Trwa ładowanie...
Notowania

Wojciech Andrusiewicz – Wszystkie wiadomości

Znamy terminy luzowania obostrzeń. Jedno ograniczenie pozostanie z nami na długo
39
18.02.2022 12:04

KORONAWIRUS
 / 
Znamy terminy luzowania obostrzeń. Jedno ograniczenie pozostanie z nami na długo

Ministerstwo Zdrowia szykuje się do luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że prawdopodobnie część restrykcji rząd złagodzi już w marcu. Zapewnił też, że Polska na tle innych państw europejskich w odpowiednim tempie znosi ograniczenia epidemiologiczne.

Protest medyków. Dwugłos w sprawie negocjacji. Rzecznik MZ: Jesteśmy coraz bliżej
18
06.10.2021 10:05

STRAJK
 / 
Protest medyków. Dwugłos w sprawie negocjacji. Rzecznik MZ: Jesteśmy coraz bliżej

Dwugłos w sprawie medyków. Rząd zapewnia, że choć rozmowy trwają, to strony są coraz bliżej porozumienia. Z kolei protestujący medycy twierdzą, że do porozumienia jest coraz dalej. - Rozmowy mają to do siebie, że z każdym dniem jest się coraz bliżej, ale każda strona ma subiektywne podejście do tego, jak blisko porozumienia jesteśmy. To nie jest tak, że my w ciągu 2-3 dni osiągniemy konsensus - powiedział w programie "Newsroom" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Oczywiście strona protestująca chciałaby, abyśmy jak najszybciej uzgodnili całość postulatów, a najbardziej, żebyśmy przyjęli wszystkie te postulaty, które komitet protestacyjny nam przedstawił. Od początku powtarzamy, że te postulaty są postulatami zaporowymi. Usiedliśmy do stołu po to, by każda strona mogła zejść z tych swoich granicznych wartości, do miejsca, w którym zbliżymy się do kompromisu. Czy jutro osiągniemy to porozumienie? Chciałbym i chciałby tego minister Niedzielski - zapewnił rzecznik resortu zdrowia.

Grzywny za unikanie obowiązkowych szczepień. Rzecznik MZ podaje liczby
432
31.08.2021 14:35

SZCZEPIENIA
 / 
Grzywny za unikanie obowiązkowych szczepień. Rzecznik MZ podaje liczby

W ustawie o funduszu kompensacyjnym znalazły się przepisy uszczegóławiające informowanie lekarzy o niezaszczepionych dzieciach. Tymczasem Andrzej Duda uważa, że nikogo nie można zmuszać do szczepienia na koronawirusa. Czy to oznacza, że może być problem z przyjęciem tego prawa? - Tak naprawdę nie zmieniamy materii samego prawa, tylko akt prawny, w którym jest to ustanowione. Do tej pory to rozwiązanie funkcjonowało w rozporządzeniu, a teraz podnosimy rangę tego aktu prawnego, ponieważ staje się to normą ustawową - wyjaśnił w programie "Money. To się liczy" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wojewoda na wniosek sanepidu może nałożyć karę grzywny na rodzica, który nie zaszczepił swoich dzieci. Ile takich kar jest nakładanych rocznie? - Inspektor sanepidu po informacji o tym, że dana osoba, czy dziecko, czy osoba dorosła, nie zaszczepiła się szczepieniem obowiązkowym, po pierwsze wystawia upomnienie. W roku 2020 było około 1,5 tysiąca takich upomnień. Natomiast wniosków do wojewody o nałożenie grzywny było 700 - poinformował Andrusiewicz.

Duda nie chce obowiązkowych szczepień na COVID. Rzecznik MZ komentuje
20
31.08.2021 13:11

KORONAWIRUS
 / 
Duda nie chce obowiązkowych szczepień na COVID. Rzecznik MZ komentuje

- Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. To przekroczenie granicy, na które nie możemy sobie pozwolić - zadeklarował prezydent Andrzej Duda. Co na to rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz? - Szczepienia na koronawirusa nie są szczepieniami obowiązkowymi, a prezydent chyba się odnosił do szczepień przeciwko COVID-19. A co do szczepień obowiązkowych, będę wyrazicielem całego Ministerstwa Zdrowia: wszystkie, które do tej pory mieliśmy i mamy nadal, doprowadziły do wyrugowania szeregu chorób, które stanowiły bardzo duże zagrożenie cywilizacyjne. Nie mamy odry, polio, ospy - komentował w programie "Money. To się liczy" Andrusiewicz. Czy minister zdrowia będzie starał się wytłumaczyć Dudzie, że lepiej namawiać Polaków do szczepień? - Minister zdrowia stara się rozmawiać systematycznie ze wszystkimi, w tym również z prezydentem. Wyraża cały czas jednoznaczną opinię: szczepienia nas ratują - mówił Andrusiewicz.

Szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony. Oporni mogą stracić finansowo
78
31.08.2021 12:28

SZCZEPIENIA
 / 
Szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony. Oporni mogą stracić finansowo

- Chcielibyśmy, żeby każdy pracodawca mógł poprosić swojego pracownika o przedstawienie certyfikatu zaszczepienia. Po przedstawieniu lub nieprzedstawieniu tego certyfikatu będzie mógł podjąć decyzję, czy tego pracownika na przykład przesunąć gdzieś, na back office, jeżeli firma świadczy usługi dla klientów - mówił w programie "Money. To się liczy" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Pracodawca może wtedy płacić takiej osobie stawki adekwatne dla takiego stanowiska, a więc jest możliwe, że finansowo pracownik straci. Zwolnić z pracy jednak nie będzie można. Jak dodał rzecznik, ta regulacja nie dotyczy osób, które nie podjęły jeszcze zatrudnienia. Zatem podczas rozmowy o pracę potencjalny pracodawca może o to pytać, ale obowiązku okazania takiego certyfikatu nie będzie (choć oczywiście firma będzie mogła wtedy zadecydować, że nie chce zatrudnić takiej niezaszczepionej osoby). W projekcie nowych obostrzeń jest też zapisane, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek obostrzeń, spod tych restrykcji będzie wyjęta każda działalność, która jest świadczona na rzecz osób zaszczepionych. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

Zero tolerancji dla antyszczepionkowych hejterów. Prokuratura będzie wszczynać postępowania
51
31.08.2021 11:52

SZCZEPIENIE
 / 
Zero tolerancji dla antyszczepionkowych hejterów. Prokuratura będzie wszczynać postępowania

Szerzy się hejt na medyków, którzy zachęcają do szczepień i je wykonują. - Z uwagi na istotność społeczną tego typu zdarzeń została podjęta decyzja, że każda prokuratura regionalna będzie wszczynała tego typu postępowania z urzędu, a nie na wniosek osoby, która czuje się dotknięta albo zagrożona. To naprawdę dość znaczący krok - poinformował w programie "Money. To się liczy" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, taką informację przekazał resortowi zastępca Prokuratora Generalnego. Rzecznik MZ odniósł się też do pytania o groźby wobec ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Ministra Niedzielskiego dotknęło naruszenie miru domowego, wtargnięcie pod drzwi. Ale w Ministerstwie Zdrowia prawie każdy z kierownictwa, ja również, otrzymujemy przynajmniej raz-dwa razy w tygodniu różnego rodzaju wiadomości, w których wyzywanie nas jest najdelikatniejszą z rzeczy, jaka nas spotyka - powiedział Andrusiewicz.

Zatrucie uchodźców z Afganistanu. Rzecznik ministerstwa mówi o stanie zdrowia dzieci
15
31.08.2021 10:21

AFGANISTAN
 / 
Zatrucie uchodźców z Afganistanu. Rzecznik ministerstwa mówi o stanie zdrowia dzieci

