Notowania

gospodarka
13.08.2019 16:38

Rejestr Danych Kontaktowych. Nowy pomysł na usprawnienie pracy urzędów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada powstanie Rejestru Danych Kontaktowych. Baza ta ma ułatwić dostęp do danych osobowych petentów, a dzięki temu przyspieszyć pracę urzędów. Dołączenie do niej będzie dobrowolne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
RDK ma być rozwiązaniem na kolejki w urzędach (Fot: DAREK REDOS/REPORTER)

Do Rejestru Danych Kontaktowych wpiszemy swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. W przyszłości również przy naszym nazwisku znajdzie się elektroniczny adres do doręczeń.

Wpis do nowej bazy ma być dobrowolny. Każdy zainteresowany dołączeniem do rejestru ma otrzymać stały dostęp do swoich danych, gdyby zaszła konieczność ich aktualizacji. Będzie mógł to zrobić przez e-usługę albo w trakcie wizyty w urzędzie.

RDK ma ułatwić kontakt na linii urząd-obywatel. Zgodnie z zapisami ustawy, każda wpisana do rejestru osoba ma otrzymywać telefonicznie oraz e-mailowo informacje o stanie prowadzonych przez urząd spraw z nim związanych, a także o upływie ważności dokumentów.

Zobacz także: Dane osobowe cenniejsze od ropy. "Szastamy nimi na prawo i lewo"

Rejestr ma być wykorzystywany do spraw niewymagających wezwania do urzędu. Dzięki niemu zmniejszą się koszty związane z korespondencją tradycyjną - zarówno dla urzędów, jak i petentów.

Do naszych danych osobowych zgromadzonych w rejestrze, dostęp mają mieć tylko wskazane przez ustawę instytucje, np. organy gmin, Narodowy Fundusz Zdrowia czy urzędy skarbowe oraz organy wyborcze. W przypadku osób poszukiwanych i poszukujących dostęp do danych otrzyma również Polski Czerwony Krzyż.

Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność

Nowe rozwiązanie miałoby zacząć działać od 26 listopada 2019 r. Rząd przewiduje, że do marca 2021 roku w RDK będą dane ok. 2 milionów Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rząd, dane osobowe, urzędy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

lila29aha.. a potem nagle się okaże że okradli twoje konto za pomocą pesela :/ i wszyscy zdziwieni/

15-08-2019

SbbBędzie to złamanie prawa o danych osobowych tzw Rodo bez wiedzy i zgody nie mają prawa udostępniać danych, tak jak jest w Niemczech to mnie się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)