Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Rating Polski. Agencja Moody’s wystawiła ocenę polskiej gospodarce

56
Podziel się:

Agencja ratingowa Moody’s wzięła pod lupę Polskę i oceniła wiarygodność i wypłacalność naszego kraju. Rating pozostał bez zmian - na poziomie "A2" z perspektywą stabilną. Oznacza to, że Polska pozostaje wiarygodnym partnerem dla inwestorów zagranicznych.

Rating Polski. Agencja Moody’s wystawiła ocenę polskiej gospodarce
Trzeci test wypadł po myśli rządu. Moody's, tak samo jak dwie inne agencje ratingowe, nie zmieniła ratingu Polski. (Flickr, Krystian Maj)
bEIXEKbV

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia właśnie Moody's - na poziomie "A2".

Moody's jako ostatni przyjrzał się wiarygodności kredytowej Polski. Najpierw w połowie marca Fitch potwierdził nasz rating na poziomie "A-" z perspektywą stabilną, a na początku kwietnia taką samą decyzję podjęła agencja S&P, która również pozostawiała rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Oceny agencji ratingowych mają duże znaczenie dla rynku obligacji skarbowych, który wycenia koszt obsługi polskiego długu publicznego. Obniżenie wiarygodności kredytowej kraju zwiększa bowiem koszt obsługi długu, a ten po wybuchu pandemii urósł do gigantycznych rozmiarów.

bEIXEKbX
Zobacz także: Najniższa krajowa 3300 zł w 2022 roku? Ekspertka: To zabójcze dla wielu firm

Eksperci, dokonując oceny ratingowej, patrzą m.in. na sytuację finansową, gospodarczą i polityczną w kraju, aby dać wskazówki inwestorom z całego świata.

Na początku marca agencja Moody's obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego w naszym kraju do 3,3 proc. w 2021 roku. Wcześniej prognozowała 4-procentowe odbicie PKB.

