Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Nowe restrykcje. Od soboty limity klientów w mniejszych sklepach, zamknięte galerie

89
Podziel się

W mniejszych sklepach limity klientów zależne od jego powierzchni, w galeriach handlowych większość sklepów pozostanie zamknięta, a hotele będą mogły przyjąć tylko określonych gości. To tylko część obostrzeń zapisanych w projekcie rozporządzenia, które mają wejść w życie od soboty 7 listopada.

Nowe restrykcje. Od soboty limity klientów w mniejszych sklepach, zamknięte galerie
Galerie handlowe znów w większości pozostaną zamknięte. (Pixabay, pixabay)
bEheubxh

W nowym projekcie rozporządzenia znalazł się szereg obostrzeń i restrykcji dla kolejnych branży. W środę zapowiedział je premier Mateusz Morawiecki, a dzień później jego słowa znalazły przełożenie w akcie prawnym. Restrykcje na razie mają obowiązywać do 29 listopada.

I tak do mniejszych sklepów (czyli tych o powierzchni poniżej 100 m kw.) wracają limity klientów związane z ich powierzchnią. Z projektu rozporządzenia wynika, że będzie mógł w nich przebywać 1 klient na 10 m kw.

bEheubxj

Jeżeli zatem sklep ma powierzchnię 50 m kw. - a tyle przeciętnie mają punkty franczyzowe popularnych sieci - to w środku jednocześnie będzie mogło przebywać pięciu kupujących.

Natomiast w przypadku sklepów o wielkości co najmniej 100 m kw. pozostaje limit wprowadzony już wcześniej, czyli 1 osoba na 15 m kw.

Zobacz także: Zobacz: Wirus nie zniknie. Utrudnienia nawet do wiosny

Nowe restrykcje uderzą też w galerie handlowe. Wiele znajdujących się w nich sklepów będzie zamkniętych.

bEheubxp

Projekt rozporządzenia zakłada jednak szereg wyjątków od tego obostrzenia. Swoje podwoje w centrach handlowych będą mogły otworzyć m.in.: sklepy spożywcze, meblowe, z artykułami budowlanymi i remontowymi, zoologiczne, a także apteki, drogerie, kioski, księgarnie, czy punkty usługowe (np. salony fryzjerskie, banki, punkty pocztowe, ubezpieczalnie, myjnie i serwisy samochodowe).

Nie będzie zakazany również handel detaliczny prowadzony na tzw. wyspach handlowych. To samo tyczy się punktów gastronomicznych, które będą mogły wydawać posiłki na wynos.

Restrykcje dotkną przede wszystkim sklepy odzieżowe. Czyli na kupno nowych butów czy kurtek zimowych przyjdzie nam poczekać co najmniej do 29 listopada - o ile restrykcje nie zostaną przedłużone.

bEheubxq

Obostrzenia nie ominą również hoteli oraz pensjonatów. Nie będą mogły one przyjmować turystów, ale wyłącznie osoby, które podróżują np. w celach służbowych.

Nocleg w tych punktach znajdą również osoby, które podróżują "w związku z czynnościami związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej" lub też wykonują zawód medyczny.

Od soboty na głucho zamkną się również instytucje kultury. Chodzi m.in. o: kina, teatry, filharmonie, opery, muzea, galerie sztuk, domy kultury i ogniska muzyczne. W money.pl informowaliśmy o formach wsparcia, jakie przygotowuje dla nich resort kultury.

bEheubxr

Otwarte z kolei pozostaną świątynie. Projekt rozporządzenia przewiduje limity osób w kościołach i miejscach kultu - 1 osoba na 15 m kw. w pomieszczeniach oraz 1 osoba na 7 m kw. przy uroczystościach na powietrzu. Ograniczenia te nie dotyczą osób sprawujących obrzędy.

Natomiast od poniedziałku w domach pozostaną uczniowie klas 1-3. Projekt rozporządzenia zakłada bowiem, że wszystkie szkoły przechodzą na tryb edukacji zdalnej. Nie dotyczy to natomiast przedszkoli i żłobków.

Rząd nie wyklucza przedłużenia obostrzeń, jeżeli liczba dobowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 nie będzie spadać.

- Przed nami arcytrudny czas. Pandemia się nasila, nasze odpowiedzi muszą być zdecydowane - przekonywał w środę premier Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEheubxK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
EDI
7 miesięcy temu
Dobra decyzja. Wirusy nie lubią Żubrzyków i nikotyny. A ja uwielbiam wolne.
Koopik
7 miesięcy temu
To nie jest kraj dla zdrowych ludzi...
zwykły2
7 miesięcy temu
To nie w sklepach się zarażamy. Na korytarzu galerii czy w sklepie kontakty są kilkunastosekundowe. Najważniejsze to trzymać dystans w kolejce do kasy - to trwa.
bEheubxL
Morawiecki ta...
7 miesięcy temu
u nas na parafii tłumy starców, obok siebie jak sardynki
puma123
7 miesięcy temu
zakażenia rosną , bo tak chcą ci co wymyślili coronovirusa
...
Następna strona