Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
WZI
|

Rektor SGH: połowa firm może nie przetrwać drugiej fali pandemii

55
Podziel się

Według rektora SGH tzw. drugiej pandemii koronawirusa, w negatywnym scenariuszu, może nie przetrwać 30-50 proc. firm. Przedstawiciele nauki i biznesu obawiają się, że narodowa kwarantanna może się przerodzić w katastrofę.

Rektor SGH: połowa firm może nie przetrwać drugiej fali pandemii
Rektor SGH uważa, że przez pandemię może upaść nawet połowa firm. (Wikimedia Commons)
bEhWgkmZ

Widmo narodowej kwarantanny było tematem Czwartkowego Forum SGH, wspólnego projektu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Forum Ekonomicznego.

Wzięli w nim udział rektor SGH prof. Piotr Wachowiak oraz prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Jak powiedział szef Lewiatana, obecnie oprócz kryzysu niepewności mamy też kryzys niepewności. Zwrócił uwagę, ze nikt nie był w stanie przewidzieć jak głęboka będzie druga fala koronawirusa.

bEhWgknb
Zobacz także: Koronawirus. Padają rekordy zakażeń. "Rozważamy wszystkie scenariusze"

Według niego należy odrzucić skrajności - Izrael z pełnym lockdownem i Szwecją gdzie nie ma obostrzeń - i wybrać drogę środka.

Z kolei rektor SGH podkreślił, że należy zaangażować wszystkich, by ratować gospodarkę.

bEhWgknh

Rektor uczelni twierdzi, że w negatywnym scenariuszu drugiej fali pandemii w Polsce może nie przetrwać 30 proc. firm, a w skrajnym wypadku nawet 50 proc.

"Zamknąć gospodarkę jest łatwo. Trudniej jest potem znów ją uruchomić. Nie możemy popełnić błędu, albo musimy się starać, żeby ten błąd był jak najmniejszy" - zaznaczył profesor Piotr Wachowiak.

Dramatem rektor SGH nazwał brak inwestycji. Jak mówił, firmy z powodu niepewności wstrzymują się z takimi działaniami, a to one napędzają gospodarkę. Dodał, że brak inwestycji jest szczególnie widoczny także przy słabnącej konsumpcji.

Rektor powiedział, że liczy na unijny Fundusz Odbudowy, który dzięki grantom może wspomóc firmy w krytycznym momencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhWgknC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
S.W
7 miesięcy temu
Wystarczy przejść się Nowym Światem, wejść do Galerii Handlowych, robią się pustki. Banki też zaczynają narzekać, bo stopa zwrotu niska, a i zyski zmalały. Nareszcie będzie wszystko co polskie. Oj, będzie swojsko. Nawet przestaną narzekać ci co pracują, bo odpoczną sobie od wyzysku w domowych pieleszach .
Miau
7 miesięcy temu
Eee taaam... 29-letni minister finansów wyprowadzi nas z kryzysu! Nie dość, że nie ubędzie, to jeszcze przybędzie 30-50 procent firm...
Jaś
7 miesięcy temu
Gdzie jest WRAK??!!
bEhWgknD
Wilk
7 miesięcy temu
A Szydło krótkie nóżki przystosowane do klęcznika inwestuje w 13 ,14 pensje dla ludzi żyjących w XXI wieku którzy walą kilofem i węgiel wydobywają no jeden wali a 30 związkowców patrzy na górze czy jeszcze słońce widać a nie smog
Stefan
7 miesięcy temu
Macie dawać 500+ i tyle, bo mi się należy
...
Następna strona