bEIXEKcd

Mimo to, piątkowa decyzja Moody's o utrzymaniu ratingu bez zmian nie zaskakuje - takiego wyniku spodziewali się ekonomiści. Decyzja ta powinna mieć zatem neutralny wpływ na notowania polskiej waluty czy sytuację na warszawskiej giełdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIXEKcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
adasko
2 miesiące temu
za Po,iPSL paliwo kosztowało 4zl ,teraz kosztuje 6zl a to nie koniec
PO co...?
6 miesięcy temu
Ale cyniczna gra opozycji totalnej (ko i psl) się nie kończy, bo tu nie chodzi o Polskę i Polaków ale o obalenie KPO i w konsekwencji obalenie Rządu. Przewrotne uzasadnienie swojego veta jest takie, że zarzucają PiS hipotetyczne oszustwa w dzieleniu pieniędzy w samorządach w przyszłości - dopiero wtedy będzie uczciwie, gdy władzę przejmie PO/PSL. A Polska i Europa będzie czekać dalsze miesiące i lata. Co do uczciwości Tusków, Budków, Trzaskowskich to już Polacy wiedzą wszystko!Po wojnie komuniści odrzucili już raz Plan Marshalla dla Polski, skazując Polaków na lata wegetacji w imię imperialnej polityki Rosji. Dziś renegaci z opozycji totalnej chcą tak samo odrzucić 770 mld zł z Planu Odbudowy dla Polski wynegocjowane przez Rząd z UE. POraża jak to tłumaczą: "gdy Polska dostanie te pieniądze, to wzmocni PiS a oni nigdy nie dojdą do władzy i że te miliardy to program wyborczy PiS". Muszą zatem wetować i obalić Rząd! Tylko gdzie u nich jest Polska i Polacy? Gdzie tu jest solidarność europejska - wszyscy po dewastującej pandemii czekają na środki i odbudowę swoich krajów.
PO co.PiS?
6 miesięcy temu
Wiemy co zrobią gdyby dorwali się do władzy, dziś mówią to już wprost, że ten populizm PiS czas ukrócić! PO co 500+, wczesna emerytura, 13-tki itd. - Polacy mają się brać do pracy. Opozycja totalna przy pomocy swoich medialnych i ulicznych bojówkarzy szkodzi Polsce. Nie posiadają programu dla Polski, bo jedynym programem jest walka z Rządem, w której uczestniczą polityczne media jak TVN. Negują wszystko, domagają się "stanu klęski żywiołowej" aby roszczeniami zachwiać rządem. Kiedy Rząd walczy z pandemią, oni walczą z Rządem - im gorzej w Polsce - tym lepiej. Nawet Rząd szczepi za szybko. Po co im IPN, który dba o polskich bohaterów, po co tyle lekcji historii w szkole? Czy nie lepiej przypisać Polakom winę za wojny i odpowiedzialność za holokaust? Po co CBA, które kraść VAT nie pozwala, po co im CPK, kiedy jest lotnisko w Berlinie? Po co Polsce niezależna TVP, skoro są media niemieckie i TVN, ogłupiające społeczeństwo i jeszcze nie płacące podatków od miliardowych zysków z reklam. Bez 100% medialnego monopolu nie widzą dla siebie szans w wyborach. Po co im taki Obajtek i PKN Orlen i polska potęga energetyczna w Europie. PO co to ma zagrażać rosyjsko-niemieckim interesom? PO co Polsce, mówią, reperacje od Niemców za wojny i okupację, a dlaczego nie od Szwedów za "Potop" sprzed 400 lat? Po co przekop Mierzei Wiślanej i niezależność od kacapii - "gdyby natura chciała to by był". Po co im dywersyfikacja źródeł dostaw gazu z USA i Baltic Pipe, skoro jest Nord Stream I, a II już na ukończeniu? Po co im oddziały OTK i polski karabinek z Radomia, skoro można kupić od Niemców, ratując bankrutujące tam firmy zbrojeniowe i miejsca pracy za Odrą. PO co polska polityka zagraniczna skoro może być niemiecka albo rosyjska? Po co Konstytucja RP i zrównoważony politycznie TK - wystarczą Iustitia i TSUE w Luksemburgu. Kiedyś na 15 sędziów w TK, 14 było ich - to była ich tzw."demokracja" i komu to, mówią, przeszkadzało? Po co chronić rodzinę i poczęte życie, skoro można się skrobać bez ograniczeń a 2 tatusiów i tak może adoptować dziecko? PO co lokatorom mieszkania w Wasiawie, kiedy można było kręcić całe lata lewe interesy, a Brzeska tak jawnie w tym przeszkadzała! Po co serwisować "Czajkę" i kanalizację w Warszawie, skoro za to można zatrudnić "sokzburaka" i walić hejtem w Rząd oraz seksualnie edukować polskie dzieci już od przedszkola? Po co polska Polfarma, dziś tak potrzebna, skoro leki można importować z Chin? PO co Polsce prawda, wrak i śledztwo smoleńskie skoro wystarczy Anodina i śledztwo rosyjskie. Klasyk szkodnictwa Polsce i dyżurny lokaj obcych, niedawno mawiał, że cyt: "polskość to nienormalność". Dlatego chciał sprzedać polski LOT, bo przecież może być Lufthansa. Tak od 30 lat niszczyli, od przemysłu stoczniowego, przez żeglugę liniową PLO do przemysłu lekkiego.
bEIXEKcz
seniorka
6 miesięcy temu
Super. Kolejne plusy -- Duże brawa dla Premiera Morawieckiego -- Brawa dla PiS -u i Prezesa Kaczyńskiego ! Sukces całego Rzadu RP - dziękujemy i życzymy kolejnych dobrych osiągnięć.
Uwaga
6 miesięcy temu
Bez ue byloby jeszcze lepiej !
...
Następna strona