Notowania

śmieci
04.06.2013 12:34

Miasta dopiero zaczynają przyjmować deklaracje ws. śmieci

W Szczecinie, Świnoujściu i Koszalinie zbieranie deklaracji dotyczących odbioru śmieci dopiero się rozpoczyna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Traczyk/East News)

W Szczecinie, Świnoujściu i Koszalinie zbieranie deklaracji dotyczących odbioru śmieci dopiero się rozpoczyna. W Kołobrzegu termin na ich składanie już minął, ale ratusz nie podaje jeszcze danych dotyczących liczby przekazanych dokumentów.

Jak poinformował PAP Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu, zbieranie deklaracji rozpoczęło się 31 maja br. i będzie trwało do 15 czerwca br. Te terminy wynikają z dokonanej w kwietniu przez radnych zmiany wzoru deklaracji. Uchwała w tej sprawie uprawomocniła się 30 maja br.

Taka sama sytuacja jest w Świnoujściu. Jak poinformowała PAP Paulina Macieła z tamtejszego magistratu, przyjmowanie deklaracji zaczęło się 31 maja i potrwa do końca czerwca br. W Koszalinie deklaracje także będą przyjmowane od czerwca, bo w kwietniu radni zmienili uchwałę dotyczącą wzoru dokumentu. Jak powiedział PAP rzecznik koszalińskiego ratusza Robert Grabowski, deklaracje trzeba będzie złożyć do 25 czerwca.

W Kołobrzegu zapisany w uchwale termin przyjmowania deklaracji minął 30 kwietnia. Jednak ratusz nie podaje jeszcze danych dotyczących liczby złożonych dokumentów.

_ Deklaracje są cały czas wprowadzane do systemu komputerowego. Poza tym mieszkańcy wciąż je przynoszą _ - wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik ratusza Michał Kujaczyński.

W Stargardzie Szczecińskim deklaracje będą przyjmowane do 6 czerwca br. Ma to być termin ostateczny. Miasto już dwa razy wydłużało czas na złożenie deklaracji i więcej robić tego nie zamierza.

Piotr Styczewski ze stargardzkiego magistratu powiedział PAP, że dotychczas złożono 2,4 tys. z 4,3 tys. spodziewanych deklaracji.

Żadne z miast, z jakimi rozmawiali dziennikarze PAP, nie planuje karania mandatami osób, które deklaracji nie złożą.

Mieszkańcy ci najpierw zostaną wezwani do przekazania dokumentu. Jeśli tego nie zrobią, urząd sam wyliczy im wysokość tzw. podatku śmieciowego. Z zapowiedzi miast wynika, że mieszkańcy ci zapłacą stawkę obowiązują przy odbiorze odpadów niesegregowanych.

Jeśli chodzi o opłaty w nowym systemie, to w Szczecinie dla właścicieli domów jednorodzinnych obowiązywać będzie ryczałt. Segregujący śmieci zapłacą 57 zł miesięcznie, niesegregujący - 85 zł.

Stawki dla mieszkańców budynków wielorodzinnych będą uzależnione od zużycia wody. 4,35 zł od metra sześciennego wody zapłacą ci, którzy będą segregować śmieci, a 5,55 zł, niesegregujących odpadów.

W Świnoujściu również zdecydowano się na dwie metody: od zużycia wody i liczby mieszkańców. Od _ wody _ zapłacą ci, którym dostarcza ją miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe. Od liczby mieszkańców zapłacą mieszkańcy nieruchomości, do których wody nie dostarcza miejska spółka.

Stawka _ od wody _ wynosi 5,07 zł (odpady segregowane) i 7,60 zł (odpady niesegregowane). Stawka od mieszkańca wynosi 17,08 zł miesięcznie od osoby przy segregacji śmieci i 25,60 zł przy braku selektywnej zbiórki odpadów. W Koszalinie tzw. podatek śmieciowy będzie naliczany od powierzchni mieszkania.

Stawka opłaty za opady segregowanych to 60 gr. miesięcznie za 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania. W przypadku braku selektywnej zbiórki opłata wzrasta do 90 gr. za 1 m kw. W Koszalinie zastosowano system ulg. W przypadku lokali o powierzchni powyżej 25 m kw. zamieszkiwanych tylko przez jedną osobę, opłata będzie naliczana jedynie za 25 m kw.

W przypadku lokali o powierzchni powyżej 60 m kw. zamieszkałych przez dwie osoby opłaty będą naliczane jedynie za 60 m kw. W przypadku lokali o powierzchni powyżej 80 m kw. opłata będzie naliczana jedynie od 80 m kw. W Kołobrzegu wybrano metodę _ od wody _. Stawka za segregowane opady wyniesie 3,30 zł, za niesegregowane 6,60 zł.

W Stargardzie Szczecińskim obowiązywać będzie metoda od powierzchni lokalu. Przy selektywnej zbiórce stawka za 1 m kw. wyniesie 0,50 zł. Przy nieselektywnej 0,60 zł.

Tagi: śmieci, zachodniopomorskie, wiadomości, czołówki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz