Notowania

metro w warszawie
23.08.2013 07:29

Metro w Warszawie. Od dziś znowu działa cała linia

Z trasy pierwszej linii warszawskiego metra pod koniec czerwca z ruchu zostały wyłączone dwie stacje. Wszystko w związku z budową drugiej linii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adamon/CC)

W piątek rano wznowiono ruch warszawskiego metra na całej długości pierwszej linii. Składem, wyruszającym z Kabat o godz. 5.02, pojechała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, aby - jak mówiła - _ wszyscy wiedzieli, że działa _.

Na stacji Centrum udzielała odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Na pytanie _ jaki był cel tego przejazdu? _ Waltz odpowiedziała - _ aby ogłosić, że metro funkcjonuje na trasie Kabaty-Młociny, bez podziału na dwie linie _.

Pod koniec czerwca, w związku z budową II linii podziemnej kolejki, wyłączone z ruchu zostały dwie stacje - _ Centrum _ i _ Świętokrzyska _. Od tego czasu tuż za stacją _ Centrum _ (w kierunku stacji _ Świętokrzyska _) powstało połączenie torowe II i I linii metra, którym pociągi z II linii będą mogły wjeżdżać na I linię w kierunku stacji postojowej Kabaty. Zamontowano m.in. dwa rozjazdy i zwrotnicę, przebudowano oświetlenie i sieć kanalizacyjną, wykonano instalację umożliwiającą przełączanie systemów sterowania ruchem pociągów na I i II linii.

Prezydent podkreśliła, że zamknięte stacje udało się otworzyć zgodnie z planem, czyli przed końcem wakacji. Dzięki tym pracom możliwy będzie sprawny, bezkolizyjny przejazd pociągów między I a II linią, z uniknięciem wielokrotnego zawracania i blokowania ruchu na I linii.

Na stacji Świętokrzyska, która będzie stacją przesiadkową, wybudowano bezpośrednie połączenie peronu I linii z drugą linią. Tunele II linii (leżące w osi wschód-zachód) znajdują się pod tunelami I linii (leżące w osi północ-południe). Pomiędzy nimi powstała klatka schodowa, która łączy - poprzez przejście tunelowe pod wschodnim tunelem I linii - peron II linii z peronem I linii metra.

Na razie pasażerowie wsiadający do pociągów nie zobaczą wejścia do łącznika, bo ściana na końcu peronu nie jest przebita - to zostanie wykonane w późniejszym terminie, już bez utrudnień w ruchu pociągów.

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji ("Rondo Daszyńskiego", _ Rondo ONZ _, _ Świętokrzyska _, _ Nowy Świat - Uniwersytet _, _ Centrum Nauki Kopernik _, _ Stadion Narodowy _ i _ Dworzec Wileński _) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Jak powiedziała Gronkiewicz-Waltz, II linia metra ma łączyć dzielnice, w których warszawiacy mieszkają, z tymi, w których pracują.

W maju konsorcjum budujące centralny odcinek II linii metra i miasto st. Warszawa zawarły ugodę o zmianie terminu zakończenia budowy; nowy termin zakończenia inwestycji to 30 września 2014 r. Początkowo miał to być październik 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Płacisz podatki w stolicy? Zapłacisz mniej za... - _ Jeśli ktoś będzie płacił PIT w Warszawie, będzie miał niższe ceny biletów niż ci, którzy takich podatków nie płacą _ - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Referendum w Warszawie niepotrzebne? - _ Pozwólmy, żeby mieszkańcy Warszawy wybierali prezydenta w rytmie cyklicznym, a nie w rytmie polityki _ - apeluje polityk SLD.
Warszawa wyda na to 10 milionów złotych Od 1 września około 50 tysięcy warszawskich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych.
Tagi: metro w warszawie, metro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, czołówki, mazowieckie, pap, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz