnio spala 6,7 l na 100 km) płaciliśmy około 150 złotych. W tym roku za pokonanie tej samej trasy trzeba zapłacić o 25 złotych więcej. Obecnie bowiem litr oleju napędowego kosztuje średnio 4,35 zł. Czyli o 17 procent więcej niż dwanaście miesięcy temu.

źródło: Reflex

Więcej zapłacą także posiadacze aut z napędzanych benzyną. W ich przypadku wzrost kosztów jest jednak mniej bolesny. Za przejechanie analogicznej trasy siostrzanym modelem Forda Mondeo, ale z silnikiem benzynowym zapłacą w tym roku około 250 zł. To o nieco ponad 6 procent więcej niż 12 miesięcy temu. Wtedy koszt benzyny był o 15 złotych niższy.

Podatki głównie uderzyły w dieslowców

I wzrost ten jest praktycznie w całości pochodną zwiększenia się ceny ropy naftowej na przestrzeni roku. Pod koniec października 2009 roku baryłka ropy Brent na giełdzie surowcowej w Londynie kosztowała 76,5 dolarów. Obecnie podskoczyła ona do nieco ponad 83 dolarów, co oznacza przyrost o około 7 procent.
_ _

Żadnego niemal wpływu na ceny paliw nie miał natomiast kurs dolara - w tej walucie są rozliczane transakcje na rynkach surowcowych - który jest niemal taki sam jak rok temu.

Kurs USD/PLN w okresie 30.10.2009-29.10.2010

źródło: NBP

Skąd się więc wziął tak znaczny wzrost ceny oleju napędowego, jeżeli ropa i benzyna podrożały znacznie mniej? Jak tłumaczą analitycy rynku paliw Szymon Araszkiewicz z firmy e-petrol.pl oraz Dorota Gudaś z firmy Reflex główne przyczyny są dwie.

Po pierwsze na światowych rynkach paliw znacznie zmniejszyła się różnica pomiędzy ceną oleju napędowego oraz benzyny. - _ Rok temu cena tony benzyny była wyższa od oleju napędowego o ponad 75 dolarów, a obecnie nie przekracza 30 dolarów _ - wyjaśnia Araszkiewicz.

Po drugie od 1 stycznia 2010 roku wzrosła opłata paliwowa dla oleju napędowego - _ Do końca 2009 roku wynosiła ona około 10 groszy na litr. Po podwyżce, wymuszonej dostosowaniem poziomu opodatkowania do minimum wymaganego przez Unię, na początku tego roku wzrosła ona do około 27 groszy _ - tłumaczy Gudaś.

Olej napędowy może niedługo być droższy od benzyny

Co więcej analitycy przewidują, że w najbliższych miesiącach cena oleju napędowego będzie nadal rosła. Ale równocześnie uspokajają, że będzie to tylko wzrost sezonowy.

- _ Zawsze w okresie jesienno zimowym olej napędowy drożeje, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na to paliwo w tym czasie. Po pierwsze ze względu na warunki atmosferyczne więcej spalają samochody opalane tym paliwem, a ponadto znacznie rośnie popyt na olej opałowy, którego skład jest niemal identyczny jak oleju napędowego _- tłumaczy Araszkiewicz.

Analityczka z Reflexa dodaje, że już wczesną wiosną popyt na diesla zacznie maleć, a równocześnie wzrośnie na benzynę. Zapotrzebowanie na popularne Pb95 i Pb98 jeszcze bardziej wzrośnie latem, w okresie wyjazdów wakacyjnych. Bo w Polsce ciągle większość samochodów osobowych jest napędzana silnikami benzynowymi.

Paliwa na pewno pójdą po nowym roku w górę

Niezależnie od zdarzeń sezonowych i sytuacji na rynkach surowcowych ceny paliw w Polsce i tak wzrosną w nowym roku. Po pierwsze od 1 stycznia wzrośnie stawka VAT o jeden punkt procentowy do 23 procent. A w maju dojdzie likwidacja ulgi w akcyzie na małe ilości biokomponentów dodawanych do paliw. Z szacunków Money.pl wynika, że w sumie po 1 maja paliwa z tego tytułu będą odpowiednio droższe na litrze: o 7 groszy olej napędowy i 10 groszy benzyny.

Natomiast od 1 stycznia raczej na pewno nie wzrosną inne podatki doliczane do paliw ze względu na ich dostosowywanie do poziomów unijnych. Jak tłumaczy Gudaś w 2011 roku minimalny poziom opodatkowania został ustalony na poziomie 302 euro za tysiąc litrów dla oleju napędowego i 359 euro za tysiąc litrów w przypadku benzyny.

Jeśli przeliczymy te wartości zgodnie z kursem euro z 1 października 2010 roku (3,9370) wówczas okazuje się, że minimalny poziom podatków pośrednich dla cen ON wyniesie 1189 zł za tysiąc litrów i 1413 zł za tysiąc litrów dla benzyny, a to mniej niż obowiązujące obecnie w naszym kraju stawki: 1282 zł dla oleju napędowego i 1658 zł dla benzyny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t111268.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;znow;zlupi;kierowcow;-;dorzuca;sie;do;latania;budzetu,26,0,679194.html) Rząd znów złupi kierowców - dorzucą się do łatania budżetu Litr popularnej benzyny Pb 95 podrożeje nawet o 10 groszy. Kierowcy, którzy do baku leją diesla, za każdy litr zapłacą nawet o siedem groszy więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwaga;wyzszy;vat;bedziemy;placic;nawet;do;2018;roku,231,0,693479.html) Uwaga! Wyższy VAT będziemy płacić nawet do 2018 roku Premier Donald Tusk zapowiadając podwyżki stawek podatkowych VAT o jeden punkt procentowy obiecywał, że to rozwiązanie jedynie na trzy lata. Tymczasem nowa ustawa przewiduje powrót do 22-procentowego VAT nawet dopiero w 2019 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t86710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/fiskus;dokreci;akcyzowa;srube,202,0,562634.html) Fiskus dokręci akcyzową śrubę Polacy już dziś płacą sześciokrotnie wyższą akcyzę na papierosy niż Włosi czy Grecy. A zapłacą jeszcze więcej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)