Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Oktawian Góral
|

Policjanci czy nauczyciele mają już nie tracić na Polskim Ładzie. Jest rozporządzenie

393
Podziel się:

Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie, które zmienia technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy. Zdaniem Kościńskiego ma to być wyjście naprzeciw tym, którzy ucierpieli w wyniku "niedogodności". Mowa o nauczycielach czy pracownikach służb mundurowych.

Policjanci czy nauczyciele mają już nie tracić na Polskim Ładzie. Jest rozporządzenie
Kościński Tadeusz (KRPM/Fllickr, KPRM)

Jeszcze w piątek przed południem Kościński przekazał, że rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek jest już gotowe. Jednocześnie przeprosił za niedogodność, jaką było błędne naliczenie wynagrodzeń m.in. części nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Teraz wpłynęła informacja, że rozporządzenie zostało podpisane.

Zobacz także: "Polski Ład" już namieszał. Zgłaszają się pierwsze "ofiary"
"Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach żaden podatnik nie miał mniejszej pensji, niż ta wynikająca z założeń programu" - zapewnił minister."Chcemy, by osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, jeszcze w styczniu dostały zwrot nadpłaty. Kolejną kwestią jest wprowadzenie rozwiązania, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek, oraz aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym" - podkreślił szef MF.

Minister wskazał, że zmiany podatkowe, szczególnie dotyczące dużej liczby podatników, zawsze wywołują wiele pytań. "Dlatego mimo już wdrożonych zmian na naszej infolinii, od poniedziałku wzmacniamy ją kadrowo tak, żeby każda osoba mająca pytania lub wątpliwości, szybko otrzymała na nie odpowiedź. Urzędy Skarbowe będą też od wtorku czynne dłużej, od 8:00 do 19:00, żeby każda osoba, która ma wątpliwości mogła zadzwonić lub przyjść i zapytać o najlepszą dla siebie opcję" - wskazał Kościński.

Minister podpisał rozporządzenie

Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązania, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek, "aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym". Podkreślono, że zarabiający na umowie o pracę do 5 700 brutto zyskają na Polskim Ładzie, a ci zarabiający od 5 701 do 12 800 zł brutto nie stracą.

Wiadomo, co z PIT-2

Szef resortu finansów odniósł się też do kwestii formularza PIT-2, w którym pracownik wyraża zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku.

"Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku. Nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika. Oświadczenie to jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach. Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych, aż do jego odwołania albo wycofania przez pracownika" - wskazał Kościński.

"Aby pracownik mógł w pełni skorzystać z odliczenia kwoty wolnej od podatku na etapie zaliczek, PIT-2 powinien być złożony u pracodawcy, u którego pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości przynajmniej 3 200 zł brutto miesięcznie. Jeśli pracownik ma wątpliwości, czy złożył oświadczenie w odpowiednim miejscu albo nie pamięta czy podpisywał je gdy rozpoczynał pracę, może potwierdzić to u swojego pracodawcy" - powiedział szef MF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(393)
ewa
2 lata temu
nie można wprowadzać TEGO ROZPORZĄDZENIEM
bezład bez...
2 lata temu
płace skladki a nawet NIEEEEE mogę wyjechać do sanatorium od 12 lat dostaję terminy w trakcie semstru np wrzesień jak piszę odwołanie , że nie mogę w trakcie semestru to odpowiedź jest , że argument - brak możliwości otrzymania urlopu w semestrze NFZ nie obchodzi, do lekarzy też chodzimy prywatnie bo do urlopu na żądanie nie mamy PRAWA PYTANIE za co nuaczyciel ma płacić wyższe podatki i składki ZUS jak i tak nie może korzystać z państwowej służby zdrowia
tojap
2 lata temu
Jak to powiedziała " ... wyszło z worka": Wystarczy nie kraść (tak, tak rządzący!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Ale przecież im się to zwyczajnie należy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jasiu
2 lata temu
A JAKIM PRAWEM przedsiębiorca z jedno osobowej działalności ma tracić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Skoro jest konstytucja to każdy powinien równo odchodzić na emeryturę. Każdy ponosi ryzyko w pracy a nie tylko mundurowi. Czy dekarz pracujący na dachu ma mniejsze ryzyko niż mundurowy!!!!!!! gdzie jest prawo ?czy prawo to jest zbieranie haraczy pod przykrywką prawa????????!!!!!!!!!!!!! ile mamy jeszcze wytrzymać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Adam
2 lata temu
Gdzie jest Solidarność? Gdzie ci obrońcy społeczeństwa, Gdzie jest niejaki Duda? Nie ma , siedzą cicho, jak mysz pod miotłą - taka jest pełna fałszu obecna solidarność ( małą literą).
...
Następna strona