Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Recesja w Niemczech. Drugi kwartał będzie jeszcze gorszy

331
Podziel się:

Niemiecki bank centralny przewiduje, że drugi kwartał w tamtejszej gospodarce będzie jeszcze gorszy niż pierwszy. A już przez pierwsze 3 miesiące tego roku PKB Niemiec zmniejszyło się o 2,2 proc.

Niemiecka gospodarka jest w kryzysie. A zdaniem Bundesbanku będzie jeszcze gorzej
Niemiecka gospodarka jest w kryzysie. A zdaniem Bundesbanku będzie jeszcze gorzej (Getty Images)
bETJBKXV

Jak przypomina "Puls Biznesu", to już drugi z rzędu kwartał, w którym gospodarka Niemiec zamiast się rozwijać - kurczy się. Podobnie było w ostatnim kwartale 2019 roku.

Dwa takie przypadki z rzędu oznaczają, że mamy do czynienia z techniczną recesją. I o ile ostatnie miesiące ubiegłego roku były skutkiem spowolnienia gospodarczego, o tyle początek 2020 to przede wszystkim efekt epidemii koronawirusa.

Choć Niemcy powoli wychodzą z najmocniejszych restrykcji gospodarczych i następuje powolne odmrożenie wielu branż, to nie należy spodziewać się wielkiego odbicia w drugim kwartale bieżącego roku.

bETJBKXX
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus. "Nie wykluczam, że Polska po raz pierwszy wejdzie w recesje"

Bundesbank ocenia, że "społeczne i gospodarcze życie w Niemczech jest wciąż bardzo dalekie od takiego, jakie jest uważane za normalne". A to nie wróży dobrze.

"Dostępne wskaźniki gospodarcze pokazują niekorzystny obraz" - informuje niemiecki bank centralny w komunikacie.

bETJBKYd

Różnice mogą być bowiem całkiem spore. Eksperci banku twierdzą, że wynik na koniec czerwca będzie znacznie gorszy niż na koniec marca. A to oznacza recesję przynajmniej kilkuprocentową.

Zauważa to również Komisja Europejska. Według unijnych prognoz Niemcy w całym 2020 roku muszą liczyć się ze zmniejszeniem gospodarki o 6,5 proc. Średnia unijna powinna wynieść nieco ponad 7 proc. na minusie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bETJBKYe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETJBKYy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(331)
Polak
2 lata temu
Jak mawiał niegdyś Churchil; Niemcy powinni być co 50-lat zbombardowani bez żadnej przyczyny, za to co zrobili światu w czasie II-ej wojny światowej. Krzywda ludzka, a szczególnie wyrządzona Narodowi Polskiemu , Żydowskiemu i wielu innym żadne odszkodowania tego nie zwrócą. Wzbogacili się na ludzkiej krzywdzie, za to powinniście ponieść sromotna klęskę przynajmniej materialną. A dlaczego niemiec nie może być niewolnikiem Europy. Niech poniosą chociaż w części odpowiedzialnoścd za swoich przodków.
Kolas
2 lata temu
Przecież wg WP w Niemczech nie może być recesji, bo to wunderstaadt!! Tu wszystko jest najwspanialsze, a nie jak w tej wstrętnej Polsce.
Piotr
2 lata temu
Glosicie antyniemiecka propagande,ale niemcom zyje sie o wiele lepiej jak polakom a niemieckie firmy dostaly ogromnej pomocy finansowej o ktorej mateuszek klamczuszek moze tylko pomarzyc.
bETJBKYz
Seaman
2 lata temu
Już się nie martwcie tak o tych Niemców, oni sobie na pewno poradzą 100 razy lepiej niż Polska, porównajcie sobie pomoc udzieloną u nas i u nich i warunki na jakich sie to odbyło i macie wszystkie odpowiedzi. Polska gospodarka do niemieckiej to jak piesek York do bizona. Taka prawda. Oni zawsze sobie poradzą bo mają inną mentalność, organizację i porządek i nawet jak my myślimy, że kolorowi ich rozkładają to oni to i tak przekują na sukces. czy się to nam podoba czy nie (spójrz tabela gospodarek światowych - gdzie my a gdzie oni?) Śmieszą mnie te PiS-owskie docinki, że gospodarka Niemiec spowolniła do wzrostu 0,5 PKB a u nas aż 4, coś tam, tyle tylko, że u nich te 0,5 % to jest 20 razy tyle ile u nas 4,6 % (w czystych pieniądzach w budżecie) Prawda w oczy kole.
Niestety
2 lata temu
niemiecka recesja to nasz dobrobyt
...
Następna strona