Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Komornik zlicytuje respiratory od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł za sztukę

43
Podziel się:

Pod komorniczy młotek pójdzie w sumie 418 urządzeń przejętych od firmy E&K. Ministerstwo Zdrowia dało za każde z nich po 40 tys. zł. - Skutecznie odzyskujemy należności - komentuje rzecznik resortu zdrowia.

Komornik zlicytuje respiratory od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł za sztukę
Respiratory od handlarza bronią. Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, został oczyszczony z zarzutów przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków (KPRM, Krystian Maj)

- Jak widać, Ministerstwo Zdrowia skutecznie odzyskuje należności od kontrahenta. Całość postępowania jest prowadzona w sposób przejrzysty, a każda pozyskana kwota podawana do publicznej wiadomości - skomentował dla PAP w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Licytacja 418 urządzeń, która odbędzie się 21 września w Warszawie, to efekt "interesu", jaki chciało zrobić z firmą E&K Ministerstwo Zdrowia.

W 2020 r. resort podpisał z należącą do handlarza bronią spółką umowę na dostawę 1241 urządzeń. E&K nie wywiązała się jednak ze swoich zobowiązań i dostarczyła rządowi tylko 200 sztuk, mimo że wypłacono jej wcześniej 154 mln zł zaliczki (koszt całej umowy to 200 mln zł).

Zobacz także: Rząd ukrywa część długu? Ekonomista resortu finansów: zarzut bezpodstawny

Ostatecznie firma dostarczyła do Polski 200 respiratorów o wartości 8,95 mln euro. Tym samym spółka E&K zobowiązana była do zwrotu 26,34 mln euro. Skarb Państwa wezwał firmę do zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami. Naliczone zostały kary umowne na kwotę 3,6 mln euro.

Firma dokonała zwrotów ponad 14 mln euro, do zwrotu pozostało 11,92 mln euro plus kary umowne, czyli łącznie 15,5 mln euro.

W lipcu br. rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypominał o trwającym postępowaniu komorniczym i planowanej licytacji 418 respiratorów zabezpieczonych na lotnisku, co ma przynieść kolejne środki.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy Janusza Cieszyńskiego przy okazji zakupu respiratorów wiosną 2020 r.

Cena wywoławcza przejętych przez Skarb Państwa respiratorów to 30 tys. zł za sztukę. Komornik podał w obwieszczeniu, że respiratory zostały wyprodukowane poza obszarem Unii Europejskiej i nie mają gwarancji producenta. Ewentualny nabywca będzie więc zobowiązany do uregulowania statusu celnego towaru.

Zdaniem biegłych urządzenia te niczym nie różnią się od urządzeń pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
pfff
rok temu
tyle fal przed nami jak na Baltyku potem mutacje mutacji szczepionka roczna miesięczna tygodniowa łojoj
ktoś
rok temu
mnie z wyliczeń w euro wynika że jeden kosztował ponad 200 000,00 zł a w złotówkach 160 000,00 redakrotek pisze że MZ płacił za sztukę 40 000 zł - a sprzedają po 30 000,00 zl mnie by bardziej pasowało 30 000 euro jak już bo jak to są złotówki to kolejny megaprzekręt.
ksiegowy
rok temu
to będzie tak , teraz nie będzie zainteresowania rynku respiratorami bez papierów :) i o dziwo, kupi je firma jedna lub dwie która te papiery już ma naszykowane , kupi je po 30010 zł i znowu je odsprzeda nfz czy państwu za 160 000 ale już kompletne :) tak się to robi :)
Gość
rok temu
Jak To to 4fala idzie
xenva
rok temu
grunt się pali pod nogami i kombinują co zrobić by nie pójść siedzieć jak ich chwila minie
...
Następna strona