Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rekordowa liczba policjantów. Pracuje ich ponad 100 tys.

186
Podziel się:

Bariera 100 tysięcy zatrudnionych policjantów właśnie została przekroczona. Według stanu na ostatni dzień grudnia 2021 roku w polskiej policji służy obecnie 100 557 policjantów - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że to najlepszy wynik od kilkunastu lat.

Rekordowa liczba policjantów. Pracuje ich ponad 100 tys.
Bariera 100 tysięcy zatrudnionych policjantów właśnie została przekroczona (money.pl, Rafał Parczewski)
bFelPGHp

- Pomimo panującej pandemii, która ma również wpływ na możliwości szkoleniowe jednostek policji policyjni kadrowcy i szkoły policyjne w 2021 roku przyjęły do służby aż 6 684 policjantów. W tym samym czasie ze służby odeszło 4 053 funkcjonariuszy, a liczba przyjęć była wyższa od liczby odejść o 2 631- - podkreślił w rozmowie rzecznik Komendy Głównej Policji.

Zobacz także: Nowe stawki mandatów. Efekty już są

Według danych podsumowujących stan kadrowy w policji od 2010 roku do 2022 to w 2012 roku policja odnotowała zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby, jak i najniższy stan zatrudnienia. - Najwyższy stan faktycznego zatrudnienia policjantów odnotowano w 2016 i 2021 roku - zaznaczył.

bFelPGHr

Problemy kadrowe?

- Nie są więc prawdziwe sugestie, że policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść od lat jest podobna poza wskazanym 2012 rokiem - powiedział.

Wskazał, że w ostatnich latach, najmniej policjantów zatrudnionych było w 2012 roku (96 225), gdy liczba wakatów wynosiła 6084. Najwięcej policjantów pełniło służbę w 2016 roku (99 938) i 2021 (100 557). - W trosce o poprawę bezpieczeństwa od 2017 roku stan etatowy polskiej policji zwiększono o dodatkowe 1000 etatów. W 2017 roku 31 grudnia zatrudnionych było 98 771 policjantów. Obecnie stan zatrudnienia wynosi 100 557 i jest najwyższy od kilkunastu lat - przekazał.

bFelPGHx

Będzie więcej policjantów

- W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych Podległych MSWiA na lata 2022–2025 liczba etatów w policji zwiększy się do niemal 110 000 - podał.

Podkreślił przy tym, że liczba kandydatów do służby w policji jest i była duża.

- Największe zainteresowanie było rzeczywiście w latach tzw. kryzysu światowego, ale i stan pandemii nie zmniejszył zainteresowania osób, które chcą dostać się w szeregi policji. To ciekawy, ale i bardzo odpowiedzialny zawód; żeby zostać policjantem, trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy - poinformował.

bFelPGHy

- To między innymi test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata oraz sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFelPGHS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(186)
assss
4 dni temu
problemy kadrowe nie są od ilości a od jakiości
Emeryt
4 dni temu
Uważam, że z tym przyjmowaniem to trzeba ostrożnie, bo to nie jest wyścig, liczby nikomu nic nie mówią, jakość towaru mowi o wszystkim
Emeryt
4 dni temu
Dużo przyjmują i dużo będą zwalniać bo z tych przyjetych jest dużo osób nie spełniających oczekiwań, przy rekrutacji tego tak się nie da wyłapać, a później to już z czasem wychodzi,że są to ludzie nieodpowiedni
bFelPGHT
Pegasus
5 dni temu
Wystaczy żeby wprowadzić stan wojenny i zagazować polaczków
Nowy Wał
5 dni temu
Będą wyłudzać więcej mandatów i terroryzować polaków
...
Następna strona