Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Recepty przez internet na celowniku. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany

10
Podziel się:

Działalność serwisów receptowych ma zostać znacznie ograniczona. Lekarz nie będzie mógł zdalnie wystawić recepty na leki zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe. Zmiany przepisów w tym zakresie już przygotowuje Ministerstwo Zdrowia.

Recepty przez internet na celowniku. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany
Recepty przez internet na celowniku. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w przepisach (zdj. ilustracyjne) (Pixabay)

O szykowanych zmianach w prawie informuje TVN24 i wskazuje, że dziś teleporada najczęściej ogranicza się do wypełnienia ankiety. To w zasadzie jest autodiagnoza, gdyż to sam pacjent wskazuje, o który lek mu chodzi. Dlatego właśnie Ministerstwo Zdrowia chce uporządkować przepisy w tym zakresie.

Podjęliśmy już pracę nad uregulowaniem i doregulowaniem telemedycyny – przekazał stacji rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Będą zmiany w przepisach o wystawianiu recept przez internet

Co zatem szykuje MZ? Obecnie na stole leży pomysł zablokowania wystawiania recept na środki psychotropowe i odurzające za pośrednictwem serwisów receptowych. Zresztą już na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tym zakresie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy szkoły powinny inwestować w innowacyjne produkty gdy brakuje podstawowych rzeczy?

Zgodnie z jego założeniami lekarz, który będzie wystawiać taką receptę, będzie musiał wystawić ją w wersji elektronicznej, po wcześniejszej weryfikacji w Internetowym Koncie Pacjenta, jakie leki pacjent stosował wcześniej (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoba nie posiada konta w IKP).

Przede wszystkim jednak medyk będzie mieć obowiązek osobistego zbadania pacjenta, jeżeli od ostatniego badania upłynęło więcej niż 12 miesięcy.

Projekt MZ "wylewa dziecko z kąpielą"?

Dziennikarze zwrócili się z prośbą o ocenę tych rozwiązań do przedstawicieli samorządu lekarskiego, którzy brali udział w konsultacjach w MZ. Ich rozmówcy stwierdzili, że to "wylewanie dziecka z kąpielą".

Dodaje tylko lekarzom obciążeń biurokratycznych, ogranicza nasze prawo do wykonywania zawodu. Będzie to utrudnienie pracy lekarzom, którzy dobrze wykonują swoją pracę, ograniczeniem w teleporadnictwie tam, gdzie jest to potrzebne – stwierdził w rozmowie z TVN24 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Prezeska Towarzystwa Mediów Medycznych Maja Herman z kolei przestrzegła, że w obecnej wersji projekt rozporządzenia ma za dużo miejsc, w których może dojść do zrobienia krzywdy pacjentom. Szczególnie dotyczy to osób z mniejszych miejscowości, które mają mniejsze zasoby finansowe.

Serwis receptowy: zachowujemy wszelkie standardy

TVN24 zwrócił się też z prośbą o komentarz do biura prasowego receptomat.pl. W odpowiedzi jego przedstawiciel podkreślił, że portal od dwóch lat nie wystawia w ogóle recept na niektóre leki, jak np. benzodiazepiny oraz leki psychotropowe z grupy Rpw

"Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że należy wyraźnie oddzielić prawnie uregulowane teleporady świadczone przez Receptomat od innego rodzaju usług wystawiania recept przez internet, które mogą być świadczone przez inne podmioty bez zachowania ww. standardów" – podkreślił przedstawiciel spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Yhvv
3 miesiące temu
Ci wszyscy lekarze wystawiający tysiące reset pomnij wszyscy iść do więzienia i powinno im się odebrać prawo wykonywania zawodu
Kevin
5 miesięcy temu
Dalsza cześć mojego komentarza… w majówkę. Na infolinii ministerstwa powiedzieli, żeby od razu dzwonić na policję. Ale ja nie kapuś, chce to inaczej rozegrać. Jak ktoś chce mi pomóc w tej sprawie niech się odezwie, albo zostawi kontakt w odpowiedzi.
Kevin
5 miesięcy temu
Padłem ofiarą lekarki, która wciągnęła mnie w silne uzależnienie od benzodiazepin. Bez sprawdzania żadnej dokumentacji wystawiła jak leci. Po dwa opakowania zawsze w największej możliwej dawce. Czy ktoś wie co zrobić z tą lekarka? Zgłosić do izby lekarskiej? Dodam, że sytuacja jest rozwojowa i punkt kulminacyjny miała…
Filip
5 miesięcy temu
Też pracuję w branży medycznej. Lubię swoją pracę i fakt, że mogę pomagać innym. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nauka w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku terapeuta zajęciowy.
bobas
5 miesięcy temu
minister niech sie zajmie pis-inflacją i pis-drożyzną a nie głupotami .