Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Rekordowa inflacja. Wzrost cen wpłynie na waloryzację rent i emerytur

143
Podziel się:

Mamy najwyższą od 21 lat inflację. A to oznacza, że ceny nie rosły tak szybko od ponad dwóch dekad. Drożyzna drenuje kieszenie Polaków. Aby nieco złagodzić jej skutki świadczenia emerytów obejmie wyższa waloryzacja.

Rekordowa inflacja. Wzrost cen wpłynie na waloryzację rent i emerytur
Rosnące ceny przełożą się na waloryzację emerytur (money.pl, Rafał Parczewski)

Inflacja w Polsce w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7 proc. - podał we wtorek GUS. To najwyższy odczyt wzrostu cen od grudnia 2000 r. A prognozy nie są optymistyczne, bo zakładają, że pod koniec roku może skoczyć nawet do 8 proc.

Aby zrównoważyć wzrost cen waloryzuje się renty i emerytury. To przyszłoroczne wyrównanie może być więc rekordowe - pisze dziennik "Fakt".

Zobacz także: Inwestowanie krok po kroku. mBank i WP webinary

Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego powiedział na łamach dziennika, że od 1 marca przyszłego roku należy spodziewać się wysokiej waloryzacji emerytur i rent.

Waloryzacja 6,15 proc.

- GUS, podając najnowsze dane o inflacji, ujawnił, że wartość pieniądza bardzo szybko topnieje. W gospodarce zjawisko wysokiej inflacji odbierać należy negatywnie jako zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego konsumentów oraz ryzyko dla przedsiębiorców - stwierdził prezes Instytutu Emerytalnego.

Jednak dodał, że biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji oraz 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń, można oczekiwać, że wysokość świadczeń wzrośnie o 6,15 proc. Według niego taka waloryzacja może kosztować nawet 16 mld zł.

Wzrost emerytur

O ile wzrosną świadczenia? Jak wylicza "Fakt" - zakładając, że minimalna emerytura dziś wynosi 1250,88 zł brutto - to przy 6,15 proc. waloryzacji świadczenie to wyniosłoby 1327,81 zł.

Zwolniona z podatku w ramach rozwiązań Polskiego Ładu i zwaloryzowana emerytura na rękę będzie wynosiła więc 1208,31 zł. Tyle samo wyniesie trzynasta emerytura, którą w w kwietniu mają otrzymać wszyscy bez względu na wysokość emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
gość
2 lata temu
To są właśnie rządy PIS-u. W Polsce tak zle nie było nawet za komuny, nie było też szczucia jeden przeciw drugiemu. Tak naprawdę, żyć się nie chce w tym państwie pis, w razie jakiejś zawieruchy u naszych granic nie ma przyjaciół, pis skonfliktował nas ze wszystkimi.
Klawisz
2 lata temu
A od marca przyszłego roku waloryzacja wyniesie - to bardzo dobrze tylko dla czego od 1 marca 2022r, a nie od 2 stycznia 2022 r
Klawisz
2 lata temu
A od marca przyszłego roku waloryzacja wyniesie - to bardzo dobrze tylko dla czego od 1 marca 2022r, a nie od 2 stycznia 2022 r
mareg
2 lata temu
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 wyniósł 4,24%. To oznacza że ich realna wartość w bieżącym roku spadnie - średnia inflacja za cały rok osiągnie ok 5% (po listopadzie wynosi 4,8% i wystarczy 7,2% w grudniu by osiągnąć 5% w kali całego roku). Emeryt za swoją emeryturę kupi w styczniu o ponad 3% mniej niż mógł rok wcześniej...A od stycznia idzie w górę energia, gaz w samym 2021 podrożał o ponad 21%...Ponad 600 tys emerytów straci na "Polskim Ładzie" - ich emerytury zmaleją...Podziękujcie PIS za drukowanie pieniędzy, celowe osłabianie złotego, olbrzymie zadłużanie kraju, marnowanie publicznej kasy na nietrafione inwestycje (elektrownia Ostrołęka, lotnisko w Radomiu, przekop Mierzei Wiślanej, CPK...) - to wszystko podbija inflację...
emeryt
2 lata temu
Sobie podwyżki dali od 90 % do 40 % od 1 sierpnia 2021 r , a emerytom waloryzacja od 1 marca 2022 r. tylko 6 % ? To DRAŃSTWO ! inaczej skomentować tego nie można ? Emeryt to już nie człowiek i jemu już nic nie trzeba ? To eutanazja emerytów !
...
Następna strona