Uchodźcy przebywający w ośrodku pod Podkową Leśną zatruli się muchomorem sromotnikowym. Do szpitala trafiły dzieci ewakuowane z Afganistanu. Według jednego z serwisów, powołującego się na relacje rodziców, jedno z nich zmarło, co natychmiast zdementował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Do tej nieprawdziwej informacji odniósł się także w programie "Money. To się liczy". - W Centrum Zdrowia Dziecka są hospitalizowane trzy osoby. Dwójka dzieci w wieku kilku lat i jedna dziewczynka w wieku kilkunastu. Im starsza osoba, tym lepiej przechodzi to zakażenie grzybami. Dlatego u tej dziewczynki sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej niż u tych dwóch chłopców. Jeden jest w stanie krytycznym. Ja bym tylko prosił wszystkie media o nieogłaszanie śmierci wcześniej, niż ona nastąpi. Bo to, co się zdarzyło wczoraj, jest skandaliczne. Zawsze w takiej sytuacji trzeba czekać na kontakt ze szpitalem czy z Ministerstwem Zdrowia. To nie jest ogłaszanie, czy sklep jest zamknięty, czy otwarty, to jest ogłaszanie czy ktoś żyje, czy ktoś umarł - komentował Andrusiewicz. Jak dodał, według jego wiedzy hospitalizowane są także osoby dorosłe, które również zjadły trujące grzyby.

Money. To się liczy. Usługi tylko dla wybranych? Gościem rzecznik Ministerstwa Zdrowia
5
31.08.2021 8:46

WOJCIECH ANDRUSIEWICZ
 / 
Money. To się liczy. Usługi tylko dla wybranych? Gościem rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Dziś w programie tematem biznes i nadchodząca czwarta fala epidemii. Gościem będzie rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W drugiej części o zmianach w niedzielnym zakazie handlu mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". Zapraszamy od 9.15.

IV fala. Rzecznik resortu zdrowia: "Możemy być pewni obostrzeń"
45
23.08.2021 16:22

KORONAWIRUS
 / 
IV fala. Rzecznik resortu zdrowia: "Możemy być pewni obostrzeń"

Tego, że pewne obostrzenia się pojawią, możemy być pewni - powiedział w poniedziałek w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Według lekarzy, którzy doradzają rządowi, mają być one jednak "punktowe i dla małych rejonów".

Komornik zlicytuje respiratory od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł za sztukę
59
23.08.2021 15:38

RESPIRATORY
 / 
Komornik zlicytuje respiratory od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł za sztukę

Pod komorniczy młotek pójdzie w sumie 418 urządzeń przejętych od firmy E&K. Ministerstwo Zdrowia dało za każde z nich po 40 tys. zł. - Skutecznie odzyskujemy należności - komentuje rzecznik resortu zdrowia.

Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?
5
07.05.2021 16:25

HOTELE
 / 
Zbliża się czerwcówka. Co z restauracjami na długi weekend?

Hotele otwierają się 8 maja, zbliża się kolejny długi weekend, tak zwana czerwcówka. Co z restauracjami, nie tylko tymi hotelowymi? Zostaną otwarte? - Przypomnę, że w zakresie zwalniania z obostrzeń na razie mówimy o optyce do 29 maja. Tego dnia restauracje będą mogły przyjmować do 50 proc. miejsc w danym lokalu. Jeżeli mówimy o imprezach okolicznościowych, w lokalu będzie mogło przebywać do 50 osób - powiedział w programie "Newsroom WP" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Tym samym, jeśli mówimy o restauracjach w hotelach, również będą mogły przyjmować gości, do 50 proc. obłożenia. Musimy odróżnić imprezę okolicznościową od zwykłego wyjścia do restauracji. W przypadku imprez obowiązywał będzie limit 50 osób, a przy wyjściu do restauracji - limit 50 proc. miejsc w lokalu - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Idziesz na komunię lub wesele? Przygotuj się na kontrolę
424
07.05.2021 15:55

WESELE
 / 
Idziesz na komunię lub wesele? Przygotuj się na kontrolę

Ruszają wesela i komunie święte. Co z limitem osób, maseczkami i innymi obostrzeniami? - Od 8 maja obowiązującym standardem przy imprezach okolicznościowych jest, że razem może przebywać do 25 osób. Na dworze i w domu te maseczki nie będą nas obowiązywać. Dzieci także wliczane są w ten limit osób, wyłączeni z limitu są tylko organizatorzy takich imprez - powiedział w programie "Newsroom WP" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Szczepienie ma dość duże znaczenie, zaszczepieni dwiema dawkami lub jednodawkową szczepionką Janssen, czyli Johnson&Johnson, nie są wliczani do limitu 25 osób. Co do kontroli, myślę, że dla nikogo z zaszczepionych nie będzie problemem mieć przy sobie telefon, gdzie będzie QR kod potwierdzający zaszczepienie. Jeżeli tego nie mamy, zawsze możemy wydrukować zaświadczenie i w razie kontroli sanepidu czy policji możemy takie zaświadczenie przedstawić - dodał.

