Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Obostrzenia dla hotelarstwa obejmą również kwatery prywatne. A miało być inaczej

19
Podziel się:

Wchodzące od soboty obostrzenia znacznie ograniczą działalność hoteli i pensjonatów. Jeszcze w czwartkowy poranek rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekonywał, że Polacy będą mogli pojechać do "chatki w Beskidach". Lektura zapisów projektu rozporządzenia sugeruje jednak coś innego.

Obostrzenia dla hotelarstwa obejmą również kwatery prywatne. A miało być inaczej
Obostrzenia dotkną również kwater na wynajem. (Pixabay, mariusztwardowskicom)

O tym, że hotele i pensjonaty dotkną restrykcje, wiadomo od środy. Na konferencji prasowej zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki. Z jego słów wynikało, że na nocleg od soboty będą mogły liczyć wyłącznie osoby podróżujące służbowo. Turyści i wczasowicze natomiast nie otrzymają kluczy do pokojów.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w czwartek rano był gościem TOK.FM. W trakcie rozmowy został zapytany, jak ma się sytuacja np. chatek w Beskidach i czy je też obejmą restrykcje.

- Jeśli chodzi o chatki w Beskidach, to będzie to dostępne. W zakazie chodzi o obiekty stricte hotelowe, czyli takie o dużej powierzchni, gdzie zbiera się znaczna liczba gości - zapewnił Andrusiewicz.

Zobacz także: Zobacz: Narodowa kwarantanna. "To powtórka sytuacji z wiosny"

W czwartek w godzinach popołudniowych na stronie resortu pojawił się projekt rozporządzenia, które w życie ma wejść od soboty. Wynika z niego, że nowe restrykcje obejmą kwatery prywatne w takim samym zakresie, jak "obiekty stricte hotelowe" o dużej powierzchni.

W money.pl informowaliśmy o szczegółach tego projektu. Wynika z nich, że obiekty świadczące usługi hotelarskie nie będą mogły przyjmować turystów, ale wyłącznie osoby, które podróżują np. w celach służbowych.

Nocleg w tych punktach znajdą również osoby, które podróżują "w związku z czynnościami związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej" lub też wykonują zawód medyczny. To drugie dotyczy tzw. hoteli dla medyka.

Próżno jednak szukać w rozporządzeniu wyjątków od ograniczenia (których jest sporo np. w przypadku ograniczenia działalności galerii handlowych) lub też jakiegokolwiek rozróżnienia, które sugerowałoby, że kwatery prywatne rzeczywiście będą wyłączone z restrykcji. A to oznacza, że od soboty będą musiały ograniczyć swoją działalność w takim samym stopniu, jak hotele o dużej powierzchni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Art36
3 lata temu
Obostrzenia powołują się na poniższą ustawę. Domek czy prywatna kwatera gdzie jest mniej niż 7 pokoi mogą działać. Dz. U. 1997 Nr 133 poz. 884 USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych Art. 36. Ustala się następujące rodzaje obiektów hotelarskich: 1) hotele – obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów; 2) motele – obiekty położone przy drogach, dysponujące parkingiem, posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych; 3) pensjonaty – obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie; 4) kempingi (campingi) – obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych (campobusach) i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące usługi związane z pobytem klientów; obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych; 5) domy wycieczkowe – obiekty posiadające co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowane do samoobsługi klientów oraz świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów; 6) schroniska młodzieżowe – obiekty przeznaczone do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane do samoobsługi klientów; 7) schroniska – obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów; 8) pola biwakowe – obiekty niestrzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach.
Martyna
3 lata temu
Dla mnie to niesprawiedliwe co sie wyprawia z branżą hotelarską, czy gastronomiczną. My mamy potwierdzony nocleg w Grand Lubicz w Ustce, a cały czas musimy przekładać.
bnm
3 lata temu
czemu bzdety piszecie kwatery nie sa ujee w rozporzadzeniu a jak nie sa nie ma zadnej mocy prawnej to
to ja
3 lata temu
czy mogę wynająć domek letniskowy?
B kowalski
3 lata temu
Zapraszam do Cubulina są grzyby i rybki