Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KB
|

Komornik zlicytuje respiratory od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł za sztukę

42
Podziel się:

Pod komorniczy młotek pójdzie w sumie 418 urządzeń przejętych od firmy E&K. Ministerstwo Zdrowia dało za każde z nich po 40 tys. zł. - Skutecznie odzyskujemy należności - komentuje rzecznik resortu zdrowia.

Komornik zlicytuje respiratory od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł za sztukę
Respiratory od handlarza bronią. Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, został oczyszczony z zarzutów przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków (KPRM, Krystian Maj)
bELcHZhh

- Jak widać, Ministerstwo Zdrowia skutecznie odzyskuje należności od kontrahenta. Całość postępowania jest prowadzona w sposób przejrzysty, a każda pozyskana kwota podawana do publicznej wiadomości - skomentował dla PAP w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Licytacja 418 urządzeń, która odbędzie się 21 września w Warszawie, to efekt "interesu", jaki chciało zrobić z firmą E&K Ministerstwo Zdrowia.

W 2020 r. resort podpisał z należącą do handlarza bronią spółką umowę na dostawę 1241 urządzeń. E&K nie wywiązała się jednak ze swoich zobowiązań i dostarczyła rządowi tylko 200 sztuk, mimo że wypłacono jej wcześniej 154 mln zł zaliczki (koszt całej umowy to 200 mln zł).

bELcHZhj
Zobacz także: Rząd ukrywa część długu? Ekonomista resortu finansów: zarzut bezpodstawny

Ostatecznie firma dostarczyła do Polski 200 respiratorów o wartości 8,95 mln euro. Tym samym spółka E&K zobowiązana była do zwrotu 26,34 mln euro. Skarb Państwa wezwał firmę do zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami. Naliczone zostały kary umowne na kwotę 3,6 mln euro.

Firma dokonała zwrotów ponad 14 mln euro, do zwrotu pozostało 11,92 mln euro plus kary umowne, czyli łącznie 15,5 mln euro.

bELcHZhp

W lipcu br. rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przypominał o trwającym postępowaniu komorniczym i planowanej licytacji 418 respiratorów zabezpieczonych na lotnisku, co ma przynieść kolejne środki.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego zastępcy Janusza Cieszyńskiego przy okazji zakupu respiratorów wiosną 2020 r.

Cena wywoławcza przejętych przez Skarb Państwa respiratorów to 30 tys. zł za sztukę. Komornik podał w obwieszczeniu, że respiratory zostały wyprodukowane poza obszarem Unii Europejskiej i nie mają gwarancji producenta. Ewentualny nabywca będzie więc zobowiązany do uregulowania statusu celnego towaru.

bELcHZhq

Zdaniem biegłych urządzenia te niczym nie różnią się od urządzeń pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELcHZhK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
ktoś
miesiąc temu
mnie z wyliczeń w euro wynika że jeden kosztował ponad 200 000,00 zł a w złotówkach 160 000,00 redakrotek pisze że MZ płacił za sztukę 40 000 zł - a sprzedają po 30 000,00 zl mnie by bardziej pasowało 30 000 euro jak już bo jak to są złotówki to kolejny megaprzekręt.
ksiegowy
2 miesiące temu
to będzie tak , teraz nie będzie zainteresowania rynku respiratorami bez papierów :) i o dziwo, kupi je firma jedna lub dwie która te papiery już ma naszykowane , kupi je po 30010 zł i znowu je odsprzeda nfz czy państwu za 160 000 ale już kompletne :) tak się to robi :)
Gość
2 miesiące temu
Jak To to 4fala idzie
bELcHZhL
xenva
2 miesiące temu
grunt się pali pod nogami i kombinują co zrobić by nie pójść siedzieć jak ich chwila minie
TOMEK
2 miesiące temu
a gdzie są władze tej spółki? zapewne następne firmy już pozakładane. Co teraz będziemy handlować? Może baterie do tego miliona samochodów elektrycznych, których nie ma?
...
Następna strona