Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Uczeń kosztuje 9 tys. zł. Polska w ogonie Europy

0
Podziel się:

Z naszych podatków państwo wydaje na dzieci i młodzież ponad 52 miliardy złotych.

Uczeń kosztuje 9 tys. zł. Polska w ogonie Europy

Z naszych podatków na dzieci idą ponad 52 miliardy złotych. Na jednego ucznia przypada ponad 9 tysięcy zł. To daje nam czwarte miejsce w Europie. Od końca.

Jutro rozpoczyna się rok szkolny. Money.pl postanowił sprawdzić, ile państwo wydaje na dzieci i młodzież.

Budżetowe wydatki to przede wszystkim pieniądze przeznaczone na szkolnictwo. Ale w grę wchodzą także ulgi i zasiłki na dzieci oraz stypendia dla najzdolniejszych uczniów.

Jak wyliczył portal Money.pl w zeszłym roku wydatki państwa na jedno dziecko wyniosły niemal 7,5 tysiąca złotych. W tym roku ta kwota urosła do 9270 złotych.

Wydatki na dzieci w mln zł
rodzaj wydatku kwota
oświata - wg założeń budżetu 36400
dożywianie 350
podwyżki dla nauczycieli 58,2
wyprawki 35
stypendia 600
środki na organizację szkół dla sześciolatków 347
zasiłki 8300
ulga rodzinna 6000
suma 52 090,2

Oświata kosztuje miliardy

W tym roku z budżetu państwa na oświatę pójdzie niemal 36,4 mld złotych. To o 2,8 mld więcej niż w roku ubiegłym.

Większą cześć tej kwoty stanowi subwencja oświatowa - czyli środki przekazane gminom na utrzymanie szkół. Teoretycznie utrzymanie szkół jest domeną samorządów - i to one powinny wykładać większość pieniędzy - jednak, ze względu na wysokie koszty, państwo co roku przekazuje im specjalną subwencję z budżetu.

Wydatki budżetu i samorządów na utrzymanie szkół
Rok Subwencja oświatowa z budżetu wkład samorządu subwencja budżetowa do wydatków własnych samorządu
2004 25 mld 11 mld 1,4
2005 26 mld 13 mld 1,5
2006 27 mld 14 mld 1,5
2007 28 mld 17 mld 1,64
2008* 31 mld 18 mld 1,7
2009* 33 mld 19 mld 1,7
  • dane dotyczące wkładu własnego samorządów za lata 2008 i 2009 szacunkowe źródło: Money.pl na podstawie Ministerstwa Finansów, MEN, GUS i projektów budżetów samorządowych

Bieżące wydatki na szkolnictwo to jednak nie wszystko. W tym roku startuje program_ sześciolatki do szkół _.

Po licznych protestach wysyłanie dzieci do szkoły o rok wcześniej zostało uznane za dobrowolne. Wprawdzie, jak wynika z wypowiedzi minister Katarzyny Hall zaledwie 5 procent rodziców zdecyduje się oddać sześciolatków do szkoły, jednak Ministerstwo Edukacji przeznaczyło już *347 mln zł *na _ zadania wynikające z obniżenia wieku szkolnego _.

Ministerstwo ma też pieniądze na podręczniki dla uczniów. W sumie przeznacza na to 35 milionów.

940 zł
tyle, wg UOKIK kosztowała wyprawka szkolna w ubiegłym roku

Rzecznik MEN'u Grzegorz Żurawski powiedział agencji PAP, że uczniowie ze szkół podstawowych mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 150 lub 170 złotych. Gimnazjaliści mogą liczyć na 280 złotych.

O takie dofinansowanie może się starać każda rodzina, której dochód na jednego członka nie przekracza 350 złotych. Wnioski w tej sprawie należy składać u dyrektora szkoły.

Jednak koszty są znacznie większe, i to nie tylko dla rodzin, które ministerialnego kryterium nie spełniają. Zmieniła się podstawa programowa, będzie trzeba kupić nowe podręczniki. Jak wyliczył portal iwoman.plkosztować to będzie rodziców o 2,5 tys. drożej.

Czy nauczyciele dostaną podwyżkę?

Na podwyżki dla nauczycieli zarezerwowano w tegorocznym budżecie 58,2 mln złotych.

W wyniku ubiegłorocznych negocjacji rząd zapowiedział w tym roku dwie podwyżki dla nauczycieli. Jedna z nich została już zrealizowana: wiosną płace zasadnicze nauczycieli stażystów wzrosły o 390 zł brutto, kontraktowych - o 220 zł brutto, mianowanych - o 100 zł brutto i dyplomowanych o 125 zł brutto. Teraz rząd chce wycofać się z dalszych podwyżek - protestuje jednak związek zawodowy nauczycieli.

W ogonie Europy

Pomimo tego, że kwoty przeznaczana na oświatę w Polsce rosną, w Unii Europejskiej na oświatę wydaje się średnio dwa razy więcej, niż u nas. W Stanach Zjednoczonych natomiast niemal trzy razy więcej.

źródło: Eurostat. Dane przeliczone są na moc nabywczą waluty danego kraju (wyrażone w PPS - umownej jednostce, która uwzględnia ceny towarów w poszczególnych państwach).

W wydatkach na wykształcenie w UE gorsza od nas jest jedynie Bułgaria, Rumunia i Litwa. Zobacz pełną tabelę.

Dzieci niżu

To, że na każdego ucznia wydajemy coraz więcej, wynika m.in. z tego, że z każdym rokiem uczniów ubywa. W ciągu roku liczba uczniów szkół podstawowych spadła o 3,5 procent.

źródło:GUS

Państwo chce dzieci

Niż demograficzny to zagrożenie dla kolejnych budżetów, które będą musiały dźwigać coraz to większe emerytury z mniejszą pomocą ze strony nowo zatrudnionych. Dlatego też państwo wspiera zakładanie rodzin i posiadanie dzieci. Podstawowym takim wsparciem jest ulga rodzinna w podatku dochodowym.

W ubiegłorocznych rozliczeniach dzięki niej zapłaciliśmy fiskusowi o 6 mld mniej. W tym roku ulga się zmniejszy - będzie rozliczana proporcjonalnie do urodzin dziecka, czyli za dzieci urodzone w grudniu odliczymy jedynie jedna dwunastą z 1112,04 zł przysługujących rocznie na dziecko.

Urodzenie dziecka budżet premiuje dodatkowo _ dodatkiem _ w wysokości tysiąca złotych, wynikającym z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Do tego dołożyć się może gmina - w przypadku rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Dla rodzin przewidziana jest jeszcze dodatkowa pomoc państwowa, realizowana przez gminy:

| Do świadczeń rodzinnych zaliczają się: |
| --- |
| * - dodatek z tytułu urodzenia dziecka * - dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu * wychowawczego * - dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka * - dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej * - dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka * - dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem * zamieszkania * - dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego |

Przed cięciami budżetowymi wysokość świadczeń rodzinnych zaplanowano na ponad 11 mld złotych. Po nowelizacji budżetu kwota ta spadła do 8,3 mld złotych.

*założenia- ustawa budżetowa, źródło: Ministerstwo Finansów
źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Poza zasiłkami wsparcie przeznaczone jest głównie na dożywianie i stypendia. Na wsparcie Narodowego Programu Stypendialnego przeznaczono w budżecie MEN 599,6 mln złotych, na dożywianie uczniów *350 milionów *złotych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)