Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność

5
Podziel się

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nową e-usługę. Będzie wysyłać SMS-y z przypomnieniem o potrzebie wymiany dowodu osobistego.

Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność
(Fotolia)
bEidRxrF

Powiadomienie będzie wysyłane w wiadomości SMS trzykrotnie - na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dokumentu. Dostaną je te osoby, które posiadają Profil Zaufany. O nowej usłudze minister Marek Zagórski poinformował na Twitterze.

- Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie. Jeśli zdecydujemy się załatwić tę sprawę po drugim SMS, na trzeci nie musimy już czekać - dodał szef resortu.

bEidRxrH
Zobacz także: Obejrzyj: Do pociągu bez dowodu. Minister: nowinki wymagają przełamania bariery mentalnej

Resort zapewnia również, że "wkrótce przybędzie takich usług". "A wszystko dzięki przyjętej dziś przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o informatyzacji" - podano w komunikacie.

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że zaproponowane rozwiązania ułatwią i przyspieszą załatwianie spraw urzędowych oraz pomogą uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji wynikających np. z nieterminowego załatwienia spraw.

bEidRxrN

"Poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy – w tym np. o niedotrzymaniu terminów – czy też właśnie o upływie ważności dokumentów. Dodatkowa korzyść – w niektórych przypadkach, dla obu stron, wyeliminowane zostaną koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji" - wyjaśniał cytowany w komunikacie Marek Zagórski.

Podkreślono, że "bezpośredni kontakt z obywatelem będzie możliwy dzięki powstaniu Rejestru Danych Kontaktowych (RDK), w którym gromadzone będą dane kontaktowe obywateli (imię i nazwisko, PESEL, adres e–mail lub numer telefonu)".

bEidRxrO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEidRxsi
KOMENTARZE
(5)
gtyhujkuhy
2 lata temu
nie mam dowodu, prawa jazdy, konta w banku i tym bardziej telefonu i stalego zameldowania. Jak widac zyje i mam sie dobrze. Wrecz wspaniale.
Wolny
2 lata temu
Jestem bezpaństwowcem , nie posiada m żadnych dokumentów ,ktoi wyda dowód? Mieszkam w lesie,jestem sobie panem
góralka
2 lata temu
W tamtym roku bank przypomniał mi, że mój dowód osobisty traci ważność
bEidRxsj
123
2 lata temu
Ja mam dowód osobisty bezterminowy.
Kasia
2 lata temu
Super pomysł! Jest wiele osób, które nie przejmują się takimi sprawami, a smsy powinny pomóc.