Notowania

rating
29.03.2019 22:04

Rating Polski. Agencja Fitch nie zmieniła oceny

Rating wiarygodności kredytowej Polski pozostał na niezmienionym poziomie "A minus" (7 wynik w 20-stopniowej skali) - podał Fitch. Taką samą ocenę ma Hiszpania, a gorsze noty zbierają m.in. Włochy i Portugalia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rating jest istotny z punktu widzenia planów premiera i minister finansów. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Fitch konsekwentnie od lat nie zmienia swojej oceny wiarygodności Polski. Po raz ostatni zmienił ją w 2013 roku. Z punktu widzenia postrzegania naszego kraju jako partnera w inwestycjach to dobra informacja. Oznacza, że sytuacja jest stabilna, a państwo wypłacalne, o ile nie dojdzie do jakiegoś nieprzewidywalnego załamania w gospodarce.

Decyzja jest po myśli premiera Mateusza Morawieckiego, który jeszcze przed jej ogłoszeniem był bardzo spokojny o wynik - wynikało ze źródeł zbliżonych do jego kancelarii.

Nie jest to też zaskakująca decyzja dla ekonomistów. Eksperci pytani przez money.pl zgodnie twierdzili, że rating nie ulegnie zmian, choć wyraźnie dawali do zrozumienia, że ogłoszona ostatnio "piątka Kaczyńskiego" raczej może pogorszyć notowania Polski niż je poprawić. Dariusz Świniarski z TMS Brokers nie wykluczał nawet możliwości obniżenia perspektywy dla ratingu w przyszłości ze "stabilnej" do "negatywnej".

Fitch już wcześniej sygnalizował swoje obawy. Wskazywał, że nowy pakiet fiskalny ogłoszony przez PiS grozi wzrostem deficytu do około 3 proc. PKB w 2020 roku. Oznaczałoby to blisko 6-krotny wzrost w porównaniu do 2018 roku.

*Paweł Borys o ratingu Polski."Nie widzę zagrożenia" *

Po przekroczeniu tej granicy grozi Polsce uruchomienie przez Komisję Europejską tzw. procedury nadmiernego deficytu. Byliśmy już objęci procedurą nadmiernego deficytu w latach 2004-2008 i 2009-2015.

Rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu oznaczałoby nie tylko to, że Unia pilnie patrzyłaby na ręce polskiego rządu, ale zapewne chciałaby wymusić konieczne cięcia wydatków i podnoszenie podatków.

Z utrzymania ratingu zadowolona może być minister finansów. Unikamy negatywnych konsekwencji spadku zaufania inwestorów zagranicznych w postaci np. wzrostu kosztów pożyczania pieniędzy. A tych w związku z obietnicami PiS potrzeba sporo.

Dzięki utrzymaniu ratingu, przynajmniej w statystykach, nasz kraj pod względem wypłacalności jest postrzegany na tym samym poziomie co Hiszpania i wyżej niż Włochy czy Portugalia. Jedno oczko wyżej od nas w hierarchii Fitch są m.in. Japonia, Islandia i Chile.

Piątkowa ocena ratingowa Polski rozpoczyna serię podobnych publikacji. Kolejne dwie najważniejsze agencje - S&P i Moody's - decyzje z komentarzem do zachodzących w naszym kraju zmian ogłoszą 12 i 19 kwietnia.

Taką samą ocenę, jak Fitch (A-), do tej pory wystawiała nam także agencja S&P. Oczko wyżej jesteśmy w hierarchii Moody's.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rating, fitch, agencja ratingowa, polska, wypłacalność, gospodarka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-03-2019

wrfwrfwprecz z PISEM przez nich mamy niskie rejtingi

29-03-2019

oliChyba Fitch niezbyt przyłożył się do analizy sytuacji w Polsce. Grecja też dostanie A minus ?

29-03-2019

renegadeUwaga, uwaga! Pilne! Kompletnie nic się nie wydarzyło!

Rozwiń komentarze (130)