"Poluzowana majówka". Rzecznik ministerstwa zdrowia o najbliższych tygodniach
45
20.04.2021 11:47

KORONAWIRUS
 / 
"Poluzowana majówka". Rzecznik ministerstwa zdrowia o najbliższych tygodniach

Nie będzie majowego rozprężenia. "Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór" – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia.

Koronawirus. System zapisuje na szczepienia 40-latków. "Wypełniamy wolne miejsca"
1.6K
01.04.2021 8:17

SZCZEPIENIA
 / 
Koronawirus. System zapisuje na szczepienia 40-latków. "Wypełniamy wolne miejsca"

Na moim koncie pacjenta pojawił się termin szczepienia, a nie mam 60 lat - alarmują użytkownicy mediów społecznościowych. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnia money.pl, że to nie jest błąd, a celowe działanie resortu. Z dodatkowych terminów mogła skorzystać część szczęśliwców, a to dlatego, że zwolniła się pula.

Polacy nie będą mogli zasłaniać twarzy przyłbicami? Producent czeka na wytyczne rządu
31
19.02.2021 14:02

KORONAWIRUS
 / 
Polacy nie będą mogli zasłaniać twarzy przyłbicami? Producent czeka na wytyczne rządu

Kiedy w kwietniu w życie wszedł lockdown, firma CoverOne błyskawicznie przestawiła się na produkcję przyłbic. Teraz jednak rząd rozważa doprecyzowanie zasad zasłaniania ust i nosa, co może oznaczać zakaz używania do tego celu przyłbic. - Przyglądamy się bacznie zmianom - zapowiada Aleksandra Grudzińska z CoverOne.

Ministerstwo Zdrowia walczy o odzyskanie pieniędzy od handlarza bronią. "Nie ma przeproś"
17
11.12.2020 16:04

MINISTERSTWO ZDROWIA
 / 
Ministerstwo Zdrowia walczy o odzyskanie pieniędzy od handlarza bronią. "Nie ma przeproś"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że byłe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia świadomie przelało handlarzowi bronią 200 mln zł za respiratory i popełniło przestępstwo. Jak do tych zarzutów odnosi się rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz? - Trudno nieświadomie przelać pieniądze, jeśli zawiera się z kimś kontrakt. Trzeba mieć pełną świadomość podejmowanych czynów i ona tutaj była. Po drugie od początku współpracowaliśmy w tej sprawie ze służbami naszego państwa, były więc pełne rekomendacje dotyczące kontrahenta, zostały dopełnione wszelkie standardy - zapewniał Andrusiewicz w programie "Newsroom WP". - Od początku ten kontrakt był transparentny. Niestety, jak to często bywa, mimo deklaracji, że te środki zostaną do końca października zwrócone, tak się nie stało. Dlatego w ostatnich dniach sąd podjął decyzję o zajęciu kont naszego kontrahenta. I tutaj nie ma przeproś, będziemy dochodzili tych środków za wszelką cenę - zadeklarował.

Obostrzenia dla hotelarstwa obejmą również kwatery prywatne. A miało być inaczej
24
05.11.2020 21:29

HOTELARSTWO
 / 
Obostrzenia dla hotelarstwa obejmą również kwatery prywatne. A miało być inaczej

Wchodzące od soboty obostrzenia znacznie ograniczą działalność hoteli i pensjonatów. Jeszcze w czwartkowy poranek rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekonywał, że Polacy będą mogli pojechać do "chatki w Beskidach". Lektura zapisów projektu rozporządzenia sugeruje jednak coś innego.

Godziny dla seniorów. Projekt rozporządzenia w środę trafił do Rady Ministrów
143
14.10.2020 12:21

KORONAWIRUS
 / 
Godziny dla seniorów. Projekt rozporządzenia w środę trafił do Rady Ministrów

Od 15 października obowiązywać będą godziny dla seniorów. - Dziś przekazaliśmy projekt rozporządzenia w zakresie godzin dla seniorów – powiedział Andrusiewicz, rzecznik MZ.