Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Nowy problem z "Polskim Ładem". Małżonkowie nie skorzystają z ulgi

530
Podziel się:

Osoby rozliczające się z podatków wraz z małżonkami muszą uważać. Wszystko z powodu niejasnych zasad, które weszły w życie wraz z "Polskim Ładem". Może się więc okazać, że zamiast zyskać na uldze, małżeństwa nie odczują żadnej różnicy lub nawet stracą parę złotych, donosi "GW".

Nowy problem z "Polskim Ładem". Małżonkowie nie skorzystają z ulgi
"Polski Ład" to kluczowa inicjatywa Zjednoczonej Prawicy (PAP, Darek Delmanowicz)

Wspólne rozliczanie skomplikowane jak nigdy

Zawiłości "Polskiego Ładu" sprawiły, że część osób, które miały skorzystać na programie, otrzymał mniejsze pensje. Problem z ocenieniem tego, czy korzystać z ulgi mogą mieć także małżonkowie.

W myśl przepisów ulga podatkowa osiąga maksymalną wartość dla przychodu 102 tys. zł i wtedy jej wpływ na netto to ok. 2290 zł w skali roku - przypomina wyborcza.biz. Schody zaczynają się w momencie, gdy małżonkowie postanowią rozliczyć się razem.

Eksperci, na których powołuje się portal, wskazują zgodnie, że "Polski Ład" wprowadził pod tym kątem dużo zamieszania. Przemysław Hinc, doradca podatkowy, wskazuje na przykład, że ulga dla tzw. klasy średniej powoduje problem, gdy tylko jeden z małżonków zarabia. Choć kwota powinna być w tym "rozdzielona" pomiędzy ich dwoje, to i tak żadne z nich nie skorzysta z ulgi.

Zobacz także: Polski Ład dla pracowników. Doradca podatkowy wyjaśnia

Problem mają więc małżeństwa, bo rząd nie określił jasno, kiedy i jaki limit nas obowiązuje. Kłopotów i zawiłości wokół programu jest jednak więcej. "Polski Ład" obniżył bowiem część wynagrodzeń i świadczeń.

Pod lupą skarbówki

Jak pisaliśmy w money.pl, nie tylko małżeństwa znalazły się w trudnym położeniu w związku z "Polskim Ładem". Również wiele osób na etatach stoi przed dylematem, czy złożyć oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla klasy średniej.

Z wielu internetowych wpisów wynika, że nie wszyscy pracodawcy zdążyli z wyprzedzeniem wytłumaczyć swoim podwładnym, jak ten mechanizm będzie działać.

Również na innych formach społecznościowych zaroiło się od pytań, czy lepiej od razu zrzec się nowej ulgi podatkowej, czy jeszcze poczekać. Zgodnie z nowym przepisem, przekroczenie nawet o złotówkę ustalonego limitu dochodu spowoduje, że trzeba ją będzie zwrócić w całości.

Kto skorzystał, a kto stracił

Money.pl zapytał czytelników o ich styczniowe paski i wypłaty po wejściu w życie "Polskiego Ładu". Z kilkuset wiadomości przesłanych do redakcji wyłania się obraz Polaków tracących na rewolucji podatkowej, która dla 90 proc. obywateli miała być korzystna lub neutralna.

Pierwszą grupą zawodową z niższymi pensjami są nauczyciele otrzymujący wypłaty "z góry". Styczniowe przelewy były mniejsze nawet o 400 zł.

Wspomnieć jeszcze trzeba o wyższej składce zdrowotnej. Od nowego roku wynosi ona 9 proc. i nie można częściowo odliczyć jej od podatku dochodowego. To też realnie zmniejsza wynagrodzenie nauczycieli.

Część pracodawców postanowiła ponadto zmniejszyć koszty zatrudnienia dostosowując wynagrodzenia do zmienionych przepisów podatkowychpisze z kolei "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(530)
Anna
2 lata temu
Skończyłam studia, a potem uprawnienia państwowe do wykonywania zawodu, zajmowałam prestiżowe stnowisko , wychowałam dwoje dzieci. Było czasami b. ciężko,, ale po 45 latach pracy przeszłam na przyzwoitą emeryturę, więc uznałam, że trud się opłacił. Teraz bezprawnie zabrano mi 450 zł z emerytury. Co mam powiedzieć dzieciom i wnukom ? Że opłaca się być uczciwym, studiować, uzyskiwać dodatkowe kwlifikacje, pracować tyle lat, czy korzystać z dotacji, pomocy społecznej, przepracować minimum i dostać mniejszą emeryturę, bo i tak Państwo zabierze komuś, żeby im dać ? To jest naprawdę niesprawiedliwe ! Myślę, że część społeczeństwa uważa, że nic mi się nie stało i dlaczego miałabym mieć lepiej od nich....
ofi
2 lata temu
Ten artykuł nic nie wnosi oprócz miałkich stwierdzeń "jedna pani drugiej pani coś tam, coś tam" . Bez przerwy o tych nauczycielach paplają , to przecież już wyjaśniono..
Marek
2 lata temu
Przepisy Polskiego Ładu są absurdalne i nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością. Np po zmianach małżonkowie gdzie jeden zarabia 260 tys rocznie a drugi zero mogą wykorzystać podwójną ulgę dla klasy średniej, a małżonkowie mający razem 140 tys rocznie gdzie jeden jest emerytem - już nie mogą. Gdzie tu sprawiedliwość?
Jerzykk
2 lata temu
Trzeba wysłać Premiera i Prezesa na egzamin maturalny z matmy najlepiej do Czarnka. Jeżeli ma wrócić KOMUNA to trzeba wprowadzić podatek obrotowy 5%, na ZUS 17% - reszta dla przedsiębiorcy. W Nowym Ładzie każdy straci, gdyż od całości wynagrodzeń potrącą każdemu 9% oraz dodają ok. 10% z inflacji oraz 50% wzrost cen prądu i gazu. Myślą , że ludzie są głupcami i nie policzą. Po roku wszystko się uciszy.
mez
2 lata temu
Ktoś kto ma najniższą emeryturę nie płacze jak WY tu na forum bo go nie stać na komputer jak Was !!! Ja bym wam wcale nie dawał ulgi klasy średniej tylko powyżej 8 tys. płacić a nie jak teraz tylko dopiero od 12 tys zyskają Ci do 5000 brutto pracownika
...
Następna strona