Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraków
21.08.2020 13:16

Koronawirus w Polsce. Kraków strefą żółtą? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ostrzega

Jeżeli liczba zakażeń koronawirusem w mieście nie spadnie, to w przyszłym tygodniu Kraków trafi na listę stref żółtych - ostrzegał na piątkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie podkreślił, że nie stanie się to szybciej niż w następnym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Koronawirus w Polsce. Wojciech Andrusiewicz przestrzega Kraków. (Fot: PAP/Tomasz Gzell, Tomasz Gzell)

W Krakowie wciąż koronawirus szaleje i zakażenia nie spadają. Jest wręcz odwrotnie - tylko ostatniej doby 60 osób zachorowało na COVID-19.

- Dzisiaj z Małopolski ponad 150 nowych przypadków, w tym blisko 60 to są zakażenia w Krakowie. Jeżeli sytuacja w Krakowie się nie zmieni w przeciągu najbliższego tygodnia, niestety w przyszłym Kraków trafi na listę powiatów żółtych - ostrzega Wojciech Andrusiewicz.

Według rozporządzenia ministra zdrowia o zakwalifikowaniu powiatu do którejś ze stref decyduje liczba zakażeń SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Tam, gdzie wskaźnik ten przekroczy granicę 12 zakażeń, to powiat stanie się strefą czerwoną. Natomiast w granicach 6-12 - żółtą.

Wytyczne w szkołach. Broniarz wskazuje na absurd

60 osób zakażonych to znaczny wzrost w porównaniu z danymi z poprzednich dni. W ostatnich czterech dniach ta liczba oscylowała wokół 40 osób.

Jednak Kraków jeszcze nie przekracza bariery, która wyznacza dolną granicę stref żółtych. Według wyliczeń money.pl wskaźnik zapadalności na COVID-19 w stolicy Małopolski obecnie wynosi ok. 5,04 osób na 10 tys. mieszkańców.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Urzędu Miasta Krakowa, Szpitala Uniwersyteckiego (gdzie leczeni są pacjenci z COVID-19 i gdzie obecnie z przebywa 300 osób z koronawirusem) oraz do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Na odpowiedzi czekamy.

Odpowiedź otrzymaliśmy od urzędu miasta, który deklaruje, że Kraków jest gotowy na wdrożenie obostrzeń związanych z "żółtą" strefą. Zwraca jednak uwagę na fakt, że to sami mieszkańcy są adresatem obostrzeń.

"Adresatem tych obostrzeń są organizatorzy wydarzeń sportowych, kulturalnych, kongresów i targów, gastronomicy, osoby prowadzące działalność hotelarską, Kościoły, organizatorzy wesel i innych imprez. Działania kontrolne będą prowadzone przez funkcjonariuszy Policji przy wsparciu Straży Miejskiej" - informuje UMK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2020

tygrysekNa upartego i ponownie :Do listy osób zakażonych koronawirusem powinna być dołączona lista osób z innymi schorzeniami, którym ze względu na … Czytaj całość

21-08-2020

covidW przyszłym tygodniu, to Kraków będzie od razu na czerwono.

21-08-2020

ancymonPo Pandemii należy rozliczyć rządzących bo to niedobre ludzie są.

Rozwiń komentarze (11)